Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Mayıs)

Never Rarely Sometimes Always

Pandemi önlemleri çerçevesinde getirilen “tam kapanma”nın ilk haftasını geride bıraktık. Geleceğe dair soru işaretlerinin pek çoğu cevaplanmış değil ama neyse ki dijital platformların bu haftaki programları oldukça yoğun. Geçtiğimiz yılın en çok sevilen filmlerinden Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman Bein Connect’te, yaşayan en önemli yönetmenlerden Lucrecia Martel’in son filmi Zama ise MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Netflix’te Ailem Robotlara Karşı dikkat çekerken BluTV’de ise Şokopop imzalı Yeşilçam 101’i ve Discovery+ içeriklerini izlemek mümkün.


Ailem Robotlara Karşı

Netflix Türkiye

Mike Rianda ve Jeff Rowe imzalı animasyon film Ailem Robotlara Karşı (The Mitchells vs. the Machines) 30 Nisan’da Netflix’te yayına girmişti. Seyirciyle buluştuğu günden bu yana büyük ilgi çeken film, son günlerin en çok konuşulan yapımlarından biri. Son olarak Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse, 2018) filmiyle dikkat çeken Sony Pictures Animation’ın yapımcılığında çekilen film, kendisini bir robot ayaklanmasının ortasında bulan Mitchell ailesinin hikâyesini anlatıyor. Filmin seslendirme kadrosunda Maya Rudolph, Olivia Colman, John Legend, Blake Griffin ve Conan O’Brien gibi popüler isimlerin bulunduğunu da ekleyelim.


Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman

Bein Connect

It Felt Like Love (2013) ve Beach Rats (2017) filmleriyle dikkatleri üzerine çeken Eliza Hittman’ın üçüncü uzun metrajı Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman (Never Rarely Sometimes Always, 2020) Bein Connect’in kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlinale’de yapan ve gösterimine devam ettiği periyotta yılın en sevilen yapımlarından birisine dönüşen film, iki genç kadının bir kürtaj operasyonu için New York’a yaptıkları ziyareti takip ediyor. Gerek karakterlerine ve konuya yaklaşımı gerek biçimsel üslubuyla benzerlerinden ayrışan Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman, pek çoklarına göre son yılların en çarpıcı filmlerinden birisi.

Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘2020’nin En İyi Filmleri’ listesinde ikinci sırada yer almıştı. Listenin tamamını ve Eray Yıldız’ın Asla, Nadiren, Bazen, Her Zaman’la ilgili yazısını okumak için tıklayın.


Discovery+

BluTV

BluTV’yle stratejik ortaklığını ilan eden Discovery’nin içerikleri dijital platformda yayına girdi. Anlaşma kapsamında BluTV üyeleri Discovery+ içeriklerinin yanı sıra Eurosport’un canlı premium kanallarına da erişim sağlayabiliyor. BluTV’de Discovery’ye ayrılan alanda izlenebilecek içerikler arasında Donald Trump: A Faking It Special, Super Soul: Oprah, Gold Rush: Freddy Dodge’s Mine Rescue, 90 Day Diaries, Amy Schumer Learns to Cook ve Lady Gucci gibi yapımlar bulunuyor.

BluTV-Discovery ortaklığıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi

filmonline.iksv.org
İnsan Sesi

Bu sene 40. yılını kutlayan İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimlerine Mayıs ayında da devam ediyor. İki bölümde gerçekleştirilecek ‘Mayıs Seçkisi’nin ilk kısmı Kristina Lindström ve Kristian Petri’nin Dünyanın En Güzel Oğlanı (The Most Beautiful Boy in the World, 2021) filmiyle başladı. Pedro Almodóvar’ın farklı yıllarda aynı Jean Cocteau metninden uyarladığı Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios, 1988) ve İnsan Sesi (The Human Voice, 2020) filmleri de seçki kapsamında bu hafta sonu izleyiciyle buluşuyor.

40. İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi’yle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


Mezuniyet

MUBI Türkiye

Romanya Yeni Dalgası’nın en önemli isimlerinden Cristian Mungiu’nun son filmi Mezuniyet (Bacalaureat, 2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kızının yurtdışında okuyabilmesi için her türlü yolu deneyen bir doktorun hikâyesine odaklanan filmde Mungiu tıpkı 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün (4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile, 2007) ve Tepelerin Ardında’da (Dupa Dealuri, 2012) olduğu gibi bireysel bir hikâyeyi Romanya toplumunun karamsar bir alegorisi hâline getiriyor. 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün’le Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan Mungiu, Mezuniyet’le de Cannes seçkisinde yer almış ve En İyi Yönetmen ödülü kazanmıştı.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın: ‘Mezuniyet: Ufak İyiliklerin Karanlığında’


Canavar Harmon

Netflix Türkiye

Bilhassa yönettiği müzik klipleriyle tanınan Anthony Mandler’in ilk uzun metrajı Canavar Harmon (Monster, 2018) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini 2018 yılında Sundance Film Festivali’nde yapan film, yetenekli bir siyah gencin haksız biçimde cinayetle suçlanmasını ve verdiği adalet mücadelesini anlatıyor. Walter Dean Myers’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve oyuncu kadrosunda Kelvin Harrison Jr., Jennifer Hudson, Jeffrey Wright ve John David Washington gibi isimlerin yer aldığı Canavar Harmon, kurumsal ırkçılığı açık eden bir yapım.


Suspiria

BluTV

Sen Benimsin (A Bigger Splash, 2015) ve Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) filmlerinin yönetmeni Luca Guadagnino’nun Suspiria’sı (2018) BluTV kataloğuna eklendi. Dario Argento’nun 1977 tarihli korku klasiğinin bu yeniden çevrimi, Berlin’de bir dans akademisine kabul edilen Amerikalı Susie’nin bir öğrencinin kaybolması ve ardından gelişen gizemli olaylar sonucu yavaş yavaş okulun karanlık yüzünü keşfetmesini konu ediniyor. 1977 Berlin’inde geçen Suspiria, dönemin siyasi atmosferini de şiddet dolu anlatısına yedirerek orijinal filme yeni bir yorum getiriyor.


Yeşilçam 101

BluTV

YouTube’un kültür dünyamıza armağan ettiği en önemli figürlerden Şokopop’un yeni projesi Yeşilçam 101, BluTV’de yayınlanmaya başladı. Dijital platformun Yeşilçam adlı dönem dizisine paralel olarak yayınladığı program, Yeşilçam dönemini yıldızları, klişeleri, alışkanlıkları ve film yapma biçimleriyle inceliyor. Bir ‘ders’ havasında hazırlanan program artık Şokopop’un adıyla özdeşleşmiş eğlenceli, detaycı ve bilgilendirici üslubu Yeşilçam dünyasıyla bir araya getiriyor.


Zama

MUBI Türkiye

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Lucrecia Martel’in pek çoklarına göre başyapıtı Zama (2017), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Martel’in Antonio di Benedetto’nun aynı adlı romanından uyarladığı film Don Diego de Zama adlı bir sömürge memurunun tayinini beklerken yaşadığı ruh hâlinin izini sürüyor. İzleyicisini 1790’lı yılların Paraguay’ına götüren Zama, karakterinin parçalanan zihinsel dünyasını biçimsel bir düzleme taşıyan güçlü bir film. Martel’in 2008 tarihli Başsız Kadın’dan (La Mujer Sin Cabeza) bu yana çektiği ilk uzun metraj olma özelliği de taşıyan Zama, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmıştı.

Gülengül Altıntaş’ın ‘Bir An’ köşemiz için kaleme aldığı Zama yazısını okumak için tıklayın.


Altyazı Tartışıyor: Eşanlamlılar

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı yazarları MUBI işbirliğiyle Nadav Lapid imzalı Eşanlamlılar‘ı (Synonymes, 2019) tartıştı. Zoom üzerinden düzenlenen etkinlikte Övgü Gökçe ve Aslı Özgen filmi farklı boyutlarıyla ele alırken katılımcıların soru ve yorumlarıyla sohbetin süresi bir buçuk saate ulaştı. Tartışmanın tamamını Altyazı’nın YouTube kanalından takip edebilirsiniz.


Ayrıca YouTube’da ücretsiz olarak izleyebileceğiniz 5 Yeşilçam klasiği:

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.