Şu An Okunan
Wong Kar Wai, Chungking Express’in Devam Filmini Çekecek

Wong Kar Wai, Chungking Express’in Devam Filmini Çekecek

Çin basınında yer alan haberlere göre usta yönetmen Wong Kar Wai, Chungking Expressin devam filmini çekmeye hazırlanıyor. İddialara göre film 2036 yılında geçecek.

Hâlâ yapım aşamasında olan ‘Blossoms’ projesi merakla beklenen Wong Kar Wai’nin bir sonraki filminin kariyerinin en sevilen filmlerinden Chungking Express’in (1994) devamı niteliğinde bir yapım olacağı iddia edildi. Çin basınında yer alan haberlere göre usta yönetmenin bir süredir üzerinde çalıştığı senaryo Nisan ayında Çin Film Kurulu’ndan onay aldı ve hayata geçirilmeye hazır durumda.


Advertisement

Projeye dair detaylar henüz netlik kazanmamış olsa da, devam filminin 2036 yılında Çin’in Çongçing (Chongqin) şehrinde geçeceği iddia ediliyor. Filmin kesinleşmemiş ana hatları ise şöyle: “1990’ların Hong Kong’unda 223 numaralı polis, sarışın bir kadın suikastçıyla karşılaşır. Bir gece boyunca birlikte vakit geçirirler. Başarısız bir ilişkiyi arkasında bırakan 663 numaralı polis memuru ise evine giren bir ‘hayalperest’ sebebiyle tüm yaşamının değiştiğini görür. 2036’nın Çongçing’inde ise, genç Xiaoqian ve May genetik olarak kendilerine en uygun partnerle eşleşmekten ziyade kendi ‘yazgı’larının peşinden gitmeye kararlıdır.”

Vahşi Günler (Ah fei zing zyun, 1990), Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah, 2000) ve 2046’yı (2004) tematik olarak birbirine bağlayan yönetmenin, Chungking Express, Düşkün Melekler (Do lok tin si, 1995) ve son projesini de aynı şekilde birbirine bağlayabileceği düşünülüyor. Geçmiş yıllarda verdiği bir röportajda Chungking Express ve Düşkün Melekler’in, Hong Kong’un parlak ve karanlığıyla birlikte var olabildiğini belirten yönetmen, bu iki filmin ana kahramanlarını şehrin gece ve gündüzü olarak tanımlamıştı.

Bir uzun metraj film ve bir dizi olarak planlanan ‘Blossoms’ projesiyle bir süredir gündemde olan Wong Kar Wai’nin geçtiğimiz günlerde Aşk Zamanı filminin restore edilmiş versiyonuyla 58. New York Film Festivali’nde yer alacağı da açıklanmıştı.

Kaynak: The Film Stage

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.