Şu An Okunan
Phoebe Waller-Bridge’in Merakla Beklenen 5 Projesi

Phoebe Waller-Bridge’in Merakla Beklenen 5 Projesi

Phoebe Waller-Bridge

Başta Fleabag olmak üzere arka arkaya imza attığı işlerle kariyerinde hızlı bir yükselişe geçen ve gelecek projeleriyle merak uyandıran Phoebe Waller-Bridge 14 Temmuz itibariyle otuz altıncı yaşını kutluyor. Farklı dizi, film ve yarışma programlarına oyuncu ya da senarist kimliğiyle dâhil olacak Waller-Bridge’in önümüzdeki aylarda yayınlanacak projelerine göz atıyoruz.

Son yılların en çok ses getiren dizilerinden Fleabag’le (2016-2019) adını kitlelere duyuran Phoebe Waller-Bridge günümüzün en çok sevilen oyuncu, senarist ve yapımcılarından birisi. Dünya onu Fleabag’in yaratıcısı olarak tanımadan önce The Café (2011-2013) ve Bad Education (2012-2014) gibi İngiliz komedilerinde yer alan Phoebe Waller-Bridge, ilk çıkışını The Broadchurch (2015) dizisinde canlandırdığı Abby Thompson karakteri ile gerçekleştirmişti. 2016 yılında Channel 4 için hazırladığı Crashing dizisiyle oyuncu kimliğinin yanı sıra senarist ve yapımcı yönünü de tanıtmış, komedi alanındaki yetkinliğini aynı sene başlayan Fleabag ile iyice ispatlamıştı. Waller-Bridge’in nevi şahsına münhasır komedi anlayışını hafızalara kazıyan Fleabag’in ikinci sezonu ile iyice yıldızı parlayan ve 2019 yılında dizinin hem yaratıcısı hem yazarı hem de başrol oyuncusu olarak üç farklı Emmy Ödülü’ne layık görülen Waller-Bridge, Luke Jennings’in ‘Villanelle’ adlı romanından uyarlanan Killing Eve (2018- ) ve ilk sezonunun ardından iptal edilen HBO dizisi Run (2020) gibi projelerdeki imzasıyla da tanınıyor.

Kariyeri hızla yükselişe geçen Phoebe Waller-Bridge’in dâhil olduğu birçok yeni proje de önümüzdeki dönemde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Farklı dizi, film ve yarışma programlarına oyuncu ya da senarist kimliğiyle katkı sağlayacak Waller-Bridge’in önümüzdeki aylarda yayınlanacak projelerine göz atıyoruz:


1. Ölmek İçin Zaman Yok

Pandemi nedeniyle vizyon tarihi bir sene ertelenen ve Türkiye’de 1 Ekim 2021’de gösterime girecek yeni James Bond filmi Ölmek İçin Zaman Yok’un (No Time to Die, 2021) senaryosunda Phoebe Waller-Bridge’in de imzası yer alıyor. Böylece Waller-Bridge, Dr. No (1962), Rusya’dan Sevgilerle (From Russia with Love, 1963) ve Altınparmak (Goldfinger, 1964) filmlerinin senaryo ekibinde bulunan Johanna Harwood’ın ardından seriye katkı sağlayan ikinci kadın senarist oldu. 007’yi dördüncü kez Daniel Craig’in canlandırdığı Ölmek İçin Zaman Yok’ta, oyuncuya tıpkı serinin bir önceki filmi Spectre’da (2015) olduğu gibi Léa Seydoux ve Ralph Fiennes eşlik ediyor. Filmde ayrıca Rami Malek ve Ana de Armas gibi isimler de yer alıyor. 


