Şu An Okunan
Altyazı Dinliyor: Yaz Sineması

Altyazı Dinliyor: Yaz Sineması

Bu ay ‘Yaz Sineması’ dosyasıyla çıkan yeni sayımızda adı geçen filmlerin dünyasına sızan ya da ancak o filmlerle birlikte hayal edilebilen müzikleri bir araya getiriyoruz. Yeni sayımızdan hareketle hazırladığımız 60 şarkılık liste, Spotify hesabımızda yayında.

Hazırlayan: Eray Yıldız

Yaz mevsiminin sinemadaki yansımalarına baktığımız Temmuz sayımızda, kavurucu sıcakların filmin dünyasına, kişilerine ve seyircisine yaptıklarına kapılıyoruz. ‘Yaz Sineması’ başlığıyla yola çıkarak on iki incelemede ana akımdan festival hazinelerine pek çok filmi yolları, güneşi, deniziyle yeniden keşfediyoruz. Tabii nostaljinin kaçınılmaz olarak ağır bastığı bu yolculukta bir döneme yön veren şarkılarla karakterin walkman’den dinlediklerine eşlik etmemek ya da filmin ismi geçer geçmez kafamızda çalmaya başlayan ana tema müziklerine kulak kabartmamak olmazdı.

Yaz mevsiminde geçen ya da yazın vizyona giren filmlerden ilham aldığımız dosyanın ‘Adı Geçen Film’lerinin dünyasına sızan, açılış jeneriği ya da ana tema müziğiyle yıllara meydan okuyan ya da ancak o filmlerle birlikte hayal edilebilen 60 şarkı bu ay Spotify listemizde yerini alıyor. Sayıyı hazırlarken de günlerimize fon olan liste, paslı rock’n roll’dan tozpembe pop’a, pür jazz’dan devasa orkestral score’lara dönemler ve türler arası bir “yaz sineması” panoraması çıkarıyor.

Altyazı’ya dijital abonelik için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.