Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Temmuz)

Geçen Yaz

Uzun bir aradan sonra açılan sinema salonlarıyla geri dönen vizyon takvimi ilk haftasını geride bıraktı. Diğer yandan festivaller açık ve kapalı alanlardaki fiziksel gösterimlerini sürdürüyor. İstanbul’da yaşayanlar bu hafta Documentarist, İstanbul Film Festivali ve Sinematek gibi fiziksel etkinlikler kapsamında sinema salonlarında ya da açık havada film izleyebilir. Buna karşılık dijital platformların programı da oldukça yoğun. Bu hafta bilhassa, özel gösterimlerin ardından Türkiye’de ilk kez MUBI Türkiye’de gösterime giren Kelly Reichardt imzalı İlk İnek ile yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın üstlendiği Netflix yapımı Geçen Yaz dikkat çekiyor. Listemizin sonunda yer alan 5 filmlik ek önerilerimizi ise ‘Yaz Sineması’ temasıyla çıkan Temmuz sayımızda mercek altına aldığımız filmlerden bir seçkiye ayırıyoruz. 


Aslı Gibidir 

MUBI Türkiye

Sanatta ve hayatta gerçek ile yapay olanın, orijinal ile kopyanın ilişkisi üzerine düşündüren, enfes bir sohbet filmi. İranlı usta Abbas Kiarostami, bu en Avrupalı filminde bizi Toskana’da bir gezintiye çıkarıyor. ‘Aslı Gibidir’ isimli kitabının tanıtımını yapmak üzere İtalya’da bulunan İngiliz bir yazar (ilk sinema rolündeki ünlü bariton William Shimell) ile antika replikaları satan bir dükkân işleten Fransız bir kadının (Juliette Binoche) flört ve çatışma dolu muhabbetlerine tanık olduğumuz filmde, Kiarostami ikilinin ilişkisinin gerçek doğasını incelikli sinemasal oyunlarla muğlak bırakarak seyirciyi de gerçekliğin sınandığı bir oyunun içine katıyor. Aslı Gibidir (Copie Conforme, 2010), Binoche’a Cannes’daki ilk (ve şimdilik tek) ödülünü getirmişti.

Ahmet Gürata’nın Kiarostami’nin son dönemine odaklanan ‘Kiarostami’nin Gönüllü Sürgün Yılları: Yapraksız Bahçe’ başlıklı yazısını okumak için tıklayın.


Fellini: Ben Bir Palyaçoyum 

Netflix Türkiye

1967 yılında ABD’li genç yapımcı Peter Goldfarb, İtalyan yönetmen Federico Fellini’yi kariyerinde ilk defa bir televizyon projesinde çalışmaya ikna eder. Şöhretinin doruğundaki yönetmenin NBC televizyonu için çekeceği Fellini: A Director’s Notebook (1969) için hazırlıklar başlar. Marco Spagnoli’nin 53 dakikalık belgeseli Fellini: Ben Bir Palyaçoyum (Fellini: Io Sono un Clown, 2020) Peter Goldfarb’ın bu sürece dair anlattıklarını, Fellini’nin mektuplarından ve defterlerinden alıntıları ve pek çoğu daha önce görülmemiş kamera arkası görüntülerini bir araya getiriyor.

Fellini sinemasını Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.


Geçen Yaz

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin 1996 yazında geçen bir aşkın hikâyesini anlatan yeni özel yapımı Geçen Yaz, dijital platformda yayına girdi. Yönetmenliğini Netflix’in son dönem yerli yapımlarındaki dikkat çeken işlerinin yanı sıra Silsile (2014) ve Aile Arasında (2017) gibi filmleriyle de tanınan Ozan Açıktan’ın üstlendiği film, 16 yaşındaki Deniz’in yaşça kendisinden biraz büyük olan Aslı’yla yaşadığı aşkı ve ikilinin 1996 yazında başından geçenleri anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Ece Çeşmioğlu, Halit Özgür Sarı, Aslıhan Malbora, Enver Ceylan, Kubilay Tunçer, Süreyya Güzel gibi genç kuşaktan isimler yer alıyor. 


