Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Haziran)

Peaky Blinders

Bu hafta vizyon takviminde Masumlar ve Jurassic World: Hâkimiyet gibi filmler dikkat çekiyor. Dijital platformlarda ise The Boys, Hustle, Kahraman, Peaky Blinders ve Muhteşem Kadın gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık Gösterim Rehberi’mizde hem vizyon hem de dijital platformlarda gösterime girmiş yeni yapımları bir araya getirmeye devam ediyoruz. Bu hafta vizyonda iki ilgi çekici film var: Eskil Vogt imzalı Masumlar ve Jurassic Park serisinin yeni halkası Jurassic World: Hâkimiyet. Dijital platformlarda ise Peaky Blinders’ın yeni sezonu, başrolde Adam Sandler’ı izlediğimiz basketbol filmi Hustle, Asghar Farhadi imzalı Kahraman ve süper kahraman konvansiyonlarını tersine çeviren Amazon dizisi The Boys gibi yapımlar var. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Amerikalı Amcam

MUBI Türkiye
Amerikalı Amcam

Fransa sinemasının usta yönetmeni Alain Resnais’nin yönettiği Amerikalı Amcam (Mon oncle d’Amérique, 1980), MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenin üç farklı karakterin yaşamını doğumlarından itibaren takip ettiği film, kurmaca ve gerçeklik arasındaki sınırları bulandıran bir komedi-dram. Resnais filmde aynı zamanda anlatıcı dış-ses olarak kurguladığı Henri Laborit’nin davranışçı teorilerinden esinleniyor ve onları sinema yoluyla sorguluyor. 

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Baby Fever 

Netflix Türkiye

Sarhoşken kendi kendini eski sevgilisinin spermleriyle dölleyen bir doğum uzmanının başından geçenleri anlatan altı bölümlük Baby Fever (Skruk) Netflix Türkiye’de gösterimde. Komedi ve dram unsurlarını bir araya getiren Danimarka yapımı dizinin başrollerinde Josephine Park, Olivia Joof Lewerissa ve Simon Sears gibi isimler yer alıyor.

The Boys

Amazon Prime Video

Amazon Prime Video’nun sevilen süper kahraman dizisi The Boys’un üçüncü sezonu yayında. Eric Kripke’nin Garth Ennis ve Darick Robertson’ın aynı adlı çizgi romanından televizyona uyarladığı dizi, süper kahraman geleneği ve türüne dair bir hiciv niteliğinde. Kahramanların Vought International isimli şirket tarafından pazarlanıp satıldığı yozlaşmış bir dünyada geçen dizi, türün konvansiyonlarıyla oynayan, şiddet ve eğlence dozu yüksek bir kara komedi. 

First Kill

Netflix Türkiye

Lise çağındaki vampir Juliette ile vampir avcısı Calliope arasında filizlenen tehlikeli çekimi konu alan First Kill Netflix Türkiye’de gösterimde. ABD’li genç yazar V.E. Schwab’ın popüler eserinden uyarlanan sekiz bölümlük dizi, gençlik filmi konvansiyonlarını korku ve gerilim türleriyle harmanlayan bir seyirlik.

Hustle

Netflix Türkiye

Yıllardır basketbol kortlarında, teknik kadroda görev yapmayı hayal etse de işi gereği dünyayı dolaşmak zorunda kalan yetenek avcısı Stanley Sugarman, İspanya’da bir sokak maçında müthiş bir genç oyuncu keşfeder. Bo Cruz adlı bu genç, kendisine büyük başarı kazandırabilecek kadar yeteneklidir. Ne var ki işler tahmin ettiği kadar kolay olmayacaktır… Yönetmenliğini Jeremiah Zagar’ın üstlendiği Netflix yapımı Hustle’ın başrollerinde Adam Sandler’a Queen Latifah, Ben Foster ve NBA yıldızı Juancho Hernangomez eşlik ediyor. Yapımcıları arasında LeBron James’in de yer aldığı dizinin yan rollerinde de NBA’in yeni ve eski pek çok yıldızını görmek mümkün.

Filmi Burçin S. Yalçın’ın kaleminden okumak için tıklayın.

İnatçılar

MUBI Türkiye

2015’te Cannes’da Belirli Bir Bakış Ödülü kazanan, İzlandalı yönetmen Grímur Hákonarson’un yazıp yönettiği İnatçılar (Hrútar) MUBI Türkiye’de gösterimde. Uzun süredir birbiriyle küs olan ve çiftçilikle geçinen iki inatçı kardeş Gummi ve Kiddi’ye odaklanan film, koyunların telef olduğu bir hastalık sonrası gelişen olayları takip ediyor. İzlanda’nın etkileyici kırsallarında geçen İnatçılar, özellikle karakterlerin ifadesizlikleri üzerine kurulu deadpan mizahıyla dikkat çekiyor. 

