Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Haziran)

Cadı Üçlemesi: 15+

Haftanın seyir gündeminde vizyondaki iki film dikkat çekiyor: Baz Luhrmann’ın merakla beklenen Elvis Presley biyografisi Elvis ve Kira Kovalenko’nun ödüllü filmi Yumrukları Gevşetmek.

Haftalık seyir gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta hem vizyon hem de dijital platformların gündemi oldukça yoğun. Baz Luhrmann’ın merakla beklenen Elvis Presley biyografisi Elvis, Kira Kovalenko’nun ödüllü filmi Yumrukları Gevşetmek ve başrolüne Ethan Hawke’ı taşıyan Siyah Telefon bu hafta sinema salonlarında vizyona giriyor. Dijital platformlarda ise Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nin ikinci halkası 15+, başrolde Juliette Binoche’un yer aldığı Ayrı Dünyalar, sevilen Netflix dizisi Umbrella Academy’nin yeni sezonu ve Sean Baker imzalı Tangerine gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ayrı Dünyalar

MUBI Türkiye

Emmanuel Carrère’in gazeteci-yazar Florence Aubenas’nın araştırma kitabından uyarladığı Ayrı Dünyalar, Fransa’nın kuzeyinde güvencesiz çalışan temizlik işçilerine odaklanıyor. Başrolünü Juliette Binoche’un üstlendiği film, yazarlığa ve gazetecelik etiğine dair zor sorular soruyor. 

Berke Göl’ün filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın.

Bir Zamanlar… Hollywood’da

Netflix Türkiye

Quentin Tarantino’nun en son filmi Bir Zamanlar… Hollywood’da, 1969’da Charles Manson’ın müritleri tarafından vahşice katledilen Sharon Tate ile arkadaşlarının hikâyesine alternatif bir son yazıyor. Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Brad Pitt ve Margot Robbie’nin yer aldığı film, oyunbaz senaryosu, yüksek şiddet dozajı ve diyaloglar üzerine kurulu mizahıyla yönetmenin tüm alametifarikalarını taşıyor.

Berke Göl’ün filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın. 

Cadı Üçlemesi: 15+

MUBI Türkiye

Ceylan Özgün Özçelik’in yönetmenliğini üstlendiği Cadı Üçlemesi’nin ikinci halkası 15+, 25 Haziran Cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Kendilerine şiddet uygulayan kocalarını öldürmüş iki kadının öyküsünü anlatan belgeselin seslendirme kadrosunda Hare Sürel ve Gülçin Kültür Şahin yer alıyor. 

Made For Love

Bein Connect

Başrollerine Cristin Milioti, Billy Magnussen ve Ray Romano’yu taşıyan dizi Made For Love (2021-2022), Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Her cuma iki bölümün yayınlanacağı bilimkurgu ve komedi dizisi Alissa Nutting’in aynı adlı romanından uyarlama. 

The Man From Toronto

Netflix Türkiye

Başrollerde Kevin Hart ve Woody Harrelson’ın  yer aldığı aksiyon komedisi The Man From Toronto (2022), Netflix Türkiye’de yayına girdi. Yönetmenliğini Patrick Hughes’un üstlendiği filmde birbirinden tamamen farklı iki karakterin bir Airbnb evini kiralamaya çalışırken yaşadıkları karışıklık konu ediliyor. 

Man vs Bees

Netflix Türkiye

Canlandırdığı efsanevi Mr. Bean karakteriyle tanınan Rowan Atkinson’ın senarist ve yapımcı William Davies’le birlikte yaratıcılığını üstlendiği dizi Man vs Bees (2022- ) Netflix Türkiye’de yayında. Atkinson’ın aynı zamanda başrolde yer aldığı komedi dizisi bir adamın bir arıyla girdiği amansız ve absürd mücadeleyi konu ediyor. 

