Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 30 Temmuz

Vizyonda Bu Hafta: 30 Temmuz

The Suicide Squad

30 Temmuz haftasının öne çıkan filmleri Suicide Squad serisinin yeni filmi The Suicide Squad: İntihar Timi, Gia Coppola’nın ikinci uzun metrajı Mainstream ve Chloé Mazlo imzalı politik dram Lübnan Semaları.


Bize Müsaade

Çekecekleri yeni filme mekân bakmak için akıl hastanesine giden üç arkadaş, birtakım yanlış anlamalar sonucu dışarı çıkamazlar ve akıl hastanesinde “hasta” olarak mahsur kalırlar.

İZLENMELİ Mİ? Biri yönetmen, biri oyuncu, biri de senarist olan televizyon sektöründen üç arkadaşın hikâyesini konu edinen Bize Müsaade’nin, akıl sağlığına dair inceliksiz mizah anlayışıyla izleyiciye komedi adına fazla bir şey vaat ettiğini söylemek güç.

Yönetmen: Giray Altınok

Senaryo: Giray Altınok

Oyuncular: Giray Altınok (Tekin), Fırat Albayram (Alihan), Sami Aksu (Suat), Fatih Al (Sinan), Gizem Ünsal (Melek)

Türkiye/2021/Türkçe/110 dk./HANN (CGV Mars)

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Düşkapanı / Dreamkatcher

Gail, kocasıyla ve üvey oğlu Josh’la birlikte şehirden uzakta bulunan kır evine gider. Ancak kocası iş nedeniyle şehre dönmek zorunda kalınca Gail ve Josh baş başa kalır. Ne var ki Josh’ın gizemli komşularının evinden kötücül bir tılsımı çalmasının ardından hayatları kâbusa dönecektir.

İZLENMELİ Mİ? Odağına mistik bir tılsımı alan bir kötücül ruh öyküsü anlatan Düşkapanı,haftanın korku severlere hitap eden filmi.

Yönetmen: Kerry Harris

Senaryo: Kerry Harris, Dan V. Shea

Oyuncular: Radha Mitchell (Gail), Henry Thomas (Luke), Finlay Wojtak-Hissong (Josh), Lin Shaye (Ruth), Jules Willcox (Becky)

ABD/2020/İngilizce/85 dk./CJ ENM

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Jungle Cruise

Lily, tıbbın geleceğini değiştirme potansiyeline sahip, eşsiz iyileştirme özelliği taşıyan kadim hayat ağacını bulmak için Amazon ormanlarına seyahat eder. Bu yolculukta, pek de güvenilir gözükmeyen Frank’in teknesini kiralamak ve onunla işbirliği yapmak zorunda kalır. Bu ikili, yağmur ormanlarının aldatıcı güzelliğinde gizlenen sayısız tehlike ve doğaüstü güçle karşı karşıya kalacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Disneyland’de yer alan aynı isimli tema parkından sinemaya uyarlanan Jungle Cruise, yaz sezonunun tipik macera filmlerinin izinden giden bir komedi/aksiyon. Filmin yönetmenliğini ise daha ziyade Mumya Evi (The House of Wax, 2005) ve Evdeki Düşman (Orphan, 2009) gibi korku filmleriyle tanınan Jaume Collet-Serra üstleniyor.

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Senaryo: Michael Green, Glenn Ficarra, John Requa

Oyuncular: Dwayne Johnson (Frank Wolff), Emily Blunt (Lily Houghton) Edgar Ramirez (Aguirre), Jesse Plemons (Prens Joachim), Jack Whitehall (MacGregor Houghton), Paul Giamatti (Nilo)

ABD/2021/İngilizce/108 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Lübnan Semaları / Sous le Ciel d’Alice

Alice, 1950’lerde anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, uzaya ilk kez bir Lübnanlıyı göndermek için çalışan hayalperest astrofizikçi Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça edecektir.

İZLENMELİ Mİ? Başrolünde İtalyan oyuncu Alba Rohrwacher’in yer aldığı Lübnan Semaları, ilk uzun metrajına imza atan Chloé Mazlo’nun hayatından izler taşıyor. Lübnan İç Savaşı sırasında yaşanan bir aşka odaklanan film, live-action ile animasyonu bir araya getiren bir dram.

