Şu An Okunan
Goethe-Institut’un ‘Kino 2020’ Programı Ankara’da Başlıyor

Goethe-Institut’un ‘Kino 2020’ Programı Ankara’da Başlıyor

Güncel Alman sinemasının başarılı örneklerini Türkiye’de seyirciyle buluşturacak ‘Kino 2020: Alman Filmleri Türkiye’de’ programı bu akşam yapılacak ilk gösterimle Ankara’da başlıyor. Seçkinin ilk filmi Christian Petzold’ün Türkiye’de merakla beklenen son filmi Undine olacak. 

Goethe-Institut’un altıncı kez düzenlediği etkinliğin bu yılki ilk durağı 31. Ankara Uluslararası Film Festivali olacak. 3-11 Eylül tarihleri arasında, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda yapılacak gösterimlerle son dönemin merak uyandıran üç güncel Alman filminin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi Almanya sinemasının uluslararası ölçekte beğeni kazanmış, başarılı örnekleri Türkiyeli izleyicilerle buluşmuş olacak. Kino gösterimleri her yıl İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerçekleştiriliyor. 

Bu yılki seçkinin en dikkat çekici filmi, yakın dönem Almanya sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alan Christian Petzold’ün son filmi Undine. Bu yıl Şubat ayında gerçekleştirilen Berlinale’nin ana yarışmasında dünya prömiyerini yapan ve buradan Paula Beer’in performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen film, Petzold’ün filmografisinde ilgi çekici bir yer edineceğe benziyor. Sadece bir insana âşık olduğu takdirde dünyevi bir yaşam sürdürebilen gizemli su perisi ‘Undine’ efsanesinin yeniden yorumlandığı film, Petzold’ün çok sevilen son filmi Transit’in (2018) oyuncu ikilisi Paula Beer ve Franz Rogowski’yi tekrar bir araya getiriyor. 

Seçkinin bu yılki bir diğer filmi ise Ulrike Ottinger’in genç bir sanatçı olarak tanıklık ettiği 1960’ların Paris’ine otobiyografik bir bakış attığı belgeseli Paris Calligrammes. Ottinger’in filmi de dünya prömiyerini bu yıl Berlinale’de yapmış ve Ottinger burada Berlinale Kamera Ödülü’ne layık görülmüştü. Seçkinin üçüncü ve son filmi ise yakın dönem Almanya sinemasının parlayan oyuncularından Nina Hoss’un performansıyla öne çıkan Seçmeler (Das Vorspiel) filmi. Seçmeler’in yönetmenliğini oyunculuk kariyeriyle de tanıdığımız Ina Weisse üstleniyor. 

Kino 2020’nin 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’ndeki gösterim takvimine ve detaylı bilgilere programın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.