Tangerine

MUBI Türkiye

Son olarak Red Rocket’a (2021) imza atan, bir önceki filmi The Florida Project‘le (2017) seyircinin kalbini kazanan Sean Baker imzalı Tangerine MUBI Türkiye’de gösterimde. İki trans seks işçisinin bir gününü anlatan film, prömiyerini 2015 Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Karakterlerini kurbanlaştırmayı reddeden film, iki kadının gündelik hayatına ve arkadaşlığına bakışıyla beyazperdede nadir bulunur türden bir dayanışmanın izini sürüyor. 

Şövalye

MUBI Türkiye

Yunan Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden Athina Rachel Tsangari’nin Attenberg’i (2010) takip eden filmi, erkeklik kültürünü topa tutan bir komedi. Birkaç günlük bir tekne gezintisine çıkan ​​altı erkek arkadaşın giriştikleri, gitgide ciddileşen bir oyuna odaklanan film, 2015 Toronto Film Festivali’nde Dünya Sineması bölümünde yarışmıştı. 

The Umbrella Academy: 3. Sezon

Netflix Türkiye

Seneler sonra babalarının gizemli ölümünü araştırmak için bir araya gelen ve süper güçlere sahip bir aileye odaklanan The Umbrella Academy’nin üçüncü sezonu Netflix Türkiye’de. Aynı adlı çizgiromandan uyarlanan dizinin başrolünde yakın zamanda trans olarak açılan ünlü oyuncu Elliot Page yer alıyor. Dizinin bu sezonunda Page’in canlandırdığı karakter de trans olarak açılacak. 

Zamanda Tutsak

Bein Connect

2000’li yılların başından beri çektiği hemen her filmle tartışma yaratmayı başaran M. Night Shyamalan’ın yeni filmi Zamanda Tutsak (Old, 2021) 26 Haziran Pazar günü Bein Connect kataloğuna ekleniyor. Bir ailenin gittikleri tatil köyünde başına gelenlere odaklanan film, bir “kapana kısılma” öyküsünü zamansal senkron kayması fikriyle birleştiriyor.

Filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Elvis

Yönetmenliğini Baz Luhrmann’ın üstlendiği Elvis Presley biyografisi Elvis (2022), haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. İkonik müzisyenin hikâyesini çocukluğundan itibaren takip eden film öyküsünü Elvis’in ünlü menajeri Albay Tom Parker’ın gözünden kuruyor. Başrollerdeki Tom Hanks ve Aaron Butler’ın performansının yanı sıra Luhrmann’ın görkemli rejisinin öne çıktığı film dünya prömiyerini geçtiğiz ay Cannes’da yapmış ve burada beğeni toplamıştı.

Filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın.

Siyah Telefon

Başrolüne Ethan Hawke’u taşıyan korku filmi Siyah Telefon (The Black Phone, 2021) haftanın dikkat çeken korku alternatiflerinden biri. Çocukları hedef alan bir seri katil tarafından kaçırılıp ses geçirmez bir bodrumda tutulan 13 yaşındaki Finney’nin katilin önceki mağdurlarıyla iletişime geçmesini konu alan film türün meraklılarının gözden kaçırmaması gereken bir yapım.

Yumrukları Gevşetmek

Yönetmenliğini Kira Kovalenko’nun üstlendiği Yumrukları Gevşetmek (Razzhimaya kulaki, 2021) haftanın öne çıkan Başka Sinema filmi. Kuzey Osetya’daki eski bir maden kasabasında yaşayan genç bir kadının ailesiyle çetrefilli ilişkisini ve var olma mücadelesini konu edinen film geçtiğimiz yıl Cannes’da Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanmıştı. 


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık

Pera Müzesi 
Üç Üzgün Kaplan

Her sene hazırladığı özel bir programla Onur Haftası’nı kutlayan Pera Film, bu yıl da geleneğini sürdürüyor. Bu yıl için hazırlanan ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ seçkisi hayata tutunmaya dayanak sağlayan yalnız kalmama, bir arada olma, yoldaşlık hisleriyle öne çıkan dört filmden oluşuyor. 24 Haziran’da başlayıp 8 Temmuz’a dek sürecek programda gösterimler ücretsiz olup rezervasyonsuz katılım sağlanabiliyor.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.