Şu An Okunan
M2 Senaryo Konuşmaları Programı

M2 Senaryo Konuşmaları Programı

20-22 Ağustos

M2 Film Lab’ın ilk atölye çalışması M2 Film Lab Senaryo Geliştirme Atölyesi kapsamında 20-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan M2 Senaryo Konuşmaları’nın programı açıklandı. Yerli ve yabancı konukların yalnız ve zorlu senaryo yazım sürecinin farklı aşamalarına dair sohbet edeceği etkinlik Zoom üzerinden yapılacak. Etkinlikte Serhat Karaaslan imzalı Görülmüştür (2019) katılımcılar için bir hafta boyunca çevrimiçi gösterime açık olacak.


Advertisement

Türkiye’deki sinemacılara senaryo, proje geliştirme, yazım ve yapım alanlarında danışmanlık vermeyi amaçlayan M2 Film Lab’ın, ABD’deki Film Independent Global Media Makers programı desteğiyle hayata geçirdiği M2 Senaryo Konuşmaları’nın takvimi de açıklandı. İki ayaklı olarak gerçekleştirilecek etkinliğin 20-22 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ilk kısmında senaryo üretim süreci ve sonrasına dair merak edilen konuların konuşulacağı beş toplantı düzenlenecek.

Bir Anlık Özgürlük (Ein Augenblick Freiheit, 2008) ve Everyday Rebellion (2013) gibi filmlerde imzası olan yapımcı, yönetmen ve senaryo danışmanı Arash T. Riahi, senarist ve yönetmenlerin senaryo geri bildirimlerini nasıl değerlendirmesi gerektiğine dair deneyimlerini paylaşacak. Almanya’daki Connecting Cottbus Ortak Yapım Marketi’nin direktörü Marjorie Bendeck, senaryoların sektörel sunumlarının yurtdışı ayağında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatacak. İkinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha (2020) ile Santa Barbara ve Tallinn Black Nights festivallerinden ödülle ayrılan yönetmen Nisan Dağ ve filmin yapımcılarından Müge Özen ise ortak yapım yolculuğunun senaryo yazım sürecine etkilerini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatacak. PAZ Kreatif Ajansı’yla birçok sinema filminin pazarlama süreçlerine imza atan kültür yöneticisi İmre Tezel film tanıtım sürecinin senaryo aşamasından itibaren kurgulanmasına dair konuşurken Suçlular (2021), Dondurma (2014) ve Musa (2012) gibi ödüllü kısa filmlere imza atan senarist ve yönetmen Serhat Karaaslan da kısa film ve uzun metraj film senaryosu yazmanın benzerlik ve farklılıklarını kendi deneyim ve gözlemlerine dayanarak aktaracak.

Öte yandan senaryo mentorları Ruth Atkinson, Neal Dhand ve Ali Vatansever’in M2 Film Lab Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne seçilen proje sahipleriyle gerçekleştireceği üç günlük detaylı senaryo çalışması da konuşmalara paralel olarak ilerleyecek.

M2 Senaryo Konuşmaları programının detaylı takvimi ise şu şekilde:

20 Ağustos – 20:45
‘Revisions and Rewrites: Dealing with Script Feedback’
Konuk: Arash T. Riahi

21 Ağustos – 14:15
‘Ortak Yapım Sürecinde Senaryoyu Geliştirmek’
Konuklar: Nisan Dağ ve Müge Özen

21 Ağustos – 17:15
‘Prep Your Pitch: Journey to the Core of Your Script’
Konuk: Marjorie Bendeck

22 Ağustos – 12:00
‘Bir Senarist-Yönetmenin Perspektifinden: Kısa ve Uzun Metraj’
Konuk: Serhat Karaaslan
Moderatör: Ali Vatansever

22 Ağustos – 15:00
‘Film Tanıtım Sürecini Senaryo Aşamasında Düşünmeye Başlamak’
Konuk: İmre Tezel

M2 Senaryo Konuşmaları etkinliğine kayıt işlemi M2 Film Lab’ın internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Etkinliğe dair detaylı bilgiye de aynı site üzerinden ulaşmak mümkün. 

m2filmlab.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.