Şu An Okunan
Serseri Âşıklar’a 60. Yılında 4K Restorasyon

Serseri Âşıklar’a 60. Yılında 4K Restorasyon

Pek çok açıdan sinema tarihinde bir dönüm noktası olma özelliği taşıyan Serseri Âşıklar’ın 60. yaşını onurlandırmak üzere filmin 4K çözünürlüğünde yeni bir restorasyonu yapılıyor. Fransız yapım şirketi StudioCanal tarafından hazırlanan restorasyon için bir fragman ve afiş de paylaşıldı.

Jean-Luc Godard imzalı Serseri Âşıklar (À bout de souffle, 1960) ilk kez 16 Mart 1960’da izleyiciyle buluştuğunda salonda yer alanlar, sinema tarihi için ne denli önemli bir âna tanıklık ettiklerini bilmiyorlardı. Çoğunlukla Agnès Varda imzalı Paralel Yaşamlar (La Pointe Courte, 1955) ile başladığı kabul edilse de Fransız Yeni Dalgası’nın ilk büyük etkisini yaratan filmlerden birisi olan Serseri Âşıklar, sinema tarihinde yeni bir dönemin öncüsü olduğu gibi günümüzde hâlâ ilham verici olmaya ve tartışılmaya devam ediyor.


Advertisement

Bu yıl ilk kez gösterilişinin 60. yıl dönümü kutlanan Godard klasiği, StudioCanal tarafından 4K formatında restore ediliyor. Film 2010 yılında 50. yılı şerefine restore edilmiş kopyasıyla ABD’de bir kez daha gösterime girmişti. On yılın ardından bu kez 4K çözünürlüğünde hazırlanan yeni restorasyon, 9 Kasım’da hem klasik hem de dijital birçok formatta satışa çıkarılacak. Geçtiğimiz günlerde restore edilmiş versiyona ait bir tanıtım fragmanı ve afiş, kanalın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmıştı.

Kaynak: The Film Stage

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.