Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 29 Ekim

Vizyonda Bu Hafta: 29 Ekim

On yeni filmin vizyona girdiği 29 Ekim haftasının öne çıkan yapımları, Michel Franco’nun distopik Yeni Düzen’i ve Darren Lynn Bousman’ın Maggie Q ve Luke Hemsworth’ü bir araya getiren korku filmi Benim Ölümüm.


Aşk Engel Tanımaz / Sul Più Bello


Marta genç yaşında nadir görülen ölümcül bir hastalıkla mücadele etmektedir. Yine de arkadaşları Jacopo ve Federica’nın desteğiyle dertlerini bir kenara bırakıp gününü gün etmeye çalışır. Bir partide yakışıklı Arturo’yla tanışması ise, Marta’nın hayatını tamamen değiştirecektir.

İZLENMELİ Mİ? Alice Filippi’nin ilk yönetmenlik denemesi Aşk Engel Tanımaz, trajik bir hikâyeyi romantik bir üslupla anlatan, televizyon için üretilmiş bir melodram
 
Yönetmen: Alice Filippi

Senaryo: Michela Straniero, Roberto Proia

Oyuncular: Ludovica Francesconi (Marta), Giuseppe Maggio (Arturo), Eleonora Gaggero (Beatrice), Gaja Masciale (Federica), Jozef Gjura (Jacopo)

İtalya/2020/İtalyanca/91 dk./Cinephone-MRT Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim

Benim Ölümüm / Death of Me

Neil ve Christine, Tayland’ın egzotik bir adasına tatile giderler. Bir gün akşamdan kalma uyandıklarında, önceki gece yaşanan hiçbir şeyi hatırlamadıklarını fark ederler. Buldukları video kamerada o gece bir ayine katıldıklarını ve Neil’in Christine’i öldürdüğünü gösteren görüntülerle karşılaşınca dehşete düşerler. Bir yandan adadan kaçmaya çalışırken bir yandan da bu olayı çözmek için uğraşacaklardır.

İZLENMELİ Mİ? Testere (Saw) serisinin kimi filmleri dâhil pek çok korku ve gerilim filmiyle tanınan yönetmen Darren Lynn Bousman’ın yeni uzun metrajı Death of Me’nin başrollerinde Maggie Q ve Luke Hemsworth yer alıyor.

Yönetmen: Darren Lynn Bousman

Senaryo: Ari Margolis, James Morley III, James Tish

Oyuncular: Maggie Q (Christine), Luke Hemsworth (Neil), Alex Essoe (Samantha), Kat Ingkarat (Madee), Kelly B. Jones (Kanda)

ABD-Tayland/2020/İngilizce-Tayca/94 dk./CND Prodüksiyon (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Boynuzlar / Antlers

Oregon’un sakin bir kasabasında yaşayan Lucas’ın tüm kasaba halkını etkileyebilecek büyük bir sırrı vardır. Bu sırrı açığa çıkarmak için Lucas’a yakınlaşmaya çalışan öğretmeni Julia, kasabanın şerifi olan kardeşi Paul’la birlikte korku dolu olaylarla karşılaşacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Nick Antosca’nın ‘The Quiet Boy’ adlı öyküsünden uyarlanan Boynuzlar, gizem öğeleriyle öne çıkan bir korku filmi. Filmin yönetmenliğini ise Çılgın Kalp (Crazy Heart, 2009), Kardeşim İçin (Out of the Furnace, 2013) ve Vahşiler (Hostiles, 2017) gibi filmleriyle tanınan Scott Cooper üstleniyor.

Yönetmen: Scott Cooper

Senaryo: Scott Cooper, Nick Antosca, Henry Chaisson (Nick Antosca’nın öyküsünden)

Oyuncular: Keri Russell (Julia Meadows), Jesse Plemons (Paul Meadows), Jeremy T. Thomas (Lucas Weaver), Graham Greene (Warren Stokes), Scott Haze (Frank Weaver)

ABD-Meksika-Kanada/2021/İngilizce/109 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Cinni Nazar

Sinan, bir sabah eve geldiğinde anne ve babasını korkunç bir şekilde öldürülmüş bulur. Polisler babasının cinnet geçirdiğini ve önce karısını sonra kendisini öldürdüğünü söyler. Bu açıklamaya anlam veremeyen Sinan, olayı çözmek için anne ve babasının doğduğu Nazarkuyu köyüne gidecektir.

İZLENMELİ Mİ? Tayfun Can Demirtaş’ın yazıp yönettiği Cinni Nazar, haftanın cin temalı yerli korku filmlerinden biri.

Yönetmen: Tayfun Can Demirtaş

Senaryo: Tayfun Can Demirtaş

Oyuncular: Savaş Özkul, Sara Özyıldız, Seçil Altıntaş, Hakan Fidan, Gülay Özyıldız

Türkiye/2021/Türkçe/95 dk./Skypic Films

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Enna: Kara Büyü

Fotoğrafçı Emel, bir serginin fotoğraf çekimi için arkadaşı Sofia’yla birlikte bir köye doğru yolculuğa çıkar. Geçmişte korkunç olayların yaşandığı bu köyde Emel ve Sofia’nın yolu Kürşat ve Tuğrul’la kesişir. Bu dört kişi, kendilerini esrarengiz olayların içinde bulacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Paranormal olayları konu edinen Enna: Kara Büyü, haftanın düşük bütçeli korku filmlerinden bir diğeri.

