Şu An Okunan
14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

1-7 Mayıs

1-7 Mayıs tarihleri arasında eşzamanlı olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bu yılki sloganı, “perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı”. On dördüncü yılına ulaşan festival kapsamında Türkiye’de ilk defa izleyiciyle buluşacak filmler arasında, küçük bir adada yaşayan bir aileye odaklanan Çıplak Ada (Hadaka No Shima, 1960), endüstriyel bir atölyede geçen David Macián imzalı Görünmez El (La Mano Invisible), Ken Loach ile Franny Armstrong’un birlikte yönettiği Mclibel (2005) belgeseli, Icíar Bollaín’in yönettiği Zeytin Ağacı (El Olivio, 2016), İsveç ve Yunanistan’daki antifaşistlerin Avrupa’da yükselen faşist harekete karşı geliştirdikleri stratejilere odaklanan Antifaşist (Antifascisterna) belgeseli ve Arjantin’deki bir lokantada patronlarına karşı mücadele veren bir grup çalışana odaklanan kısa metrajılı Mart (Marzo, 2018) öne çıkıyor. Mart filminin yönetmeni Ana Bovino, İşçi Filmleri Festivali’nin konuğu olarak Türkiye’ye de gelecek.

Programdaki Türkiye filmleri arasında Vuslat Saraçoğlu’nun Altın Lale kazanan ilk uzun metrajı Borç, Hüseyin Tabak’ın yönettiği Yılmaz Güney belgeseli Çirkin Kral Efsanesi, Özcan Alper’in yönettiği kısa metrajlı animasyon Kavil, Tolga Karaçelik’in yıllar sona bir araya gelen üç kardeşe odaklanan, Sundance’ten ödüllü Kelebekler’i ve Andaç Haznedaroğlu’nun Türkiye’ye sığınan Suriyeli küçük bir kızın yolculuğunu anlatan Misafir dikkat çekiyor.

www.iff.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.