Şu An Okunan
!f İstanbul 13 Eylül’de Perdelerini Aralıyor

!f İstanbul 13 Eylül’de Perdelerini Aralıyor

Ocak-Şubat aylarında takip etmeye alıştığımız !f İstanbul bu yıl 13 Eylül’de İstanbul’da perdelerini aralayacak. 19-22 Eylül tarihleri arasında ise festival İzmir ve Ankara’ya uğrayacak. Direktörleri ve ekibi değişen festivalin yeni bölümleri ve seçkileri açıklandı.

Dünya festivallerinde ses getiren filmleri izleyiciyle buluşturan !f Galalar seçkisinde, bu yıl Sundance Film Festivali’nde büyük övgü toplayan ve Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Joanna Hogg imzalı The Souvenir en çok dikkat çeken filmlerden biri. Jim Jarmusch’un zamanın ruhunu anlatan zombi filmi The Dead Don’t Die ve animasyon dünyasının önemli isimlerinden Jérémy Clapin’in Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nda büyük ödülün sahibi olan uzun metrajı I Lost My Body seçkide göze çarpan diğer filmlerden.


Advertisement

Festivalin bu seneki yeni bölümlerinden biri !f Efsaneler. Bu seçkide Türkiye sinemasının yakın döneminde iz bırakmış Tabutta Rövaşata, Ağır Roman, Eşkıya, C Blok ve Salkım Hanım’ın Taneleri yer alıyor.

Sinema tarihinden kült mertebesine ulaşmış filmlerin seçildiği !f Kült bölümünde ise İstanbullu sinemaseverler David Lynch’in üç filmini, Eraserhead (1977), Mavi Kadife (Blue Velvet, 1986) ve Kayıp Otoban‘ı (Lost Highway, 1997) beyazperdede izleme şansını yakalayacaklar.

!f Belgeseller seçkisinde, Avustralyalı rock grubu INXS’in vokalisti Michael Hutchence’in hayatına dair Mystify: Michael Hutchence ve Miloš Forman’ın sanat hayatına odaklanan Forman vs. Forman dikkat çeken yapımlar arasında.

Ezel Akay başkanlığında Damla Sönmez ve Asja Krsmanovic’ten oluşan jürinin En İyi Film’e 100 bin lira değerindeki ödülü takdim edeceği !f Ulusal bölümünde, Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür, Osman Nail Doğan’ın Güvercin Hırsızları, Elif Akarsu Polat ve Çiğdem Bozali’nin Kader Postası, Can Evrenol’un Peri: Ağzı Olmayan Kız, Ali Vatansever’in Saf ve Süleyman Arda Eminçe’nin Suç Unsuru adlı uzun metraj filmleri yarışacak.

Festival programındaki filmler açıklanmaya devam ederken, geçtiğimiz yıllarda !f’te bir gelenek hâline gelen Keş!f Yarışması bu yıl da farklı kategorilerde devam edecek. Michel Franco’nun jüri başkanlığında Barış Saydam ve Deniz Eyüboğlu Aydın’dan oluşan seçici kurul yeni bir sese sahip yönetmene Keş!f ödülünü takdim edecek. Türkiye’den Kısalar kategorisinde ise seçici ekipte jüri başkanı Anna Henckel-Donnersmarck ve Ayçe Kartal yer alıyor.

!f Gökkuşağı, !f Karanlık ve Köşeli, !f Deneysel gibi daha pek çok bölüm festivalde izleyicilerle buluşacak.

ifistanbul.com.tr

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.