Şu An Okunan
Filmlerdeki Çocuk Askerler

Filmlerdeki Çocuk Askerler

Birleşmiş Milletler raporuna göre, şu an dünya üzerinde 18 yaşın altında üç yüz bin kadar çocuk asker var. Kimi zorla savaştırılıyor, kimi ise yoksulluktan kaçmak ya da kendi halkını korumak adına orduya katılıyor. Savaşın çocuklar üzerindeki travmatik etkisi çok sayıda kurmaca filme konu olduysa da, çocuk askerlerin öyküsü nadiren sinemaya yansıdı. Öte yandan, reşit olmayan sayısız gencin cephede bulunduğu iki dünya savaşını anlatan pek çok film, dolaylı olarak bu kategoride sayılabilir. Açıkça küçük bir çocuğun savaşa katılımını perdeye taşıyan en etkileyici örneklerden biri ise, şüphesiz, 1962 tarihli Tarkovski klasiği Ivan’ın Çocukluğu (Ivanovo Detstvo).

Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Kolombiya’nın Oscar adayı olan Monos, çarpıcı sinematografisinin ötesinde konuya dair ne ölçüde derinlikli bir yaklaşım sergilediği tartışmalı olsa da, bu trajik başlığı yeniden gündeme taşıdı. 2000’lerde çocuk askerleri ele almış diğer başlıca filmlerden beşini derleyerek, günümüz sinemasının konuyu işleyişine göz atıyoruz.

>>>

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.