Şu An Okunan
Heath Ledger’ın 5 Unutulmaz Performansı

Heath Ledger’ın 5 Unutulmaz Performansı

Heath Ledger

4 Nisan 1979 yılında Avustralya’da dünyaya gelen ve ismini Emily Brontë’nin ‘Uğultulu Tepeler’ adlı romanından alan Heathcliff Andrew Ledger, oyunculuk kariyerine ülkesinde başladı. İlk olarak Avustralya’da yayınlanan televizyon dizilerinde rol almaya başlayan Heath Ledger, küçük rollerin ardından Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You, 1999) filmiyle dikkatleri çekmeyi başardı. Bu dönemden itibaren kariyeri hızla yükselişe geçen oyuncu pek çok unutulmaz role imza attı.

Yetenekleriyle gelecek vaat eden Heath Ledger, 22 Ocak 2008 tarihinde henüz 28 yaşındayken hayatını kaybetti. Yaşasaydı bugün 43 yaşında olacak Heath Ledger’ın kısa ömrüne sığdırdığı ve onu unutulmaz kılan rolleri sizler için derledik: 


Brokeback Dağı

Brokeback Mountain

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain, 2005), Heath Ledger’ın adını geniş kitlelere duyurduğu filmlerden birisi. Ang Lee tarafından yönetilen film, Brokeback Dağı’nda yolları kesişen iki kovboyun tutkulu aşkını anlatıyor. Filmde Ennis Del Mar karakterine hayat veren Heath Ledger, gösterdiği oyunculukla yıllar sonra dahi hatırlanacak bir performansa imza atmıştı. Filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterilen Ledger, ödülü kazanamamıştı. Ledger’ın, kızı Matilda’nın annesi olan Michelle Williams ile bu film vesilesiyle tanıştığını, başrolü paylaştığı Jake Gyllenhaal’un da Matilda’nın vaftiz babası olduğunu ekleyelim. 


Candy

Candy

2006 yılı Avustralya yapımı Candy, Luke Davies’in ‘Candy: A Novel of Love and Addiction’ adlı romanından sinemaya uyarlandı. Dan isimli sanatçı bir kişiliğin, hem Candy adındaki kadına hem de uyuşturucuya olan bağımlılığının anlatıldığı bu romantik film, oyunculuk performanslarıyla akıllarda kalmayı başardı. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan filmde Dan karakterine hayat veren Heath Ledger, kariyerinin en iyi oyunculuk performanslarından birisine imza attı.


Kara Şövalye

Joker

Şüphesiz ki Heath Ledger’ı sinema tarihine geçiren performansı aynı zamanda son iki rolünden birisi olan Joker yorumuydu. Christopher Nolan’ın çok sevilen Batman üçlemesinin ikinci halkası Kara Şövalye‘ye (The Dark Knight, 2008) damga vuran Joker, pek çoklarına göre 2000’li yılların en çarpıcı karakterlerinden biri olarak hafızalara kazındı. Performansın kendisi kadar Ledger’ın yaşam öyküsündeki konumu da onu ilgi çekici yaptı elbette. Gösterime girdiği yıl ödül sezonuna damga vuran ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan Ledger, törenden önce hayatını kaybetmiş ve Oscar kazandığını görememişti.


Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

10 Things I Hate About You

William Shakespeare’in ‘Hırçın Kız’ adlı eserinden beyazperdeye uyarlanan 1999 yapımı Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You), Heath Ledger’ın kariyerinin dönüm noktalarından biri. Babasının koyduğu bir kural yüzünden kimseyle yakınlaşamayan Bianca etrafında kurulan filmde ‘kötü çocuk’ Patrick’i canlandıran Ledger büyük başarı kazanmış ve ciddi bir tanınırlık elde etmişti. Avustralyalı oyuncunun boş tribünlerde Frankie Valli’nin ‘Can’t Take My Eyes Off Of You’ şarkısını söyleyerek stadyumda ilan-ı aşk ettiği meşhur sahne günümüzde hâlâ sık sık gündeme gelmeyi başarıyor.


Şövalye

A Knight's Tale

2001 yapımı Şövalye (A Knight’s Tale) filminde bir şövalyenin yardımcılığını yapan William’ın, efendisinin ölümünün ardından onun yerine geçip sadece şövalyelerin yarışabildiği, büyük bir turnuvaya doğru yola çıkması konu alınıyor. Filmde William karakterine hayat veren Ledger, kariyerinin ilk başrollerinden birisini oynamış ve pek çok kişinin beğenisini toplamıştı. James Purefoy ve Paul Bettany gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda bulunduğu Şövalye ilhamını 14. yüzyılda Chaucer’ın yazdığı ‘Canterbury Hikâyeleri’nde yer alan aynı adlı öyküden almakla birlikte modern yaklaşımıyla da dikkat çekmişti.


Hazırlayan: Tuna Yüksel

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.