Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 22 Ekim

Vizyonda Bu Hafta: 22 Ekim

Dune

Beş yeni filmin vizyona girdiği haftanın öne çıkanları, Denis Villeneuve’ün uzun süredir merakla beklenen bilimkurgusu Dune ve Leos Carax’ın Adam Driver ve Marion Cotillard’lı müzikali Annette.


Annette

Komedyen Henry ile opera sanatçısı Ann’in ilişkisi spot ışıklarının altında, kamuoyunun gözü önünde cereyan etmektedir. Kızları Annette’in doğumuyla birlikte hayatları değişmeye başlarken, Henry’nin şöhret düşkünlüğü ve sebepsiz yıkıcılığı her şeyi beklenmedik bir yöne sürükler.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Kötü Kan (Mauvais Sang, 1986), Köprüüstü Âşıkları (Les Amants du Pont-Neuf, 1991) ve Kutsal Motorlar (Holy Motors, 2012) gibi filmleriyle sinemaya farklı kapılar açan Leos Carax’ın yeni filmi Annette, yeri geldiğinde ciddi, yeri geldiğinde muzip olmayı başaran bir rock opera. Senaryosu Sparks grubundan Russell Mael ve Ron Mael’in imzasını taşıyan film, Carax’a Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü kazandırmıştı.

Yönetmen: Leos Carax

Senaryo: Russell Mael, Ron Mael

Oyuncular: Adam Driver (Henry McHenry), Marion Cotillard (Ann Defrasnoux), Simon Helberg (Eşlikçi), Dewyn McDowell (Annette)

Vizyon Tarihi: 22 Ekim

Fransa-Belçika-Hollanda-ABD-Japonya-Meksika-İsviçre/2021/İngilizce/140 dk./Filmartı (CJ ENM)


Dune: Çöl Gezegeni / Dune

Caladan gezegenini yöneten Atreides Hanedanı, İmparatorluk’un kararıyla çöl gezegeni Arrakis’in tahtına getirilir. En büyük geçim kaynağı baharat olan ve zorlu yaşam şartlarıyla bilinen Arrakis’in yerel halkı Fremenlerle ve gezegenin devasa solucanlarıyla uğraşması gereken Paul Atreides ise hem tahtın varisi olarak yetişecek hem de gezegende mesih olarak karşılanmasına yol açan bir kehaneti yerine getirmeye çalışacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Tüm zamanların en iyi bilimkurgu eserlerinden biri olarak anılan Frank Herbert imzalı roman serisinin ilk kitabından uyarlanan Dune: Çöl Gezegeni, uzun süre merakla beklendikten sonra nihayet Eylül ayında, Venedik Film Festivali’nde izleyici karşısına çıktı. Yönetmenliğini son dönemde Geliş (Arrival, 2016) ve Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (Blade Runner 2049, 2017) gibi bilimkurgulara imza atan Denis Villeneuve’ün üstlendiği film, özellikle betimlediği dünya ve kurduğu atmosfer açısından övgülerle karşılandı. Öte yandan devam filmleriyle ilgili hazırlıklara başlanan Dune: Çöl Gezegeni’nin, Frank Herbert’ın evrenine giriş niteliği taşıdığını da belirtmek gerek.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Senaryo: Eric Roth, Denis Villeneuve, Jon Spaihts

Oyuncular: Timothée Chalamet (Paul Atreides), Rebecca Ferguson (Leydi Jessica), Zendaya (Chani), Jason Momoa (Duncan Idaho), Oscar Isaac (Dük Leto Atreides), Stellan Skarsgård (Baron Vladimir Harkonnen), Stephen McKinley Henderson (Thufir Hawat), Josh Brolin (Gurney Halleck), Javier Bardem (Stilgar)

ABD-Kanada/2021/İngilizce/155 dk./WB

Vizyon Tarihi: 22 Ekim


Minari

Güney Kore göçmeni Yi ailesi, kendi çiftliklerini kurma hayaliyle Kaliforniya’dan Arkansas eyaletinin kırsal bölgesine taşınır. Bir yandan yeni bir yaşam tarzına alışmaya çalışırken bir yandan da kimlik sorunlarıyla mücadele eden aile fertleri, ekonomik zorluklara rağmen hayallerine sahip çıkmakta kararlıdır. 

İZLENMELİ Mİ? Lee Isaac Chung’un yazıp yönettiği Minari göçmen bir ailenin yeni bir hayata tutunma çabasını ele alıyor. Umudun ve hayallerin aile, kimlik ve ekonomi faktörleri arasında savrulduğu film geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönmüş, ardından altı dalda Akademi ödülüne aday gösterilmiş ve Yuh-Jung Youn’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı kazandırmıştı.

Yönetmen: Lee Isaac Chung

Senaryo: Lee Isaac Chung

Oyuncular: Alan S. Kim (David), Yeri Han (Monica), Noel Cho (Anne), Steven Yeun (Jacob), Darryl Cox (Bay Harlan), Yuh-Jung Youn (Soonja)

ABD/2020/Korece-İngilizce/115 dk./Fabula Films (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 22 Ekim


Robot Ron: Bir Sorun Var / Ron’s Gone Wrong

On bir yaşındaki Barney çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan bir çocuktur. Bu yalnızlığını dijital bir cihaz olan, konuşabilen, yürüyebilen Ron’la kırar. Arkadaşının sorunlarını çözmesine yardımcı olan Barney ile Ron’un dostluğu gün geçtikçe güçlenecektir.

İZLENMELİ Mİ? Bilimkurgu ve komedi türlerini harmanlayan Robot Ron: Bir Sorun Var, özünde bir dostluk hikâyesi anlatan bir animasyon.

Yönetmen: Sarah Smith, Jean-Philippe Vine

Senaryo: Jean-Philippe Vine

Seslendirenler: Jack Dylan Grazer (Barney), Zach Galifianakis (Ron), Ed Helms (Graham), Olivia Colman (Donka), Rob Delaney (Andrew)

ABD-Birleşik Krallık-Kanada/2021/İngilizce/107 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 22 Ekim


Ziyaretçi

Abisinin işlediği cinayetin ardında başka sebepler yattığına inan Toprak, bu gizemi çözmek için tuttuğu avukatla ve avukatın eşiyle, cinayetin işlendiği eve bir keşif gezisi düzenler. Gördükleri her şeyi kameraya kaydeden bu üçlüye tuhaf komşuları medyum Esma da katılır.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın düşük bütçeli yerli korku filmi olan Ziyaretçi, Atakan Şatıroğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ikinci uzun metrajlı film.

Yönetmen: Atakan Şatıroğlu

Senaryo: Atakan Şatıroğlu, Berkay Berkman

Oyuncular: Atakan Şatıroğlu, Berkay Berkman, Serhat Göç, Kübra Dinç, İrem Kök

Türkiye/2021/Türkçe/83 dk./Kuyu Yapım (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 22 Ekim


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.