Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Şubat)

L’Événement

Altyazı Öneriyor’da bu hafta merakla beklenen üç film öne çıkıyor: Altın Aslan ödüllü Kürtaj, Guillermo del Toro’nun yıldızlarla dolu son filmi Kâbus Sokağı ve Paul Verhoeven imzalı Benedetta.

Haftanın vizyonda ve dijital platformlarda gösterime girmiş yeni yapımlarını bir araya getirdiğimiz Altyazı Öneriyor’un gündeminde bu hafta pek çok önemli yapım bulunuyor. Vizyon tarafında Guillermo del Toro’nun 1947 yapımı aynı adlı klasikten uyarladığı Kâbus Sokağı (Nightmare Alley) ve Audrey Diwan’ın Altın Aslan ödüllü çarpıcı filmi Kürtaj (L’événement) öne çıkıyor. Dijital platformlar tarafında ise neredeyse her filmiyle tartışma yaratmayı başaran Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven’ın son filmi Benedetta var. Benedetta, festivallerdeki gösteriminin ardından ticari vizyonu atlayıp doğrudan MUBI Türkiye’de seyirciyle buluşuyor. Haftanın Yıldız Tablosu’nda ise Hamaguchi imzalı Drive My Car’ın (Doraibu mai kâ) birinciliği sürüyor.  


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Benedetta

MUBI Türkiye

1970’lerde başlayan kariyeri boyunca pek çok klasiğe imza atan ve neredeyse her filmiyle tartışma yaratmayı başaran Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven’ın son filmi Benedetta, MUBI Türkiye’de yayına girdi. Vizyonu atlayıp doğrudan dijital olarak seyirciyle buluşan film, 17. yüzyılda İtalya’da bir manastıra yerleşen bir rahibenin yaşadıklarına odaklanıyor. Takip ettiği azize hikâyesiyle, dönemin din algısına bakışıyla ve rahibeler arasındaki cinsel yaşamı merkeze almasıyla tartışmalı sularda ilerleyen Benedetta dünya prömiyerini Cannes’da yapmıştı.

Can Dostum Anne Frank

Netflix Türkiye

Anne Frank ile Hannah Goslar’ın gerçek öyküsünü konu alan Can Dostum Anne Frank (Mijn Beste Vriendin Anne Frank) Netflix Türkiye’de gösterimde. İki yakın arkadaşın Nazi işgali altındaki Amsterdam’dan toplama kamplarına uzanan trajik yolculuğunu takip eden yapımın yönetmenliğini Ben Sombogaart üstleniyor. Filmin başrollerindeyse Aiko Beemsterboer ve Josephine Arendsen yer alıyor.

Kadın Kadındır

MUBI Türkiye
Kadın Kadındır

Jean-Luc Godard’ın en sevilen filmlerinden Kadın Kadındır (Une femme est une femme, 1961) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin üçüncü uzun metrajı olan Kadın Kadındır, bilhassa Hollywood müzikal geleneğini tersyüz eden yapısıyla şekilleniyor. Başrollere Godard sinemasının iki yüzünü, Jean-Paul Belmondo ve Anna Karina’yı taşıyan film Fransız Yeni Dalgası’nın en ikonik yapımlarından birisi.

Jean-Luc Godard sinemasını Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Murderville 

Netflix Türkiye

Kendine has dedektif Terry Seattle’ın maceralarına odaklanan suç komedisi Murderville’in ilk sezonu Netflix Türkiye’de gösterimde. Gizemli cinayetlerin araştırıldığı altı bölümlük dizinin her bölümünde Terry Seattle’a Sharon Stone, Conan O’Brien, Kumail Nanjiani gibi ünlüler eşlik ediyor. Başrolünü Will Arnett’in üstlendiği Murderville, sırtını emprovizasyona ve kaba komediye dayayan bir mizah anlayışını benimsiyor.

Phat Tuesdays: The Era of Hip Hop Comedy

Amazon Prime Video

ABD’li komedyen Guy Torry’nin tamamen siyahların yer aldığı bir komedi gecesi başlatmak için verdiği mücadeleyi konu edinen mini dizi Phat Tuesdays: The Era of Hip Hop Comedy, Amazon Prime Video Türkiye’de yayına girdi. Üç bölümden oluşan mini dizi, 1992 Los Angeles isyanlarında yaşananların ardından ortaya çıkan oluşumun günümüzün pek çok meşhur komedyeninin kariyerinin başlamasına vesile olan bir etkinliğe dönüşmesini anlatıyor. Belgeselde Dave Chappelle, Snoop Dogg, Cedric the Entertainer, Tiffany Haddish, Regina King, Chris Tucker ve daha birçok tanınmış isimle yapılmış röportajlara yer veriliyor.

Piyanist

MUBI Türkiye

https://youtu.be/apAyXqZbQEo

Michael Haneke’nin başrole Isabelle Huppert’i taşıyan Piyanist’i (La Pianiste, 2001) 5 Şubat’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Nobel ödüllü Elfriede Jelinek’in romanından uyarlanan film, mazoşist eğilimlere sahip piyanist Erika Kohut’un annesiyle ve genç öğrencisi Walter’le duygusal ve fiziksel şiddet içeren ilişkisine odaklanıyor. Haneke’nin en tartışmalı filmleri arasında yer alan Piyanist Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık bulunmuş, ayrıca Isabelle Huppert ve Benoît Magimel’e de oyunculuk ödülleri kazandırmıştı.

