Şu An Okunan
7. Seattle Türk Filmleri Festivali

7. Seattle Türk Filmleri Festivali

21 – 24 Kasım

Seattle Türk Filmleri Festivali yedinci senesinde yedi uzun metraj, bir belgesel, on kısa film ile panellerden oluşan programı ve konuklarıyla Türkiye sinemasını Kuzey Amerika’ya taşımaya devam ediyor. Washington eyaletinde bulunan Türk Amerikan Kültür Derneği (TACAWA) çatısı altındaki gönüllülerin 2012 yılında başlattığı festival, bu sene 21-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Açılış filmi, ünlü jokey Halis Karataş ve yarış atı Bold Pilot’ın hikâyesini konu alan, yönetmenliğini Ahmet Katıksız’ın yaptığı Şampiyon (2018). Filmin gösterimi, oyuncu kadrosundan Farah Zeynep Abdullah’ın katılımıyla gerçekleşecek. Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı (2018) da filmin başrolündeki Doğu Demirkol’un konuk olarak yer alacağı bir gösterimle festivalde. Emin Alper imzalı Kız Kardeşler (2019), Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons’u (2018), Ketche ile Can Ulkay’ın birlikte yönettikleri Müslüm (2018), Ömür Atay’ın Kardeşler’i (2018) ve Mehmet Ali Konar imzalı Renksiz Rüya (2018), festival programındaki diğer uzun metrajlar. Seçkideki tek belgesel olan Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması’nın (2014) yönetmeni Cem Kaya ise festivalin bir diğer konuğu.

Kısa film programı için yaklaşık iki yüz film arasından uluslararası jüri tarafından seçilen on filmin birincisi Tahtakurusu (2018) oldu. Filmin yönetmeni Tunahan Kurt da festivalin davetlileri arasında.

Festival Programı Yönetmeni Şirin Aysan, Seattle Türk Filmleri Festivali’nin çerçevesini şöyle açıklıyor: “En önemli misyonlarından biri Türkiye sinemasının tanıtımını sağlamanın yanında Amerika’daki kozmopolit sanat birikiminin bir parçası olabilmek. Her sene olduğu gibi bu sene de programı yaparken en iyi Türk filmlerinden bir kesit sunmak için yola çıktık ve ülkemizin kültürünü, çelişkilerini ve karmaşık yapısını anlatan sekiz uzun metrajlı film belirledik.”

www.stff.org/stff2019

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.