Şu An Okunan
8. Zeugma Film Festivali

8. Zeugma Film Festivali

‘Sinema Bir Şenliktir’ temasıyla bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Zeugma Film Festivali 19-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sinema kültürünün Gaziantep’te yaygınlaşmasını ve sinemayı herkesle buluşturmayı hedefleyen Zeugma Film Festivali bu sene sekizinci kez düzenleniyor. 19-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan festival, zengin bir programla Gaziantepli sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Festivali düzenleyen Kırkayak Kültür, bu sene de “Birlikte Yaşam” felsefesinin altını çiziyor ve gösterimlerini hem Türkçe hem de Arapça altyazıyla yapıyor.

Festivalde Birlikte Yaşam Filmleri, Kadın Filmleri, Dünya Sineması, Mavi Balon Çocuk Filmleri, Belgesel Filmler ve Hisar Kısa Film Seçkisi olmak üzere altı farklı seçki bulunuyor. Açılış filmi, yılın en çok konuşulan yerli yapımlarından, Emin Alper imzalı Kız Kardeşler. Programda Gaziantep Üniversitesi ve Forum Cinemaximum’da düzenlenecek gösterimlerin yanı sıra söyleşiler de var. Saf filmi ile Bari Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Ali Vatansever, Kader Postası filminin yönetmenleri Çiğdem Bozali ile Elif Akarsu Polat, Altın Koza’dan üç ödülle dönen Kraliçe Lear belgeselinin yönetmeni Pelin Esmer, söyleşilere katılacak olan sinemacılar arasında. Özel bir söyleşi de, on dört kadın yönetmenin yer aldığı Onun Filmi’nin gösteriminin ardından, sinemada kadın olmak üzerine gerçekleştirilecek. Arada (Di Navbere De) ile Ali Kemal Çınar, İçerdekiler ile Hüseyin Karabey, Aether ile Ruken Tekeş, İçimdeki Yolculuk ile Kibar Dağlayan ve Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi Anne ile Rena Lusin Bitmez, seyircilerle buluşacak diğer yönetmenler.

Türkçe filmlerin Arapça altyazıyla, Arapça filmlerin Türkçe altyazıyla gösterileceği Birlikte Yaşam Filmleri seçkisindeki filmler arasında Cannes’da Oeil d’Or (Altın Göz) ödülünü kazanan savaş belgeseli Sama İçin (For Sama) ve Elya Süleyman’ın Burası Cennet Olmalı’sı (It Must Be Heaven) da yer alıyor. Dünya Sineması seçkisinde ise Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer’i (Dolor y gloria), Bong Joon Ho’nun Parazit’i (Gisaengchung) ve Hirokazu Koreeda’nın Saklı Gerçekler’i (La vérité) gibi yılın birçok önemli filmi, Gaziantepli sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde bu sene ilk defa bir Kadın Filmleri seçkisi de yer alıyor. Son dönemin en çok konuşulan filmlerinden Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu), ayrıca Aether ve Kadife Devrim, bu bölümdeki filmler arasında.

Mavi Balon Çocuk seçkisi kapsamında MikroFon ve Engelsiz Filmler işbirliğiyle, görme ve işitme engelli çocuklar için görsel ve işitsel betimlemeli iki film gösterimi yapılacak. Aynı zamanda Hollanda Konsolosluğu desteği ile Türkçe bilmeyen çocuklar için de diyalog içermeyen filmler gösterilecek. Oyuncu Şenay Aydın’ın katılımıyla ise çocuklara yönelik bir atölye düzenlenecek.

Festivalde Mithat Alam Film Merkezi’nin Hisar Kısa Film Seçkisi adı altında derlediği, 2005 yılından bu yana yapılmış en iyi on kısa filmin gösterimi yapılacak. Bunun yanı sıra Belgesel seçkisi bu yıl on bir belgeselle seyirci karşısına çıkacak.

www.kirkayak.org/genel/8-zeugma-film-festivali/

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.