Şu An Okunan
Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri

Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri

27 Mayıs – 1 Haziran

Kars ve Ardahan’dan çeşitli oluşumların destekleriyle gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri – Kars organizasyonu, sürdürülebilirlik üzerine düşünen 12 filmlik bir belgesel seçkisinden oluşuyor. Movies that Matter ve UNDP Türkiye desteğiyle, Kars Sinema Topluluğu, Ardahan Sinema Topluluğu, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, Kars 7Sanat Derneği ve KuzeyDoğa Derneği tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin her yerinden erişmek mümkün.

Ekoloji, halk sağlığı, beslenme politikaları ve sosyal adaletsizlik gibi konuları ele alan belgesel filmlerden oluşturulan seçki izleyiciyi farklı meseleleri sürdürülebilirlik teması etrafında düşünmeye davet ediyor. Oscar Isaac’in seslendirdiği, yönetmen Charles Ferguson’ın iklim krizini ele alan filmi Seçme Vakti (Time to Choose, 2015), Andrew Morgan’ın “fast fashion” (hızlı moda) kavramı üzerinden tekstil dünyasını incelediği filmi Gerçek Bedel (The True Cost, 2015) ve halk sağlığının farklı görüntülerine odaklanan belgesel Yörüngeyi Değiştirenler (Bending the Arc, 2017) etkinliğin programından öne çıkan filmlerden bazıları.

Gerçek Bedel

Ayrıca etkinlik kapsamında film gösterimlerine ek olarak programa paralel söyleşiler de gerçekleştiriliyor. Coşkun Aral, Deniz Zeyrek, Zeynep Baş ve çeşitli kurumlardan birçok ismin katılacağı söyleşilerde etkinliğin ilgilendiği konular geniş çapta ele alınacak. Söyleşilere Kars Sinema Topluluğu’nun YouTube Kanalı üzerinden ulaşmak mümkün.

Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri kapsamında tamamen ücretsiz olarak düzenlenen film gösterimlerine, programın internet sitesi üzerinden kayıt yaptırarak erişilebiliyor.

surdurulebiliryasam.net

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.