Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Ocak)

İki Şafak Arasında

Altyazı Öneriyor’da bu hafta dijital platformlarda Selman Nacar’ın bol ödüllü ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında, vizyonda ise başrolüne Juliette Binoche’u taşıyan Ayrı Dünyalar dikkat çekiyor.

2022’nin ilk ayını geride bırakırken sinema gündemi de hareketliliğini koruyor. Hem vizyonda hem de dijital platformlarda merakla beklenen pek çok film birbiri ardına gösterime girmeye devam ediyor. Dijital platformların gündeminde bu hafta Selman Nacar’ın dünya prömiyerini San Sebastián’da yaptıktan sonra pek çok uluslararası festivali dolaşıp ödüller kazanan ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında dikkat çekiyor. Filmi 22 Ocak Cumartesi gününden itibaren MUBI Türkiye’de izlemek mümkün. Aynı gün MUBI’nin filme canlı bir gala organize ettiğini de hatırlatmakta fayda var. Öte yandan Türkiye sinemasındaki güncel üretimleri takip eden geleneksel İstanbul Modern programı Biz de Varız! da başladı. Hafta boyunca geçtiğimiz yılın önemli yerli filmlerini izlemek mümkün. 

Vizyon tarafında ise Juliette Binoche’u başrole taşıyan Ayrı Dünyalar haftanın öne çıkan yapımı. Toplumsal gerçekçi üslubuyla ve Binoche’la birlikte çoğu amatör oyuncuların doğal performanslarıyla öne çıkan yapım güçlü bir sınıf anlatısı oluşturmayı başarıyor. Ayrıca vizyonda bilimkurgu ve animasyon meraklıları için de seçenekler mevcut. 

Eleştirmenlerin oylarıyla belirlenen Yıldız Tablosu’nda ise birinci geçen haftaki koltuğunu koruyor. Tabloya sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Biz de Varız!

İstanbul Modern Sinema
Gölgeler İçinde
Gölgeler İçinde

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasının güncel üretimini takip eden geleneksel programı ‘Biz de Varız!’ bu yıl onuncu yaşını kutluyor. Her zaman olduğu gibi yılın öne çıkan yerli yapımlarını bir araya getiren seçki 18 Ocak’ta Okul Tıraşı’yla başladı. Bu hafta sonu ise Erdem Tepegöz’ün Gölgeler İçinde filmini program kapsamında çevrimiçi olarak izlemek mümkün. Gösterimlerin ücretsiz olarak gerçekleştirildiği etkinlikte kontenjan sınırı olduğunu ve erişim için kayıt yaptırmak gerektiğini hatırlatalım. 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Hakaret

MUBI Türkiye


90’larda Tarantino filmlerinde kamera asistanı olarak çalıştıktan sonra Lübnan İç Savaşı’nda geçen Batı Beyrut’la (West Beyrouth, 1998) yaptığı parlak çıkışla tanımıştık Ziad Doueiri’yi. Yönetmen dördüncü uzun metrajı Hakaret’te (L’insulte, 2017) mezhepler arası çatışmaya yine çarpıcı bir bakış getiriyor. Günümüz Beyrut’unda Hıristiyan bir Lübnanlı ile Filistinli bir mülteci arasındaki gündelik sürtüşmenin ulusal çapta takip edilen bir mahkeme sürecine evrilmesini ele alan film, En İyi Uluslararası Film Oscar’ına aday gösterilmişti.

İki Şafak Arasında

​​MUBI Türkiye

Selman Nacar’ın dünya prömiyerini San Sebastián’da yapan ve Torino Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulunan ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında 22 Ocak Cumartesi gününden itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Küçük bir Anadolu kentinde babasının tekstil fabrikasında yöneticilik yapan Kadir’e odaklanan film, fabrikada yaşanan bir iş kazası sonrası genç adamın karşı karşıya kaldığı ailevi çatışmayı ve ahlaki ikilemleri güçlü bir kurgu eşliğinde ele alıyor. MUBI’de filmin gösteriminin ardından, Selman Nacar ile Emin Alper’in yaptığı söyleşi de izlenebilecek.

Kırmızı Balon’un Yolculuğu

MUBI Türkiye


Ağırbaşlı, meditatif sinemasında gençliğin öykülerine sıklıkla yer veren Tayvanlı usta Hou Hsiao-hsien, en sevilen filmlerinden Kırmızı Balonun Yolculuğu’nda (Le Voyage du Ballon Rouge, 2007) çocuksu bir hayal dünyasının içine çekiyor seyirciyi. Bir performans sanatçısının (Juliette Binoche) oğlu (Simon Iteanu) ile bakıcısının (Fang Song) kırmızı bir balon tarafından takip edildiklerini hayal ederek Paris’te gezindikleri film, Albert Lamorisse’in meşhur kısa filmi Kırmızı Balon’a (Le Ballon Rouge, 1956) selam gönderiyor.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.

Münih: Savaş Yaklaşıyor

Netflix Türkiye

Robert Harris’in popüler casusluk romanı ‘Munich’ten uyarlanan Christian Schwochow imzalı Münih: Savaş Yaklaşıyor (Munich: The Edge of War, 2021) Netflix Türkiye’de gösterimde. İkinci Dünya Savaşı’nın arifesinde, Hitler’in gerçek niyetini ortaya çıkaracak gizli bir belgeyi ele geçirmek üzere Almanya’ya gönderilen İngiliz Hugh ile Oxford’dan arkadaşı Paul’un gerilim yüklü öyküsünü anlatan filmin başrollerini George MacKay, Jannis Niewöhner ve Jeremy Irons paylaşıyor.

