Şu An Okunan
9. Malatya Uluslararası Film Festivali

9. Malatya Uluslararası Film Festivali

15-19 Kasım

Malatya Uluslararası Film Festivali dokuzuncu yılında, 15-19 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Direktörlüğünü yönetmen Haydar Işık’ın üstlendiği festivalin ön jüri üyeleri arasında festival koordinatörü Yasemin Sezin, yapımcı ve yönetmen Mehmet Ali Arslan, senarist ve yönetmen Faruk Karaçay, yönetmen Özgür Özbalık, eleştirmen İhsan Kabil ve oyuncu Hülya Şen yer aldı. Ön jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen on film, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer almaya hak kazandı.

Ulusal Yarışma’da Derviş Zaim başkanlığındaki jürinin değerlendireceği filmler şöyle: Burak Çevik’in dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan deneysel suç anlatısı Aidiyet, dünyada Ubıhça dilini konuşan son insan olan Tevfik Esenç’in öyküsüne ışık tutan Burcu Esenç ve Cantekin Cantez imzalı Bir Rüya Gördüm Anlatsam da Anlamazsınız belgeseli, dünya prömiyerini 25. Saraybosna Film Festivali’nde yapan, hat sanatına odaklanan Murat Pay imzalı Dilsiz, Seyid Çolak’ın doğa-insan çatışmasını konu alan ve dünya prömiyerini 41. Moskova Film Festivali’nde yapan filmi Kapan, silahlı saldırılar sonrası yolları kesişen üç kişinin trajik hikâyesini anlatan Olgun Özdemir imzalı Kızım Gibi Kokuyorsun, Rıdvan Karaman’ın evsiz insanların dünyasını mercek altına alan belgeseli Kimsesizler Oteli, Eylem Kaftan’ın arıcılık yapmak için şehirden köye göç etmiş bir kadının doğayla mücadelesini anlatan Kovan’ı, dünya prömiyerini 54. Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan, İstanbullu orta sınıf bir çiftin çatırdayan ilişkisini konu alan Kıvanç Sezer imzalı Küçük Şeyler, Ece Cantürk’ün yönettiği Sınırlar ve Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er’in Varşova Film Festivali’nden Ekümenik Jüri Ödülü’yle dönen Omar ve Biz’i.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını Müfit Can Saçıntı’nın üstleneceği Malatya Film Festivali’nde ayrıca yönetmenlik, film ve dizi müzikleri, kurgu, oyunculuk atölyesi, senaryo gibi başlılar altında çeşitli atölyeler de düzenlenecek.

malatyafilmfest.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.