2. Killing Eve

Killing Eve

Geçtiğimiz ay son bölümleri için sete çıkılan, dördüncü ve final sezonuyla 2022 yılında ekranlara gelecek BBC America dizisi Killing Eve, dizinin yaratıcısı ve senaristlerinden biri olan Phoebe Waller-Bridge’in şimdilik en uzun soluklu projesi. Yayın hayatına 2018 yılında başlayan ve kısa zamanda geniş bir hayran kitlesi edinen Killing Eve, türler arasında dolaşan bir macera dizisi olmanın yanı sıra Waller-Bridge’in komedi anlayışından izler taşımasıyla da öne çıkıyor. Sandra Oh ile Jodie Comer’ın başrolleri paylaştığı ve bir istihbarat ajanıyla yetenekli bir suikastçının kovalamacasını konu edinen dizi, yayınlanan ilk üç sezonuyla ödül sezonlarının öne çıkan projelerinden olmayı başarmış, Altın Küre, Primetime Emmy ve BAFTA gibi prestijli ödüllere layık görülmüştü. 


3. Indiana Jones

Indiana Jones

Harrison Ford’un efsane Indiana Jones karakterine hayat verdiği serinin, on üç yıl sonra gelecek beşinci halkasında Phoebe Waller-Bridge de oyuncu olarak yer alıyor. Yakışıklı arkeoloğa 1981 yılında çekilen ilk filmden bu yana eşlik etmiş pek çok yıldızın arasına dâhil olacak oyuncunun nasıl bir rolde seyirci karşısına çıkacağı ise bilinmiyor. Oyuncu kadrosunda Ford ve Waller-Bridge’in yanı sıra Mads Mikkelsen’i de izleyeceğimiz film, Steven Spielberg imzası taşımayan ilk Indiana Jones filmi olma özelliğini taşıyor. Henüz ismi ve konusu hakkında detayları paylaşılmayan projenin yazar ve yönetmen koltuğunda 3:10 Yuma Treni (3:10 to Yuma, 2007) ve Sınırları Aşmak (Walk the Line, 2005) filmlerinin yönetmeni James Mangold oturuyor. Çekimleri şu sıralar devam eden filmin 29 Temmuz 2022’de sinemalardaki yerini alması bekleniyor.


4. Mr. & Mrs. Smith

Başrollerini Angelina Jolie ile Brad Pitt’in paylaştığı, evli bir ajan çifti odağına alan Bay ve Bayan Smith (Mr. & Mrs. Smith, 2005) filminin televizyon uyarlaması ‘Mr. & Mrs. Smith’, Phoebe Waller-Bridge’in oyuncu olarak televizyon ekranlarına dönüşünü müjdeliyor. 2022 yılında izleyiciyle buluşması beklenen dizinin hem yaratıcılarından hem de başrollerinden biri olan Waller-Bridge’e Atlanta (2016- ) ve Community (2009-2015) dizileriyle ismini duyuran, müzik endüstrisinde Childish Gambino olarak da bilinen Donald Glover eşlik ediyor. İkili daha önce Yıldız Savaşları (Star Wars) evreninin yan hikâyelerinden biri olan Han Solo’da (2018) da birlikte çalışmıştı. 


5. Screenshot

Ünlü oyuncu Olivia Colman ve eşi Ed Sinclair’ın yaratıcıları olduğu ‘Screenshot’, temelde yeni kuşağın komedi yazarını ve sanatçısını bulmayı amaç edinen bir televizyon programı. Geliştirilme sürecini tamamlamış ya da geliştirilme aşamasında olan oyunları desteklemek amacıyla yola çıkan yarışmada Phoebe Waller-Bridge jüri üyesi olarak yer alacak. Dünya çapındaki tanınırlığını bir tiyatro oyunu uyarlaması olan Fleabag ile elde eden Waller-Bridge, jüri masasında Shrill (2019-2021) dizisinde Fran karakterini canlandıran Lolly Adefope, BBC komedi departmanı başkanı Rosie Jones ve Channel 4 komedi departmanı başkanı Fiona McDermott gibi isimlere eşlik edecek. Yakında çekimlerine başlanacak ‘Screenshot’ın yayın tarihi ise henüz bilinmiyor.


Hazırlayan: Cem Hakimoğlu

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.