Şu An Okunan
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali

3-10 Ekim 

Bu yıl 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, yılın merakla beklenen ulusal yapımlarının yanı sıra çeşitli dünya festivallerinde gösterilmiş uluslararası filmleri Türkiyeli seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Pandemi önlemleri sebebiyle tüm gösterimlerin açık havada yapılacağı festival, bu yıl tüm film festivallerinde olduğu gibi hijyen protokollerinin uygulandığı sınırlı şartlarda gerçekleştirilecek. Ayrıca festival yönetimi iki açık hava sinemasında yapılacak gösterimlerde bu pandemi yılının kahramanları olarak nitelenen sağlık çalışanlarına ellişer adet davetiye ayırıyor. Festivalin iki afişinden birisi de sağlık çalışanlarına ithaf edildi. Diğer afişte ise Türkiye sinemasının efsane isimlerinden Fatma Girik yer alıyor. Bu yıl toplam 44 filmin gösterileceği Altın Portakal’da geçtiğimiz sene festivale tekrar dâhil edilen ulusal yarışmaların yanı sıra Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması da düzenlenmeye devam ediyor.

Festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda on iki film yarışıyor: Fikret Reyhan’ın Çatlak, Tankut Kılınç’ın Dersaadet Apartmanı, Nesimi Yetik’in Dirlik Düzenlik, Derviş Zaim’in Flaşbellek, Orçun Benli’nin Gelincik, Erdem Tepegöz’ün Gölgeler İçinde, Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler, Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır, Atalay Taşdiken’in Kar Kırmızı, Barış Gördağ ve Yasin Çetin’in Koku, Ferit Karol’un Kumbara ve Reis Çelik’in Ölü Ekmeği adlı filmleri. Festivalin bu yıl getirdiği “Türkiye’de ilk gösterim” koşuluyla yarışmaya katılacak filmlerin tamamı Türkiye prömiyerlerini Antalya’da yapacak. Ayrıca bu filmlerin dokuzu aynı zamanda dünya prömiyerlerini burada gerçekleştirecek. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal üstleniyor. Jüride yer alacak diğer isimler şöyle: senarist ve oyuncu Gülse Birsel, yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu Taner Birsel ve gazeteci Zeynep Oral. Bu bölümde ana yarışma jürisinin verdiği ödüllere ek olarak SİYAD ve FİLM-YÖN jürileri de birer ödül takdim edecek.

Bu yılın Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisini ise Bingöl Elmas, Köken Ergun ve Kurtuluş Özgen oluşturuyor. Bu bölümde Zeynep Dadak’ın Ah Gözel İstanbul, Pervin Metin Candan’ın Bir ‘Sinema Paradiso’ Hikayesi, Stella Sema Yeşiltaç’ın Eğer Ruh Donarsa…, Metin Akdemir’in Hayalimdeki Sahneler, Deniz Tortum’un Maddenin Halleri, Serdar Kökçeoğlu’nun Mimaroğlu, Eytan İpeker’in Miss Holokost Survivor, Sidar İnan Erçelik’in Rüzgâr Tayı, Metin Avdaç’ın Tipi ve Selin Şenköken’in Yangın Yerinde Orkideler filmleri yer alacak. Toplam on üç filmin yarıştığı Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise jüriyi Cemre Ebuzziya, Müge Turan ve Ömür Atay oluşturuyor.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise tamamı Türkiye prömiyerlerini Altın Portakal’da gerçekleştiren on film yer alıyor. Uluslararası yarışma jürisinde Türkiye’den yönetmen Emin Alper yer alırken Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa ve Tribeca film festivallerinin sanat yönetmeni Frederic Boyer, İranlı sinemacı Niki Karimi ve Brezilyalı video sanatçısı Sandra Kogut da diğer jüri üyeleri olarak açıklandı. 4 dalda ödül dağıtılacak yarışmada 77. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerlerini yapan Daniele Luchetti’nin Bağlar (Lacci), Uberto Pasolini’nin Alelade Bir Yuva (Nowhere Special) ve Ana Rocha de Sousa’nın Orrizonti Geleceğin Aslanı ve Jüri Özel Ödülü sahibi Dinle (Listen) filmleri dikkat çekiyor. 

3 Ekim akşamı Yekta Kopan’ın sunuculuğunda gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak festival 10 Ekim’deki kapanış ve ödül töreniyle sona erecek. Açılış ve kapanış törenleri festivalin sosyal medya hesaplarından canlı olarak izlenebilecek.

antalyaff.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.