My Generation

BluTV


Deneyimli TV belgeselcisi David Batty’nin imzasını taşıyan My Generation (2017), usta aktör Michael Caine’in anlatıcılığı ve rehberliğinde 1960’ların Londra’sının kültürel ikliminde eğlenceli bir tur vaat ediyor. The Beatles’dan The Rolling Stones’a ve Twiggy’ye dönemin pek çok ikonik isminin geçit yaptığı film, “bir önceki kuşağın ahlak anlayışına karşı çıkmış bir jenerasyon”un öyküsünü anlatıyor.

Ozark: 4. Sezon 1. Kısım

Netflix Türkiye

Netflix’in sevilen özgün yapımlarından Ozark’ın 4. sezonunun ilk kısmı dijital platformda yayına girdi. Yaratıcılığını Bill Dubuque ve Mark Williams’ın üstlendiği dizi kara para aklama amacıyla yeni bir hayata başlayan bir ailenin yaşadıklarını konu alıyor. Suç ve aile kavramlarına farklı yaklaşımıyla dikkat çeken dizinin başrollerinde Jason Bateman ve Laura Linney yer alıyor. İlk yedi bölümü 21 Ocak itibariyle yayına giren yeni sezonun son yedi bölümü de 2022 içinde yayında olacak. 

Altyazı Fasikül Tartışmaları: Kulüp

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül Tartışmaları’nda bu kez bir dijital platform dizisini merkeze alıyoruz. Altyazı’dan Övgü Gökçe, Enis Köstepen ve Fırat Yücel, İstanbullu Sefarad Yahudilerinin hikâyelerini Varlık Vergisi döneminden 6-7 Eylül pogromuna uzanarak anlatan Kulüp dizisini tartışıyor. Yeşilçam’dan televizyona taşınan melodram türü dijital platformlarda nasıl bir yankı buluyor? Anaakım melodramatik temsillerin politik-estetik sınırları nerede başlıyor, nerede bitiyor? Matilda, Çelebi, Niko ve Selim karakterlerinin çizilme biçimleri bu sınırlara dair neler söylüyor? Kulüp bir fantezi alanıysa, bu kimin ya da kimlerin fantezisi? Dizinin maddi hatası (1942 Aşkale Kampı ile 6-7 Eylül 1955 arasındaki süreci 17 yıl sayması) affedilebilir mi? Bu son soruyla başlıyor, diğer sorulara açılıyor, birlikte düşünüyoruz.

Ekrem Buğra Büte’nin Kulüp’ün yönetmenleri Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce ile gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Ayrı Dünyalar

Gazeteci Florence Aubenas’nın ödüllü araştırma kitabı ‘Le Quai de Ouistreham’dan uyarlanan ve prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ‘Yönetmenlerin On Beş Günü’ bölümünde yapan Ayrı Dünyalar (Ouistreham, 2021) Başka Sinema kapsamında vizyonda. Aubenas’nın Fransa’nın kuzeydoğusundaki Caen kentinde gerçek kimliğini gizleyerek güvencesiz, yoksul işçilerle çalıştığı dönemdeki deneyimlerinden beslenen bu toplumsal gerçekçi filmin başrollerinde Juliette Binoche’a bölge halkından, amatör oyuncular kuvvetli performanslarla eşlik ediyor. Filmin yönetmenliğini ise Fransa’nın en ünlü yazarlarından Emmanuel Carrère üstleniyor.

Koloni

Bir felaketin dünya nüfusunu büyük ölçüde yok etmesinin ardından kalan nüfusu kurtarmak için çıkılan uzay yolculuğunu konu edinen Koloni (Tides, 2021), 21 Ocak vizyon haftasının öne çıkan bilimkurgu yapımı. Almanya-İsviçre ortak yapımı olan ancak İngilizce çekilen filmin yönetmenliğini İsviçreli Tim Fehlbaum üstleniyor. Dünya prömiyerini 71. Berlin Film Festivali’nde yapan Koloni’nin senaryosu Tim Fehlbaum ve Mariko Minoguchi’nin imzasını taşıyor. Başrolde ise Nora Arnezeder’i izliyoruz. Bilimkurgu sinemasında sık kullanılan bir temaya yeniden yaklaşan film bilhassa türün meraklılarının ilgisini çekecektir.

Şarkını Söyle 2


Minyonlar (Minions) ve Çılgın Hırsız (Despicable Me) serileriyle anaakım animasyonun eğlenceli adreslerinden birine dönüşen Illumination Entertainment’ın etiketini taşıyan ilk Şarkını Söyle (Sing, 2016), Buster Moon isimli bir koala yönetimindeki tiyatro grubunu anlatıyordu. Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, 2005) filmiyle ve Radiohead dâhil pek çok ünlü gruba çektiği videolarla tanıtan Garth Jennings’in bir kez daha yönetmen koltuğuna oturduğu ikinci filmde, Buster Moon ve arkadaşları çok iddialı bir şovu sahneye koyma çabasındalar. Matthew McConaughey, Reese Witherspoon ve Scarlett Johansson gibi yıldızlar, ilk filmde olduğu gibi yine seslendirme kadrosundalar.


Yıldız Tablosu

Dokuz sinema yazarı vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.