Şu An Okunan
6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin Teması: ‘Bilinmeyen’

6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin Teması: ‘Bilinmeyen’

5-8 Aralık / Akbank Sanat

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin bu yılki teması ‘Bilinmeyen’ olarak açıklandı. 5-8 Aralık tarihleri arasında altıncı kez gerçekleşecek festivalin ana mekânı, önceki yıllarda olduğu gibi Akbank Sanat Merkezi olacak. Filmleri restore edilmiş en yeni kopyalarıyla, uzman isimlerin özel sunumları ve canlı müzik eşliğinde seyirciyle buluşturan festival, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığında gerçekleşiyor.


Advertisement

Kendi alanında Türkiye’deki ilk ve tek örnek olan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin 2019 için belirlenen ‘Bilinmeyen’ teması, seyirciye iki eksen üzerinden ilerleyen bir seçki sunacak. Bu bölümün bir kısmı, bilinmeyen dünyalara dair merak ve hayalleri perdeye taşıyarak bilim kurgu sinemasının temellerini atmış yapımlardan oluşacak. Georges Méliès’nin türün ilk örneği olarak anılan Aya Yolculuk’u (Le Voyage Dans La Lune, 1902), bu bağlamda gösterilecek filmlerden biri. Festivalde renkli versiyonu ile yer alacak filmin sunumunu, sinema tarihinden keşifleri, film restorasyonları ve eğlenceli gösterimleriyle tanınan Lobster Film’in direktörü Serge Bromberg üstlenecek. ‘Bilinmeyen’ temasının diğer ekseni ise, daha deneysel ve soyut bir bakışla algının bilinmeyenlerine yönelmiş filmleri içerecek.

Festival, değişmeyen bölümlerinden Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler kapsamında, Osmanlı coğrafyasındaki kültürel ve sosyal yaşama ilişkin eşsiz birer belge niteliği taşıyan görüntüleri perdeye taşımaya devam edecek. Komedi bölümünde ise Laurel & Hardy filmleri yer alacak.

Bu yılın müzisyenleri arasında, 2018’de Berlinale’de 40. müzik yılını kutlayan ve sessiz filmlere eşlik etme konusunda en deneyimli isimlerden biri olan Günter Buchwald da bulunuyor. Müzikte öne çıkan diğer isimlerden biri, Yunanistanlı grup Alcalica. Tarzını “Aegean Dream and Bass” olarak adlandıran grup, geleneksel Yunan çalgılarıyla elektronik müzik tınılarını bir araya getiriyor.

www.sessizsinemagunleri.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.