Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Mart – 6 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Mart – 6 Nisan)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Gibi ve Succession gibi fenomen dizilerin yeni sezonlarının yanı sıra Çıldırmış Ayı, Zuhal, İlgi Manyağı ve Derinin Altında gibi filmler öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta dikkat çekici pek çok dizi ve film bulunuyor. Sevilen diziler Gibi ve Succession’ın yanı sıra Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajı Zuhal, sıradışı konusuyla dikkat çeken Çıldırmış Ayı ve Güncel Rusya sinemasının yıldız yönetmenlerinden Kirill Serebrennikov’un yeni filmi Çaykovski’nin Karısı gibi filmler de bu hafta gösterimde. İlgi Manyağı, Kare ve Derinin Altında gibi yapımları da bu haftadan itibaren dijital platformlarda izlemek mümkün.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bana Karanlığını Anlat

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Gizem Kızıl’ın üstlendiği Bana Karanlığını Anlat (2022) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolünde Aslıhan Gürbüz’ün yer aldığı film kocasının ölümü sonrasında ilişkisi ve yaşamıyla yüzleşmeler yaşayan bir kadının hayatına odaklanıyor.

Derinin Altında

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Jonathan Glazer’ın üstlendiği Derinin Altında (Under the Skin, 2013) MUBI Türkiye’de yayında. Scarlett Johansson’un başrolünde yer aldığı film özgün biçimsel yapısıyla öne çıkıyor. 

Gibi – 4. Sezon

Exxen

Feyyaz Yiğit’in Aziz Kedi’yle birlikte senaryosunu yazdığı ve başrolünde yer aldığı Gibi’nin (2021- ) yeni sezonu Exxen’de başladı. İlk üç sezonuyla hızla fenomenleşen dizinin oyuncu kadrosunda Kıvanç Kılınç ve Ahmet Kürşat Öçalan da yer alıyor. 

İlgi Manyağı

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Kristoffer Borgli’nin üstlendiği İlgi Manyağı (Sick of Myself, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Erkek arkadaşının bir güncel sanatçı olarak yükselen kariyerinin kendisini gölgede bırakması sebebiyle ilgiyi kendine çekmeye çalışan bir kadının hikâyesini anlatan film dünya prömiyerini Cannes’da yaptı.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Kare

MUBI Türkiye

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un Altın Palmiyeli filmi Kare (The Square, 2017) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Güncel sanat dünyasına hicivci bir gözle yaklaşan film Batı toplumuna eleştirel bir bakış getiriyor.

Fırat Yücel’in yönetmenle söyleşisini okumak için tıklayın.

Kindred

Disney+

Ailesinin geçmişiyle ilgili sırları keşfeden bir yazarın hikâyesini anlatan Kindred (2022) Disney+’ta yayında. Aynı adlı romandan uyarlanan dizinin 19. yüzyıl ve günümüz arasında mekik dokuyan bir yapısı mevcut.

Succession – 4. Sezon 

TOD

Son zamanların en sevilen dizilerinden Succession’un (2018-2023) final sezonu başladı. ABD yayınından sonra dijital platform TOD’da yayınlanan fenomen dizi pazartesi günleri gösterimde oluyor. 

Unstable

Netflix Türkiye

Rob Lowe’ın oğluyla birlikte yaratıcıları arasında olduğu ve başrolünde yer aldığı dizi Unstable (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. İkili dizide de baba-oğulu canlandırıyor.

Zuhal

BluTV

Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajı Zuhal (2021) BluTV’de yayında. Başrolünde Nihal Yalçın’ın yer aldığı dizi nereden geldiği belli olmayan bir kedi sesiyle başı dertte bir kadının yaşantısına odaklanıyor.

Filmi Selin Gürel’in kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Çaykovski’nin Karısı

Güncel Rusya sinemasının yıldız yönetmenlerinden Kirill Serebrennikov’un yeni filmi Çaykovski’nin Karısı (Zhena Chaikovskogo, 2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Film, tüm zamanların en ünlü bestecilerinden Pyotr Çaykovski ile evlenen Antonina Miliukova’nın hikâyesini anlatıyor.

Çıldırmış Ayı 

Oyunculuk kariyeriyle tanınan Elizabeth Banks’in yönetmenliğini üstlendiği Çıldırmış Ayı (Cocaine Bear, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Gerçek olaylardan esinlenen film, kaza eseri kokain yiyen bir ayının doğası dışında saldırganlaşmasını ve insanları hedef almasını anlatıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.