İlk İnek 

MUBI Türkiye 

Kelly Reichardt’ın Kestirme Yol’dan (Meek’s Cutoff, 2010) yıllar sonra bir kez daha western topraklarına döndüğü İlk İnek (First Cow, 2019) MUBI Türkiye’de gösterimde. 19. yüzyıl Oregon’unda geçen film, genç aşçı Cookie ile Çinli göçmen King Lu’nun kurabiye yapıp satarak para kazanmaya çalışma girişimini soğukkanlı ama şefkatli bir yaklaşımla ele alıyor. Bir yandan ABD tarihinin ‘Altına Hücum’ dönemine incelikli bir bakış atan Reichardt, bir yandan da western türünün kodlarıyla oynuyor. Yönetmenin tüm filmleri gibi özünde dostluk kavramına odaklanan İlk İnek tüm dünyada geçtiğimiz yılın en sevilen filmleri arasına girmiş, ayrıca Altyazı yazarlarının oylarıyla 2020’nin en iyi filmi seçilmişti. Bu arada MUBI Türkiye’de yönetmenin önceki filmlerinden Geçmiş Zaman Olur Ki (Old Joy, 2006) ile Wendy ve Lucy’nin (Wendy and Lucy, 2008) de izlenebildiğini ekleyelim.

İlk İnek, Altyazı yazarları tarafından 2020’nin En İyi Filmi seçilmişti. Listenin tamamına ve Senem Aytaç’ın filmle ilgili kaleme aldığı yazıya ulaşmak için tıklayın.


Korku Sokağı 2. Kısım: 1978

Netflix Türkiye

R. L. Stine’ın kaleme aldığı popüler genç yetişkin korku romanı serisi ‘Fear Street’ten uyarlanan üçlemenin ikinci ayağı Korku Sokağı 2. Kısım: 1978 (Fear Street Part Two: 1978) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Bir grup gencin yaşadıkları kasabayı üç yüz yıldır lanetleyen kadim bir kötülüğü kazara keşfettikleri serinin bu bölümünde 1978 yılına gidiyoruz. Bilhassa korku meraklılarının ilgisini çekebilecek Korku Sokağı serisinin üçüncü ve son kısmı ise gelecek cuma yayına girecek.


Mirasçılar

BluTV

Paraguaylı yönetmen Marcelo Martinessi’nin ilk uzun metrajı Mirasçılar (Las Herederas, 2018) BluTV kataloğuna eklendi. Altmışlı yaşlarındaki bir kadının konfor alanının dışına çıkarak özgürleşmesinin öyküsünü anlatan film, 68. Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer ve FIPRESCI ödüllerini kazanmıştı. Martinessi’nin gösterime girdiği yılın en iyi yapımları arasında gösterilen filmi başkarakterinin ruh hâlini yansıtan mekân kullanımıyla öne çıkan, sıradışı bir büyüme hikâyesi.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Possessor: Sahip 

Bein Connect

Brandon Cronenberg’ün ikinci uzun metrajı Possessor: Sahip (Possessor, 2020) Bein Connect kataloğuna eklendi. Filmin odağında, beyin implantı yaparak insanların bedenlerini ele geçiren ve onları müşterileri için suikast yapmakta kullanan gizli bir örgüt ve bu örgütün ajanlarından Tasya yer alıyor. Babası David Cronenberg’ün ayak izlerinden giden Brandon Cronenberg, body horror türünün konvansiyonlarını başarıyla uygulayan, gerilim ve şiddet dozu yüksek bir filme imza atıyor. Başrollerini Andrea Riseborough, Christopher Abbott, Tuppence Middleton ve Jennifer Jason Leigh gibi isimlerin paylaştığı Possessor: Sahip, geçtiğimiz yılın en çok ses getiren bilimkurgu/korku filmlerinden biri oldu.