Michael Haneke sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Prensim

BluTV

Geçirdiği kayak kazasının ardından rehabilitasyon döneminde geçmiş üzerine bolca düşünme fırsatı bulan Tony’nin öyküsünü anlatan Prensim (Mon Roi, 2016) BluTV’de gösterimde. Özellikle oyunculuk performansları ve diyaloglarıyla dikkat çeken filmin yönetmeni Maïwenn. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Prensim başroldeki Emmanuelle Bercot’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

Reacher

Amazon Prime Video

Lee Child’ın Jack Reacher serisinin ilk romanı ‘Killing Floor’dan uyarlanan Reacher’ın ilk sezonu Amazon Prime Video Türkiye’de gösterimde. Sivil hayata geçiş yapan kıdemli askerî polis müfettişi Jack Reacher’a odaklanan dizi, Reacher’ın küçük bir kasabada cinayetle suçlanmasını ve ardından karanlık bir komployu ortaya çıkarıp kendini aklamaya çalışmasını konu alıyor. Dizinin başrollerini Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald ve Chris Webster paylaşıyor.

Salinger Yılım 

Bein Connect

Edebiyat tarihinin en kendine has yazarlarından J.D. Salinger’ın edebiyat ajansının dünyasına odaklanan Salinger Yılım (My Salinger Year, 2020) 6 Şubat Pazar günü Bein Connect kataloğuna ekleniyor. Yönetmenliğini Philippe Falardeau’nun üstlendiği filmin başrolleri ise Margaret Qualley ve Sigourney Weaver’a emanet. Joanna Rakoff’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanan filmde yazar olma hayalleri kuran Joanna’nın Salinger’ın hayranlarından gelen mektupları cevaplarken yaşadıkları üzerinden kendini bulma hikâyesi anlatılıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kâbus Sokağı 

Guillermo del Toro’nun 1947 yapımı aynı adlı klasik yapımdan uyarladığı Kâbus Sokağı (Nightmare Alley) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden birisi. Başrolüne Bradley Cooper’ı taşırken yan rolleri Rooney Mara, Cate Blanchett, Toni Collette ve Richard Jenkins gibi önemli isimlere emanet eden del Toro, gösteri dünyasının tekinsiz gölgelerini açık eden bu hikâyeye kendi imzasını atıyor. Karnavallarda bir zihin okuma gösterisi yapan Stanton Carlisle’ın hikâyesini anlatan film, ölçeği giderek büyüyen kandırmacasıyla günümüz dünyasına dair okumalara da kendini açıyor.

Filmi Burçin S. Yalçın’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Kürtaj

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan ve Audrey Diwan’a BAFTA Ödülleri’nde En İyi Yönetmen dalında adaylık getiren Kürtaj (L’événement) Başka Sinema salonlarında gösterimde. 60’lı yılların başında, kürtajın hâlen yasadışı olduğu bir Fransa’da geçen film, üniversite sınavlarına hazırlanan edebiyat sevdalısı genç bir kadının istemediği hamileliğini sonlandırmak için verdiği sosyal ve psikolojik mücadeleyi konu alıyor. Annie Ernaux’nun kendi deneyimlerine dayanan romanını temel alan Kürtaj, duygusal gücü yüksek, sert bir film.

Öykü Sofuoğlu’nun Kürtaj’ın yönetmeni Audrey Diwan’la yaptığı söyleşiyi okumak için tıklayın.

Moonfall

Bilhassa önemli felaket filmlerinin arkasındaki isim olarak tanınan Roland Emmerich’in yazıp yönettiği Moonfall, haftanın bilimkurgu ve felaket filmi. Ay’ın yörüngesinden çıkması sonrası yaşanacak yok oluş ihtimaline karşı imkânsıza yakın bir mücadelenin verilmesini takip eden filmin oyuncu kadrosunda Halle Berry, Patrick Wilson, John Bradley, Michael Peña, Charlie Plummer, Kelly Yu ve Donald Sutherland gibi isimler yer alıyor. Tüm zamanların en büyük bütçeli bağımsız filmlerinden biri olma özelliği taşıyan Moonfall’un beklentileri karşılayıp karşılamayacağı merak konusu.


Ayrıca

Özel gösterimler, festivaller, sinema etkinlikleri…

Sinematek Yeni Programları

Belle de jour
Gündüz Güzeli (Belle de Jour)

Kadıköy’deki yeni binasında gösterimlerine devam eden Sinematek/Sinema Evi’nin Şubat-Mayıs dönemini kapsayan programları 2 Şubat itibariyle başladı. Bu haftadan itibaren Luis Buñuel sinemasına odaklanan bir toplu gösterim programının yanı sıra sinema tarihine yönelik çalışmalarıyla tanınan belgeselci Mark Cousins’ı odağına alan bir seçki ve yakın dönemde Türkiye’de üretilmiş belgeselleri bir araya getiren ‘Belgesel Sinemada Bir Şeyler Oluyor’ başlıklı program Sinematek bünyesinde izlenebilecek. 

Sinematek programlarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Dokuz sinema yazarı vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.