Yönetmen: Chloé Mazlo

Senaryo: Chloé Mazlo, Yacine Badday

Oyuncular: Alba Rohrwacher (Alice),Wajdi Mouawad (Joseph Kamar), Isabelle Zighondi (Mona Kamar), Mariah Tannoury (Mimi), Jade Breidi (Tony)

Fransa/2020/Fransızca/92 dk./Bir film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Mainstream

Hollywood’da bir komedi kulübünde arkadaşı ve zaman zaman sevgilisi olan Jake’le birlikte çalışan Frankie, bir süre sonra günümüz toplumunun değer yargılarını sorgulamaya başlar. Gizemli Link’le karşılaşması, ona ticaret karşıtı söylemlerini videoya çekmesi için ilham verir. Bu aykırı üçlü, Jake önderliğinde hızla internet yıldızlığına terfi eder. Fakat menajerleri Mark daha fazla para kazanmalarını talep edecek, Link de bir zamanlar eleştirdiği ne varsa ona dönüşmeye başlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Mainstream, internet çağına özgü kimlik sorunlarına bir aşk hikâyesi üzerinden eleştirel bir bakış atıyor. Dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapan film, Sofia Coppola’nın yeğeni Gia Coppola’nın 2013 yapımı Palo Alto’yu takip eden ikinci yönetmenlik denemesi.

Yönetmen: Gia Coppola

Senaryo: Tom Stuart, Gia Coppola

Oyuncular: Andrew Garfield (Link), Maya Hawke (Frankie), Nat Wolff (Jake), Kalena Yiaueki (Patsy), Jason Schwartzman (Mark)

ABD/2020/İngilizce/94 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


The Suicide Squad: İntihar Timi / The Suicide Squad

Süper Kötülerin tutulduğu Belle Reve hapishanesinden kurtulmak için her şeyi göze alan Bloodsport, Peacemaker, Captain Boomerang, Ratcatcher 2, Savant, King Shark, Blackguard, Javelin ve Harley Quinn silahlandırılarak düşmanlarla dolu Corto Maltese adasına bırakılır. Her hareketlerini izleyen Amanda Waller’ın teknoloji harikası cihazlarıyla zorlu bir maceraya atılan ekibin üyeleri, herhangi bir yanlış hareketlerinde öldürülecektir.

İZLENMELİ Mİ? Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) filmlerine imza atan James Gunn’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Suicide Squad: İntihar Timi, Suicide Squad: Gerçek Kötüler’deki (Suicide Squad, 2016) karakterlere Bloodsport, Peacemaker, Sol Soria gibi yenilerini eklerken odağına imkânsız bir görevi alıyor.

Yönetmen: James Gunn

Senaryo: James Gunn

Oyuncular: Margot Robbie (Harley Quinn), Viola Davis (Amanda Waller), Idris Elba (Bloodsport), Joel Kinnaman (Rick Flag), Alice Braga (Sol Soria), Michael Rooker (Savant), Sylvester Stallone (King Shark), John Cena (Peacemaker), Dee Bradley Baker (Sebastian), Jai Courtney (Captain Boomerang)

ABD/2021/İngilizce/132 dk./WB

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Uzak Ülke

On iki yaşındaki Trabzon Rum’u Paris, babasının annesi için yonttuğu hediyeyi almak üzere kamptan kaçar. Geri döndüğünde mübadillerin gönderilmiş ve kampın boşaltılmış olduğunu görür. Yeni rejim Binbaşı Osman’ı hain ilan etmiş, tutuklayıp boş kampa kapatmıştır. Köklerin ve bağlılığın sorgulandığı bu alacakaranlık, yeni gemi gelene kadar ikisine de vatan olacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Karadeniz sahilinde, 1925’te geçen bir mübadele hikâyesini ele alan Uzak Ülke, prömiyerini 39. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Yönetmen: Erkan Yazıcı

Senaryo: Erkan Yazıcı

Oyuncular: Haydar Şişman (Osman), Abdurrahman Gönan (Paris), Turgay Atalay (Paris’in Babası), Sara Müftüoğlu (Paris’in Annesi)

Türkiye/2020/Türkçe/93 dk./Keyfilm Prodüksiyon (SİSAY)

Vizyon Tarihi: 30 Temmuz


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.