Şu An Okunan
SALT’ın Haziran Ayı Çevrimiçi Gösterimleri

SALT’ın Haziran Ayı Çevrimiçi Gösterimleri

10-24 Haziran

2016 yılında Atina’daki ilk modern olimpiyatlardan Londra’da düzenlenen ilk dünya fuarına uzanan büyük uluslararası organizasyonların kentlere etkilerini Perşembe Sineması gösterimleriyle inceleyen, 2018 yılından bu yana düzenlediği Teşhir serisiyle de dünya fuarlarının temsil ve görsellik anlayışına nasıl yön verdiğine odaklanan SALT, haziran ayındaki gösterimleriyle bakışını tekrardan, koronavirüs sebebiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez kesintiye uğrayan uluslararası organizasyonlara yönlendiriyor.

Bu kapsamda haziran ayı içerisinde erişime açık olacak iki belgeselden ilki, 1959 yazında Moskova’da düzenlenen Amerikan Ulusal Sergisi’ne odaklanan, D. A. Pennebaker’ın yönetmenliğini üstlendiği Moskova’da Açılıyor (Opening in Moscow, 1959) olacak. ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile SSCB lideri Nikita Kruşçev’in Mutfak Tartışması’nda canlı yayınlanan kapitalizm ve komünizm karşılaştırması, Rusların ilk kez karşılaştığı çeşitli elektronik eşyalar ve yenilikler gibi farklı deneyimlere odaklanan film, bu bağlamda Amerikan Ulusal Sergisi fuarına ayrıntılı bir bakış getiriyor. Belgesel 20 Haziran’a kadar izlenebilecek.

Seçkinin diğer belgeseli, Fatima Geza Abdollahyan imzalı İran’da Tekme (Kick in Iran, 2009) ise, 2008 Yaz Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Tahranlı sporcu Sara Hoçcamal-Fıkrî’nin, İran’dan Pekin’e uzanan yolculuğunu ele alıyor. Ülkedeki muhafazakârların muhalefetine rağmen hem İran’da hem dünya çapında büyük ilgi uyandıran 20 yaşındaki Sara’nın başarısı, yalnızca kendisi ve antrenörü Maryam Azarmehr için değil, aynı zamanda ülke eşit haklar ve özgürlük mücadelesi veren bütün kadınlar için önemli bir adım olarak nitelendirilmişti. İran’da Tekme 24 Haziran’a kadar erişime açık olacak. 10 Haziran’dan itibaren çevrimiçi erişime açılan iki belgesel, SALT’ın web sitesinden ücretsiz izlenebiliyor.

saltonline.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.