Şu An Okunan
Wong Kar Wai, Aşk Zamanı ve 2046’yı Tamamlayacak Projesine Başladı

Wong Kar Wai, Aşk Zamanı ve 2046’yı Tamamlayacak Projesine Başladı

Wong Kar Wai, Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah, 2000) ve 2046‘nın (2004) ruhunu taşıyan ve bir anlamda onlarla bir üçleme oluşturacak bir projeye imza atacağını yaklaşık bir yıl önce duyurmuştu. Salgın sürecinde ertelenen Blossoms Shanghai adlı projenin çekimleri nihayet başladı.

Çin edebiyatının önemli yazarlarından Jin Yucheng’in romanından uyarlanan Blossoms Shanghai, önce bir televizyon dizisi, ardından da uzun metrajlı bir film olarak karşımıza çıkacak. Dizinin pilot bölümünü çekecek olan Wong Kar Wai, filmi de bizzat kendisi yönetecek.


Advertisement

Jin Yucheng’in romanı, Shanghai’de üç ayrı dönemde geçen, birbiriyle bağlantılı üç öyküye odaklanıyor. Bunlardan ilki 60’lı yıllarda, diğeri Çin Kültür Devrimi’nde, sonuncusu ise 90’larda geçiyor. Romandan uyarlanacak dizi ise arka planına ağırlıklı olarak 90’larda Shanghai’da yaşanan hızlı ekonomik ve kültürel dönüşümü yerleştirecek gibi gözüküyor.

Yokluktan gelip kendini sıfırdan yaratan ve şehrin en varlıklı insanlarından birine dönüşen Bao’nun aşk hayatını takip eden dizide Bay Bao karakterini Hu Ge canlandırıyor. Popüler oyuncunun yüzü, aynı zamanda filmden paylaşılan Çince ve İngilizce afişleri de süslüyor. Aşk Zamanı ve 2046‘nın yıldızının Tony Leung olduğunu düşününce, Hu G’nin hayli zor bir işin altına girdiğini söylemek mümkün. Wong Kar Wai’nin Aşk Zamanı‘nda başlattığı öyküyü Blossoms Shanghai’da nasıl nihayete erdireceği, filmlerin ve dizinin nasıl bir bütünlük oluşturacağı ise merak konusu.

COVID-19 salgını sonrası ancak çekimlerine başlanabilen dizinin ne zaman seyirci karşısına çıkacağını ve filmin çekimlerine ne zaman başlanacağını kestirmek içinse henüz çok erken.

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.