Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 10 Eylül

Vizyonda Bu Hafta: 10 Eylül

Dokuz yeni filmin gösterime girdiği haftanın öne çıkan yapımları Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır’ı, başrollere Aubrey Plaza ile Michael Caine’i taşıyan Çok Satanlar ve Tom McCarthy’nin Matt Damon’lı son filmi Durgun Su.


Baturalp

Baturalp en yakın arkadaşı Mahmut’la birlikte mahalledeki kahvehaneyi işletmektedir. Bir gece kahvehaneyi kapattıktan sonra sokakta silah sesleri duyar, ardından bir arabanın içinde öldürülmüş bir adam ve büyük bir çanta bulurlar. Çantayı alıp kaçan iki arkadaşın peşine mafya takılır.

İZLENMELİ Mİ? Gökhan Aksu’nun yönettiği Baturalp, benzerlerinden pek ayrışmayan bir yerli komedi.

Yönetmen: Gökhan Aksu

Senaryo: Gürkan Arıkboğa, Gökhan Aksu

Oyuncular: Gürkan Arıkboğa, Yakup Yavru, Erdem Çömlek, Oğuz Serin

Türkiye/2020/Türkçe/88 dk./Swiss Production (MC Film)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Çok Satanlar / Best Sellers

Genç ve hırslı editör Lucy Stanbridge, babasının butik yayınevini devralır. Çıkardığı gençlik kitapları şirketi batmanın eşiğine getirince son çare olarak tozlu rafların arasında eski bir sözleşme bulur ve yıllar önce yayınevini meşhur eden eski yazarları Harris Shaw’un yayınevine bir kitap borçlu olduğunu öğrenir. Huysuz, yaşlı ve alkolik Harris’i ikna eden Lucy, ünlü yazarla birlikte bir kitap turnesine çıkar.

İZLENMELİ Mİ? Lina Roessler’ın ilk uzun metrajı Çok Satanlar, Aubrey Plaza’yı usta oyuncu Michael Caine’le bir araya getiren bir komedi/dram.

Yönetmen: Lina Roessler

Senaryo: Anthony Grieco

Oyuncular: Aubrey Plaza (Lucy Stanbridge), Michael Caine (Harris Shaw), Cary Elwes (Halpern Nolan), Scott Speedman (Jack Sinclair), Ellen Wong (Rachel Spence)

ABD-Kanada/2021/İngilizce/100 dk./CGV Mars D.

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Durgun Su / Stillwater

Cinayet suçlamasıyla Fransa’da hapse atılan kızını kurtarmak isteyen Bill, Oklahoma’dan Marsilya’ya gelir. Kültürel farklılıklarla, bilmediği bir dilin önüne çıkardığı engellerle ve karmaşık bir hukuk sistemiyle karşı karşıya kalsa da, masumiyetine inandığı kızını kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Marsilya’da tanıştığı bir kadından yardım alan Bill, bu zorlu süreçte kendini de keşfedecektir.

İZLENMELİ Mİ? Gerçek bir olaydan esinlenen Durgun Su’nunyönetmenliğini, En İyi Film ve En İyi Senaryo dallarında Oscar ödülü kazanan Spotlight’ın (2015) yönetmeni Tom McCarthy üstleniyor.

Yönetmen: Tom McCarthy

Senaryo: Tom McCarthy, Thomas Bidegain, Marcus Hinchey, Noé Debré

Oyuncular: Matt Damon (Bill), Abigail Breslin (Allison), Camille Cottin (Virginie), Deanna Dunagan (Sharon)

ABD/2021/İngilizce/139 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Elli Kelimelik Mektuplar

Adnan Menderes iktidarının önde gelen bakanlarından Ahmet Tevfik İleri, 27 Mayıs Darbesi’nin ardından cunta yönetimi tarafından Yassıada’ya sürgün edilir. Cezaevinde kötü muameleye maruz kalan İleri, yazmasına izin verilen elli kelimelik mektuplarla hayata tutunmaya çalışır.

İZLENMELİ Mİ? Politik dram türündeki Elli Kelimelik Mektuplar 27 Mayıs Darbesi sonrası idama mahkûm edilen, daha sonra cezası ömür boyu hapse çevrilen Ahmet Tevfik İleri’nin Yassıada’da geçirdiği günlere odaklanıyor.

Yönetmen: Emir Khalilzadeh

Senaryo: Nevin Şahin

Oyuncular: Gizem Karaca Ekmekçi, İlker Kızmaz, Tekin Temel, İlhan Şeşen, Derya Alabora

Türkiye/2021/Türkçe/119 dk./İstanbul Medya Akademisi (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


İnsanlar İkiye Ayrılır

Borçlu insanları psikolojik baskıyla köşeye sıkıştırarak mümkün olan en yüksek tahsilatı yapmakla görevli Duygu ile Bahadır, Ceren adlı bir borçlunun dosyasını takip etmeye başlar. İkili bir yandan genç kadını sıkıştırmak için akıl oyunları oynarken, öte yandan da dosyanın sonunda alınacak prim için birbirlerine karşı amansız bir mücadele içine girer.