Kahraman

MUBI Türkiye

İran sinemasının usta ismi Asghar Farhadi’nin Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanan ve son dönemde intihal suçlamalarıyla gündeme gelen yeni filmi Kahraman (Ghahreman), MUBI Türkiye’de gösterimde. Borçları yüzünden hapse giren Rahim’in çıkmaza giren hayatını konu edinen film, kahramanlık kavramı üzerine kafa yorarken seyirciyi de ahlaki olarak sorgulatma gayesi taşıyan bir dram. 

Muhteşem Kadın

MUBI Türkiye

Gloria’yla (2013) ismini duyuran Şilili yönetmen Sebastián Lelio’nun yönettiği Muhteşem Kadın (Una Mujer Fantástica, 2017) MUBI Türkiye’de gösterimde. 90. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında Oscar kazanan film, sevgilisini kaybeden Marina’nın yas sürecine ve hayata yeniden tutunma çabasına odaklanıyor. Hikâyesini Marina’nın aşkı, öfkesi ve mücadelesi etrafında ören film, bir yandan da genç kadının maruz kaldığı transfobiyi tüm çıplaklığıyla göz önüne seriyor. 

Filmi Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.

Peaky Blinders – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix’in en çok izlenen dizileri arasında yer alan ve büyük bir hayran kitlesine sahip suç dizisi Peaky Blinders, altıncı ve final sezonuyla Netflix Türkiye’de. Başrolünde Cillian Murphy’nin yer aldığı dizinin senaryosu ise Şark Vaatleri (Eastern Promises, 2007), Çılgın Joe (Hummingbird, 2013) ve Locke (2014) gibi yapımlarla tanıdığımız Steven Knight’a ait. Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere’sinin Birmingham kentinde geçen dizi, karmaşık bir mafya ağı hikâyesi üzerinden güç, iktidar ve sınıf gibi meselelerin izini sürüyor. 

Perşembe Sineması’nda ‘Normal Dediğin Nedir ki?’

SALT
Hiçbir Şey Güzel Olmayacak (Totul nu va fi bine, 2020)

SALT’ın Perşembe Sineması’nın ‘Normal dediğin nedir ki?’ adlı seçkisi pandemi sonrası dünyada normallik mefhumunu tartışmaya açan filmleri bir araya getiriyor. 2 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte her perşembe SALT Beyoğlu Açık Sinema’da bir film gösterilecek ve aynı film onu takip eden hafta sonu boyunca saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak takip edilebilecek.

Trees of Peace

Netflix Türkiye

1994’te Ruanda’da Tutsilere yönelik yaşanan soykırım esnasında farklı toplumsal arka planlara sahip dört kadının beraber hayatta kalma mücadelesine odaklanan film Trees of Peace (2021) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alanna Brown’ın üstlendiği yapım Brown’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Jurassic World: Hâkimiyet

İkonik Jurassic Park serisinin yeni halkası Jurassic World: Hâkimiyet (Jurassic World Dominion, 2022), haftanın öne çıkan vizyon yapımlarından birisi. 2015 yılında başlayan Jurassic World üçlemesinin son filmi olma özelliği de taşıyan film özgün Jurassic Park üçlemesinde yer alan karakterleri aynı oyuncu kadrosuyla yeniden hikâyeye dâhil ediyor. Bu kez dinozorların insanlarla bir arada yaşadığı bir dünyada geçen film haftanın dikkat çeken aksiyon filmi konumunda. 

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Masumlar

Norveç yapımı psikolojik gerilim filmi Masumlar (De Uskyldige, 2021) vizyonda. Yaz aylarında tanışan ve birlikte doğaüstü güçlerini keşfeden bir grup çocuğun gizem ve gerilim yüklü öyküsünü anlatan film, bir yandan da büyümenin sancıları, farklılıklara yönelik önyargılar, akran zorbalığı, göçmenlik deneyimi gibi çeşitli meselelere belli belirsiz değiniyor. Filmin yönetmenliğini ise, uzun yıllardır Joachim Trier’in senaryo ortaklığını yapan ve son olarak Dünyanın En Kötü İnsanı’nın (Verdens Verste Menneske, 2021) senaryosunda da imzası bulunan Eskil Vogt üstleniyor.


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

Yunan Film Günleri

Pera Müzesi
Tatbikat (Anaparastasi, 1970)

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ile Türkiye’den istos film ve istos yayın’ın ortaklığında ilki düzenlenen ‘Yunan Film Günleri’ 7-12 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi‘nde gerçekleştiriliyor. Etkinlik 1960’lardan 1980’lere uzanan bir zaman dilimini odağına alıyor ve Yunanistan sinemasının auteur yönetmenlerinin filmlerinden bir seçki sunuyor.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.