Şu An Okunan
Japon Animasyon Stüdyosunda Trajik Yangın

Japon Animasyon Stüdyosunda Trajik Yangın

Geçtiğimiz hafta Kyoto Animasyon Stüdyosu’nun kundaklanması sonucu hayatını kaybedenlerden birinin tecrübeli animatör Yoshiji Kigami olabileceği bildirildi.

Geçtiğimiz hafta sinema dünyasını meşgul eden konulardan biri, Japonya’nın köklü Kyoto Animasyon Stüdyosu’nun (KyoAni) kundaklanması olayıydı. Stüdyoyu fikirlerini çalmakla itham eden bir saldırgan tarafından 18 Temmuz günü başlatılan yangında bugüne kadar 34 kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerin isimleri stüdyonun talebi üzerine henüz açıklanmazken, saldırıdan beri kendisine ulaşılamayan 61 yaşındaki animatör, yönetmen ve storyboard sanatçısı Yoshiji Kigami’nin de hayatını kaybetmiş olabileceğinden endişe ediliyor. Adını baş animatör olarak görev aldığı Akira’yla (1988) duyuran Kigami, 1990’larda katıldığı Kyoto Animasyon Stüdyosu’nda Lucky Star (Raki suta: Lucky Star, 2007), Tomako Market (2013) ve A Silent Voice (Koe no Katachi, 2016) gibi filmlerde çalıştı.

Kyoto Animasyon Stüdyosu’nun geçtiğimiz yıl içinde aynı kişiden geldiği düşünülen iki yüzü aşkın tehdit mesajı aldığı bildirildi. Yangın sırasında ciddi şekilde yaralanan 41 yaşındaki zanlının evindeki inceleme sürüyor. Stüdyo çalışanlarının Mainichi Gazetesi’ne yaptığı açıklamaya göre, gün geçtikçe dozu ağırlaşan hakaret ve tehditlerin ardından ekim ayında polise şikayet edilmiş, bunun üzerine çalışanların ve stüdyonun güvenliği için çevrede devriye araçları gezmeye başlamıştı.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.