Suspiria

MUBI Türkiye

Benim Adım Aşk (Io Sono l’amore, 2009), Sen Benimsin (A Bigger Splash, 2015) ve Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) gibi filmlerin yönetmeni Luca Guadagnino’nun Dario Argento’nun 1977 tarihli korku klasiğini yeniden yorumladığı Suspiria (2018), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Oyuncu kadrosunda Dakota Johnson, Chloë Grace Moretz ve Tilda Swinton gibi yıldız isimlerin yer aldığı film, tekinsiz atmosferi ve oyunbaz yapısıyla dikkat çekiyor. 1977 Berlin’inde geçen Suspiria, dönemin siyasi atmosferini de şiddet dolu anlatısına yedirerek orijinal filme yeni bir yorum getiriyor.

Filmi Ali Ercivan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Takımada 

Bein Connect

İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Londra Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü kazanan ilk uzun metrajı İlgisiz’den (Unrelated, 2007) sonra ikinci sinema filmi Takımada’da (Archipelago, 2010) da üst orta sınıf bir ailenin dinamiklerini ve bastırılmış karakterlerini huzursuz bir tatil esnasında inceliyor. Durağan kamerası, yumuşak renk paleti ve sürpriz hamlelere gerek duymayan öyküsüyle gösterişsiz bir yapısı olan film, Hogg’un ayrıntılar ve estetik tutarlılık konusundaki ustalığıyla hayli etkileyici bir dram. Tilda Swinton’lı The Souvenir’le (2019) Sundance’te Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Hogg, günümüzün yükselen yönetmenlerinden biri.


Yol Kenarı 

BluTV

Tayfun Pirselimoğlu’na İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran 2017 yapımı Yol Kenarı BluTV’de gösterime girdi. Pirselimoğlu’nun siyah-beyaz sinematografisi ve tekinsiz atmosferiyle öne çıkan filmi günümüz Türkiye’sine dair bir alegori olarak da görülebilecek karanlık, kasvetli bir distopya. Yol Kenarı, oyuncu kadrosunda yer alan Tansu Biçer, Nalan Kuruçim, Taner Birsel, Ercan Kesal, Rıza Akın, Haydar Şişman, Müfit Kayacan ve Murat Kılıç gibi isimlerle de dikkat çeken bir yapım.


İzliyorum Özel: Feyzi Erçin ile Dinliyorum

Altyazı YouTube Kanalı 

Avukat, piyanist, müzik tutkunu, Bulu’suzluk Özlemi grubunun klavyecisi ve üniversitelerin özerkliği için verilen mücadelede öğrencilerin en sevdiği yoldaşı Feyzi Erçin, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünün Film Çalışmaları Programı kapsamında, 2013 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde film müziği dersleri veriyor. Erçin’in bu yıl yaz okulunda Film Müziği dersi vermesi, antidemokratik bir uygulamayla atanmış rektör tarafından engellenmiş, ardından bu keyfî karara karşı öğrencilerden itirazlar yükselmişti. Formatın biraz değiştirildiği ve Feyzi Erçin’in film sahnelerini sadece müziklerini dinleyerek tanımaya çalıştığı bu ‘İzliyorum’ bölümü, aynı zamanda sinemada müzik ve ses kullanımı konusunda ders niteliğinde bir sohbet.


Ayrıca ‘Yaz Sineması’ temalı Temmuz sayımızda incelediğimiz yapımlar arasından Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 film:

  • Gün Doğmadan / Before Sunrise | BluTV
  • Havuz / Swimming Pool | BluTV
  • Jaws | Amazon Prime Video ve Netflix Türkiye
  • Pauline Plajda / Pauline à la Plage | MUBI Türkiye
  • Yaz Bekârı | Erler Film YouTube Kanalı
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.