Şu An Okunan
Paul Schrader’ın Kumarbazı

Paul Schrader’ın Kumarbazı

Paul Schrader’ın yeni filmi The Card Counter, içindeki yaşam alevi sönmüş bir kumarbazın iç dünyasına dalıyor. Oscar Isaac’ın başrolde olduğu filmden ilk görüntüler paylaşıldı.

Kariyeri hep Taksi Şoförü (Taxi Driver, 1976) ve Kızgın Boğa (Raging Bull, 1980) gibi Scorsese başyapıtlarını yazan adam etiketiyle geçse de, Paul Schrader yalnızca eşsiz bir senarist olarak değil, yönetmen olarak imza attığı filmlerle de çağımızın en ilginç sinemacılarından biri sıfatıyla anılmayı hak ediyor. İmza attığı yapımlar dışında, sinemasal zamanın farklı biçimlerde kullanılışını -başta Ozu, Bresson ve Dreyer filmleri üzerinden- incelediği teorik kitabı ‘Transcendental Style in Film’ ile de sinema tarihinde özel bir yeri var Schrader’ın.1 1972’de yazdığı ve halen başucu kaynağı olarak kullanılan bu kitaba 2018’de uzun bir önsöz eklemiş ve kitabın teorik bakışını günümüz sinemasından örnekler vererek, “yavaş sinema” kavramını yeniden tartışarak tazelemeyi başarmıştı.

Yönetmen olarak zirve noktasını, Japon edebiyatının “lanetli çocuk”u Yukio Mishima’nın hayatını anlattığı ve sinema tarihinin unutulmaz biyografileri arasında giren Mishima: A Life in Four Chapters (1985) ile yaşamıştı Schrader. İlginçtir, ona En İyi Orijinal Senaryo dalında ilk Oscar adaylığını getiren film yakın zamanda geldi. Ethan Hawke’ın başrolde olduğu First Reformed (2017) inancını sorgulayan bir rahip anlatısından çok öteye giderek, yaşadığımız çağda hakiki bir manevi fedanın ne demek olduğunu sorgulamasıyla, ekolojik felaket yaklaşırken insanlık için iyiyi bulmaya çalışan bir karakterin portresini derinleştiriyordu. Tam da Schrader’ın kalemine yakışan, kafasının içinde büyük çatışmalar yaşayan, insanlığa dair bir şeyi değiştirmek adına büyük ihtiraslara sahip, kendi kalıplarına sığmayan, kendi sınırlarıyla beraber dünyayı da değiştirmek isteyen bir karakterin portresi vardı karşımızda.

First Reformed

First Reformed ile eleştirmenlerin ilgisini yeniden kazanan Schrader, bu kez Oscar Isaac ve Willem Dafoe gibi isimlerin yer aldığı bir başka projeyi bitirmek üzere. Deadline’ın haberine göre, The Card Counter adını taşıyan film, pandemi sinema sektörünü vurmadan önce büyük oranda tamamlandı. Martin Scorsese’nin yapımcılığını üstlendiği filmde Oscar Isaac, hayatını lüks kumarhanelerde geçiren bir adamı canlandırıyor. Onun boşluk içindeki hayatına giren biri, Tell’i bir intikam planının parçası kılarak içindeki öfkeyi ve yaşam ateşini yeniden canlandırıyor.

Paul Schrader, bu projenin kafasında nasıl canlandığını anlatırken şunları söylüyor: “Dünya Poker Şampiyonası’nı izliyordum. Hayatta gördüğüm en kasvetli şey. Günde 12 saat, kumarhanelerdeki makineler gibi, kafalarını eğip orada duruyorlar. Bu bir yaşama biçimi değil, dünyada olmama biçimi.”

Temmuz ayında çekimlerine yeniden başlanarak tümüyle bitirilmesi planlanan The Card Counter’ın 2021’de, hatta belki daha bile erken seyirci karşısına çıkması bekleniyor.

NOT

1 Kitap, ‘Kutsalın Görüntüsü’ ve ‘Sinemada Aşkın Üslup’ gibi isimlerle Türkçeye de çevrildi.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.