Yönetmen: Burak Çelik

Senaryo: Burak Çelik

Oyuncular: Vedi İzzi, Sevil Akdağ, Erhan Tursun

Türkiye/2020/Türkçe/70 dk./BMS Film (TME Films)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Grev

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, 1910 yılının Bursa’sında kadın işçiler kötü çalışma koşullarına karşı direnmektedir. Sofia ve Zabel, biri Rum diğeri Ermeni iki işçi lideridir. İşe yeni giren genç Fatma, yolunun onlarla kesişmesiyle birlikte kendini bu hak mücadelesinin ortasında bulur.

İZLENMELİ Mİ? Belgeselleriyle tanınan Metin Yeğin’in ilk kurmaca filmi Grev, Osmanlı döneminde kadın işçilerin dünyadaki süfrajet hareketine paralel gelişen hak mücadelesini konu alan bir tarihî dram. Filmin başrollerinden birinde, La Casa de Papel dizisininLizbon’u Itziar Ituno Martinez de yer alıyor.

Yönetmen: Metin Yeğin

Senaryo: Metin Yeğin, Meriç Üner

Oyuncular: Itziar Ituno Martinez, Tansel Öngel, Pelin Batu, Orhan Alkaya, Nihan Aşıcı

Türkiye/2021/Türkçe/120 dk./Kanata Production (TME Films)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


İstanbul Muhafızları: 100 Yılın Muhafızları

Gürgen ve Azmi, İstanbul Muhafızlarını yok etmek için 1920 yılına ışınlanırlar. Bu ikili amaçları doğrultusunda meclisin kurulmasını önlemeye çalışır. İstanbul Muhafızları, Azmi ve Gürgen’i durdurmak için zorlu bir mücadeleye gireceklerdir.

İZLENMELİ Mİ? İstanbul Muhafızları serisinin üçüncü filmi İstanbul Muhafızları: 100 Yılın Muhafızları, tarihî konusuyla dikkat çeken bir animasyon.

Yönetmen: Çağrı Cem Bayraklı

Senaryo: Hüseyin Sorgun, Gökhan Karagülle

Seslendirenler: Muhammed Ammar Gündüz, Selin Kıdıl, Sevinç Sırma, Sebahat Demirhas, Bartu Kerem Yüksel

Türkiye/2021/Türkçe/60 dk./Neher Prodüksiyon-Medyavizyon (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Saklı Yüzler: Bosna

Haris, yetimhanede büyüyen ve sonrasında Yugoslavya İç Savaşı’nda Sırpların safında savaşan bir askerdir. Yapılan soykırıma ve çocukluk arkadaşını savaşta kaybetmeye daha fazla tahammül edemeyen Haris, Bosna ordusundaki komutan Mirsad’a bilgi sızdırmaya başlar. Haris, Mirsad ve arkadaşı Zahir’le aynı cephede savaşmaya karar verir. Bu üç arkadaş savaş süresince yaşadıkları kayıpların hesabını sormak için amansız bir mücadeleye girişir.

İZLENMELİ Mİ? Saklı Yüzler: Bosna, Bosna Savaşı’ndaki katliam ve zulümlerin sorumlularını bulmaya çalışan üç arkadaşın hikâyesini anlatan bir dram.

Yönetmen: Haktan Özkan, Gökhan Tunalıgil

Senaryo: Ayhan T. Krüezi

Oyuncular: Gökhan Tunalıgil, Ayhan T. Krüezi, Deniz Çevik, İrem Keskin, Tolgahan Hançer

Türkiye/2021/Türkçe/95 dk./Çiçek Film (Özen Film)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Yeni Düzen / Nuevo Orden

Günümüz Meksika’sında, lüks bir malikânede, zengin bir ailenin ev sahipliğinde bir düğün düzenlenmektedir. Ancak alt sınıftan öfkeli insanların ziyaretiyle olaylar beklenmedik bir yöne gider. Sokaklarda yükselen isyana ordunun müdahalesi ve derin devletin karanlık ilişkileri, işlerin iyice çığrından çıkmasına yol açacaktır.

İZLENMELİ Mİ? 2015 yapımı Kronik’le (Chronic) Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü kazanan, son olarak Sundown’la (2021) Venedik Film Festivali’nde yarışan Michel Franco’nun yazıp yönettiği Yeni Düzen, günümüz Meksika toplumundaki sınıf çatışmasını şiddet dozu yüksek, distopik bir hikâye üzerinden ele alıyor.

Yönetmen: Michel Franco

Senaryo: Michel Franco

Oyuncular: Naian González Norvind (Marianne), Diego Boneta (Daniel), Monica Del Carmen (Marta), Fernando Cuautle (Cristian)

Meksika-Fransa/2020/İspanyolca/86 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Zoraki Misafir

Harun, artık eskisi kadar popüler olmayan bir televizyon yapımcısıdır. Popülerliğini tekrar kazanmak için planladığı yeni programında ihtiyacı olan tek şey halkın güleceği bir insandır. Tam aradığı gibi biri olan Peyami, tesadüfen karşısına çıkar. Kendisiyle ortak olmak isteyen Osman Koral ile Peyami’yi yanlışlıkla aynı gün yemeğe çağıran Harun, ikilinin arasında kaldığı zor bir gece geçirecektir.

İZLENMELİ Mİ? Zoraki Misafir, aksilik ve tesadüflerin birbirini takip ettiği bir yerli komedi filmi. Filmin başrollerinde Mustafa Üstündağ, Uğur Yücel ve Murat Akkoyunlu gibi isimler yer alıyor.

Yönetmen: Bülent İşbilen

Senaryo: Giray Altınok

Oyuncular: Mustafa Üstündağ (Harun), Uğur Yücel (Osman Koral), Murat Akkoyunlu (Peyami)

Türkiye/2021/Türkçe/125 dk./MGX Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 29 Ekim


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.