Şu An Okunan
33. Avrupa Film Ödülleri Adayları Duyuruldu

33. Avrupa Film Ödülleri Adayları Duyuruldu

12 Aralık gecesi sahiplerini bulacak ödüllerde aldıkları beşer adaylıkla Körkütük, Corpus Christi ve Martin Eden dikkat çekiyor.

1988 yılından beri her sene Avrupa Film Akademisi (EFA) tarafından düzenlenen ve bu yıl otuz üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Avrupa Film Ödülleri’nin (European Film Awards) adayları açıklandı. Kıtanın dikkat çeken yapımlarının bir arada yarıştığı ödülün geçen yılki kazananı Yorgos Lanthimos yönetmenliğindeki Sarayın Gözdesi (The Favourite) olmuştu.

Normal şartlarda İzlanda’nın başkenti Reykjavík’de düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle iptal edilen tören çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Beş gece sürecek etkinlikler, 12 Aralık gecesinde takdim edilecek büyük ödüllerle sona erecek.

33. Avrupa Film Ödülleri’nin adayları şu şekilde:

En İyi Film

Körkütük / Druk (Yön. Thomas Vinterberg)
Berlin Alexanderplatz (Yön. Burhan Qurbani)
Corpus Christi (Yön. Jan Komasa)
Martin Eden (Yön. Pietro Marcello)
Boyalı Kuş / The Painted Bird (Yön. Václav Marhoul)
Undine (Yön. Christian Petzold)

En İyi Yönetmen

Agnieszka Holland (Şarlatan / Charlatan)
Jan Komasa (Corpus Christi)
Pietro Marcello (Martin Eden)
François Ozon (85 Yazı / Eté 85)
Maria Sødahl (Hope / Håp)
Thomas Vinterberg (Körkütük)

En İyi Kadın Oyuncu

Paula Beer (Undine)
Natasha Berezhnaya (DAU. Natasha)
Andrea Bræin Hovig (Hope)
Ane Dahl Torp (Charter)
Nina Hoss (Kız Kardeşim / Schwesterlein)
Marta Nieto (Anne / Madre)

En İyi Erkek Oyuncu

Bartosz Bielenia (Corpus Christi)
Goran Bogdan (Baba / Otac)
Elio Germano (Hidden Away / Volevo Nascondermi)
Luca Marinelli (Martin Eden)
Mads Mikkelsen (Körkütük)
Viggo Mortensen (Falling)

En İyi Senaryo

Martin Behnke ve Burhan Qurbanı (Berlin Alexanderplatz)
Costa-Gavras (Adults in the Room)
Damiano & Fabio D’Innocenzo (Bad Tales / Favolacce)
Pietro Marcello ve Maurizio Braucci (Martin Eden)
 Mateusz Pacewicz (Corpus Christi)
 Thomas Vinterberg ve Tobias Lindholm (Körkütük)

En İyi Belgesel

Acasă, My Home (Yön. Radu Ciorniciuc)
Colectiv (Yön. Alexander Nanau)
Gunda (Yön. Victor Kossakovsky)
Petite fille (Yön. Sébastien Lifshitz)
Saudi Runaway (Yön. Susanne Regina Meures)
The Cave (Yön. Feras Fayyad)

En İyi Kısa Film

All Cats are Grey in the Dark (Yön. Lasse Linder)
Genius Loci (Yön. Adrien Mérigeau)
Past Perfect (Yön. Jorge Jácome)
Sun Dog (Yön. Dorian Jespers)
Uncle Thomas, Accounting for the Days (Yön. Regina Pessoa)

Uzun metraj kategorisinde takdim edeceği ödüllerin adaylıklarını geçtiğimiz aylarda yayınladığı otuz sekiz filmlik kısa listeden seçen Akademi; animasyon ve komedi gibi farklı dalların adaylarını daha önceden açıklamıştı. Ayrıca Hamburg Film Festivali ile yürütülen ortak çalışma sayesinde Avrupa’nın farklı üniversitelerinde eğitim gören gençler, En İyi Üniversite Filmi ödülü altında oy kullanabiliyorlar.

En İyi Animasyon

Calamity
Josep
Klaus

Nos ili zagovor netakikh

En İyi Komedi

Ventajas de Viajar en Tren
Teräsleidit
Un triomphe

En İyi Üniversite Filmi

Körkütük
Berlin Alexanderplatz
Corpus Christi

Saudi Runaway
Slalom

© 2013 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.