Şu An Okunan
Bir An: Ben Efsaneyim

Bir An: Ben Efsaneyim

Ben Efsaneyim’de bir virüs yüzünden insan ırkı yok olmuş, hayatta kalanlar yarı vampir yarı zombiyi andıran mutantlara dönüşmüştür. Robert Neville, dünyada kalan son insan olarak (en azından başlangıçta öyle sanmaktadır) bütün film boyunca onlardan saklanır ve kaçar. Bu arada kurduğu tuzaklara düşen mutantlar üzerinde deneyler yapar, onları insana dönüştürmenin yollarını arar. Filmin farklı mecralarda gösterilen iki sonu vardır. Benim tercih ettiğim versiyondaki son sahnede, doktorumuzun evini basan mutantların lideri, laboratuvarda denek olarak tuttuğu bir kadın mutanta ulaşmaya çalışır. Neville, karşısındakinin onu sebepsizce öldürmek isteyen bir canavar değil, sevgilisini geri almak için uğraşan acılı bir âşık olduğunu anlar. Kapıyı açıp onu içeri alır. İki sevgili birlikte odadan çıkarlarken, Neville’ın gözü daha önce üzerlerinde deney yaptığı ve ölümlerine sebep olduğu sayısız mutantın resminin asılı durduğu duvara kayar. O anki ifadesi unutulmazdır, yaşananlara onların gözünden bakınca asıl canavarın kendisi olduğunu anlamıştır.

Gerçek hayatta da böyle değil mi? Bir ülkenin tarih kitaplarında kahraman, fatih, yüce olarak tanıtılan sultanlar, krallar, savaşçılar, farklı bir ülkenin tarih kitaplarında zorba, katil ve işgalci olarak geçerler. Ait olduğumuz zümrenin çıkarları için yaptıklarımız belki bize onların alkışını kazandırabilir ama aynı anda insanlığın geri kalanının vicdanında mahkûm ediliyor olabiliriz. Yaptıklarımıza ve sonuçlarına dışarıdan bakabilmek, gerçekte kim olduğumuzu anlamamızın tek yolu. Edebiyat ve sinema işte bize bu yeteneği kazandırır, başkalarının gözünden bakabilme becerisini. Fantazya ve bilimkurgu ise bunu bir adım daha öteye götürür. Bizi sadece ait olduğumuz zümreden soyutlamazlar, yaşadığımız dünyadan, zaman diliminden de uzağa taşırlar, içinde olduğumuz kutunun tamamını görebilmemiz için bizi dışarı çıkarırlar. Fantazya sadece hayal gücümüzü geliştirmez, bizi özgürleştirir. O unutulmaz anda, mutantların Robert Neville’ı özgürleştirdiği gibi. Barış Müstecaplıpğlu

Ben Efsaneyim (I Am Legend, 2007)

Yön: Francis Lawrence

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.