İZLENMELİ Mİ? İlk uzun metrajı Karışık Kaset’e 2014 yılında imza atan, ardından BluTV’nin antoloji dizisi 7Yüz’ün (2017) yaratıcılığını üstlenen Tunç Şahin’in yönettiği İnsanlar İkiye Ayrılır Burcu Biricik, Pınar Deniz ve Aras Bahadır’ı bir araya getiriyor. 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü kazanan film, Nezaket Erden’e de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

Yönetmen: Tunç Şahin

Senaryo: Tunç Şahin

Oyuncular: Burcu Biricik (Duygu), Pınar Deniz (Ceren), Aras Aydın (Bahadır), Başak Daşman (Müge), Erdem Akakçe (Eray), Nezaket Erden (Tilbe)

Türkiye/2020/Türkçe/102 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Kara Kutu / Boîte Noire

Dubai’den Paris’e giden bir uçak düştüğünde, genç ve yetenekli kara kutu analisti Mathieu kazanın nedenini bulmakla görevlendirilir. Dava yetkililer tarafından kapatılsa da gerçeği ortaya çıkarmak için çalışmalara başlayan Mathieu, bu süreçte üstlerine meydan okuyarak kendini ve kariyerini riske atar.

İZLENMELİ Mİ? Ölümcül bir uçak kazasının arkasındaki sır perdesiyle ilgili araştırmaya odaklanan Fransa yapımı Kara Kutu, haftanın gerilim ve gizem severlere yönelik filmi.

Yönetmen: Yann Gozlan

Senaryo: Yann Gozlan, Simon Moutaïrou, Nicolas Bouvet, Jérémie Guez

Oyuncular: Pierre Niney (Mathieu Vasseur), Lou de Laage (Noémie Vasseur), Sébastien Pouderoux (Xavier Renaud), Olivier Rabourdin (Victor Pollock), Mark Baris (David Keller)

Fransa/2021/Fransızca/129 dk./Chantier

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Sir-Ayet: Ölü Doğan

Doktor Hazal beş yıl önce kaybettiği annesini sık sık rüyalarında görmeye başlamıştır. Evinde de anlam veremediği gizemli işaretlerle karşılaşan ve psikolojisi bozulan Hazal, dertlerinden kurtulmak için şifacı bir kadına başvurur. Ancak yaşlı kadının yönlendirmeleri, onu geri dönülmesi mümkün olmayan korku dolu bir yolculuğa çıkaracaktır.

İZLENMELİ Mİ? Yönetmenliğini Günay Günaydın’ın üstlendiği Sir-Ayet: Ölü Doğan, cin temalı yerli korku filmlerinin yeni bir örneği.

Yönetmen: Günay Günaydın

Senaryo: Murat Güleç

Oyuncular: Efsun Akkurt, Sebahat Adalar, Betül Ceyhan, Şehnaz Dilan, Ceysu Yetkin

Türkiye/2021/Türkçe/87 dk./Cinephone (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Suveydâ

On bir yaşındaki Hadim, dedesiyle ders çalışırken evin karşı duvarına beyaz bir güvercin konar. Güvercinden fazlasıyla etkilenen Hadim, onu kendisiyle konuşmaya gelen bir melek olarak görmeye başlar ve ona Derviş’in diyar diyar aradığı Suveydâ’nın adını verir.

İZLENMELİ Mİ? 1930’lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun hikâyesini anlatan Suveydâ’nınyönetmenliğini muhafazakâr sinemanın tanınmış isimlerinden Mesut Uçakan üstleniyor.

Yönetmen: Mesut Uçakan

Senaryo: Hasan Yılmaz

Oyuncular: Necip Fazlı Belge (Hadim), Fatih Küçük (Tığlı Hoca), Yusuf Duru (Macid)

Türkiye/2021/Türkçe/89 dk./Sonsuzkare (SİSAY)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Z

Sekiz yaşındaki oğulları Joshua kendisine ‘Z’ adında hayalî bir arkadaş edindiğinde, Beth ve Kevin bu durumu sevimli bulur. Ancak çok geçmeden durumun düşündükleri kadar basit olmadığını anlarlar. ‘Z’, Joshua üzerinde korkunç bir etki bırakır ve genç çift giderek oğullarını tanıyamadıklarını fark ederler.

İZLENMELİ Mİ? Çocuklarının hayalî arkadaşının musallat olduğu bir çifti konu alan Z, son dönemde örneklerini bolca gördüğümüz türden, merkezinde aile dramına yer veren bir korku filmi.

Yönetmen: Brandon Christensen

Senaryo: Brandon Christensen, Colin Minihan

Oyuncular: Keegan Connor Tracy (Beth), Jett Klyne (Joshua), Sean Rogerson (Kevin), Sara Canning (Jenna), Stephen McHattie (Dr. Seager)

Kanada/2019/İngilizce/83 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.