Şu An Okunan
Dardenne Kardeşler’den 79 Filmlik Bir Öneri Listesi

Dardenne Kardeşler’den 79 Filmlik Bir Öneri Listesi

Stromboli (1950)

Toplumsal ve sınıfsal sorunları birey hikâyeleri üzerinden ele alan, karakterlerini yakından takip eden kameraları ve belgeselden beslenen tarzlarıyla tanınan Dardenne Kardeşler’den, 20. yüzyılda yapılmış en sevdikleri filmlerden oluşan 79 filmlik bir liste…

Listede yönetmenlerin esin kaynaklarından İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin öncüsü Roberto Rossellini’nin tam sekiz filmi yer alıyor. Ancak realist olarak nitelendiremeyeceğimiz bazı büyük yönetmenlerin geri planda kalmış ya da gerçekçi estetiğe yakın filmlerine rastlamak da mümkün. Örneğin Ingmar Bergman’ın erken döneminden Monika’yla Bir Yaz (Sommaren med Monika, 1953) ve Yaşamın Eşiğinde (Nära Livet, 1958), Woody Allen’ın Bergman’dan esinlenerek çektiği aile dramı İç Dünyalar (Interiors, 1977), Nagisa Oshima’nın Japonya Yeni Dalgası’nı başlatan filmi Cruel Story of Youth (Seishun Zankoku Monogatari, 1960), Federico Fellini’nin erken dönem filmlerinden Sonsuz Sokaklar (La Strada, 1954) ve Akira Kurosawa’nın bir çocuk kaçırma olayına odaklanan kara filmi High and Low (Tengoku to Jigoku, 1963).

Listenin tamamını görmek için tıklayın

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.