Şu An Okunan
Altyazı Yazarları Seçti: 2023’ün En İyi Yerli Filmleri

Altyazı Yazarları Seçti: 2023’ün En İyi Yerli Filmleri

Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen yılın en iyi filmleri listelerimizde sıra yerli filmlerde. Festival, vizyon ya da dijital platformlarda 2023 yılı içerisinde ilk gösterimini yapan filmlerden oluşan listemizde beş Türkiye yapımı film yer alıyor.

2023’ü geride bırakmaya hazırlanırken her zaman olduğu gibi yılın bıraktığı izleri filmlerde aramaya devam ediyoruz. Geleneksel Altyazı listelerinde sıra bu kez Türkiye sinemasında. Altyazı yazarlarının kişisel listeleriyle belirlenen ‘2023’ün En İyi Yerli Filmleri’ listemizde beş yeni yerli yapım yer alıyor. Listelerimizi bu yıl Türkiye’deki festivallerde, vizyonda ya da dijital platformlarda ilk gösterimlerini yapan Türkiye yapımı filmler üzerinden oluşturduğumuzu hatırlatalım.

Bu yılki ‘En İyi Türkiye Filmleri’ oylamasına Altyazı yazarlarından Ali Ercivan, Aslı Ildır, Ekrem Buğra Büte, Eren Odabaşı, Janet Barış, Öykü Sofuoğlu, Selin Gürel, Şenay Aydemir ve Yeşim Burul seçimleriyle katkıda bulundu.

Yazarlarımızın kişisel listelerine sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.


2023’ün En İyi Yerli Filmleri

5. Karganın Uykusu / Unutma Biçimleri

Karganın Uykusu

34. Ankara Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan ve yönetmenliğini Tunahan Kurt’un üstlendiği Karganın Uykusu, karısını kaybetmiş uyurgezer bir adam ve oğlunun hikâyesine odaklanıyor. Kısa filmleriyle bilinen yönetmenin ilk uzun metrajı olan film, çizdiği derinlikli karakter portresi ve başroldeki Ahmet Ağgün’ün etkileyici performansıyla dikkat çekiyor.

Unutma Biçimleri

Burak Çevik’in dünya prömiyerini Berlinale’de gerçekleştiren filmi Unutma Biçimleri, 14 yıl süren ayrılıklarının ardından yeniden bir araya gelen bir çiftin dünyasına açılıyor. Türkiye’de bir defalığına gösterildikten sonra 14 yıllığına arşive kaldırılan film, bu bilinçli unutma biçiminin peşinde, hafıza, rüya ve seyir deneyimi üzerine yeni ve yaratıcı yollar arıyor.

Aslı Ildır’ın film üzerine yazısını okumak için tıklayın.

4. Kavur

Dünya prömiyerini 52. Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren Fırat Özeler imzalı Kavur, Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ömer Kavur’un sıradışı bir portresini çiziyor. Kavur’un filmlerindekini andıran bir yolculuğa çıkan bir genç kadın ve Kavur arasındaki hayali diyalogu izlediğimiz film, Türkiye prömiyerini ise 42. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda gerçekleştirmişti. 

3. Sanki Her Şey Biraz Felaket

Dünya prömiyerini Rotterdam’da yaptıktan sonra Türkiyeli izleyiciyle ilk olarak İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sında buluşan Sanki Her Şey Biraz Felaket, yirmili yaşlarını yaşayan dört karakterin hayatını paralel olarak takip ediyor. Bu karakterleri ortaklaştıran temel şey ise devamlı toslayıp durdukları, hayatın köklerine sızmış mutsuzluk ve çaresizlik hissi. 

Ekrem Buğra Büte’nin yönetmen Umut Subaşı’yla film üzerine röportajını okumak için tıklayın

2. Kör Noktada

2023 Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünde dünya prömiyerini yapan Ayşe Polat imzalı Kör Noktada, Almanya’dan gelip Türkiye’nin kuzeydoğusunda ücra bir köyde çekim yapan bir film ekibini takip ederek başlıyor ve yapbozlu bir anlatı kurarak faili meçhul cinayetler üzerine karanlık bir hikâye anlatıyor. 

1. Kuru Otlar Üstüne

Prömiyerini 76. Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinemasındaki en karanlık hikâyelerden birini anlatıyor. Atanmayı bekleyen bir öğretmene odaklanan film, karanlık taraflarını didik didik ettiği karakterine sürekli uzayıp kısalan bir mesafeyle yaklaşıyor. 

Fırat Yücel’in film üzerine eleştiri yazısını okumak için tıklayın


2023’ün En İyi Yerli Filmleri – Sinema Yazarlarının Listeleri

Şenay Aydemir

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Hayat
 3. Karganın Uykusu
 4. Sanki Her Şey Biraz Felaket
 5. Bir Gün, 365 Saat

Janet Barış

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Kavur
 3. Sanki Her Şey Biraz Felaket
 4. Cam Perde 

Ekrem Buğra Büte

 1. Kuru Otlar Üstüne 
 2. Kör Noktada
 3. Sanki Her Şey Biraz Felaket
 4. Cam Perde

Yeşim Burul

 1. Kör Noktada
 2. Kuru Otlar Üstüne
 3. Sanki Her Şey Biraz Felaket
 4. Boşlukta

Ali Ercivan

 1. Kör Noktada 
 2. Karganın Uykusu 
 3. Sanki Her Şey Biraz Felaket 
 4. Kavur 
 5. Kuru Otlar Üstüne

Selin Gürel

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Kavur
 3. Kör Noktada
 4. Cam Perde

Aslı Ildır

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Kör Noktada
 3. Unutma Biçimleri
 4. Hayat
 5. Sanki Her Şey Biraz Felaket

Eren Odabaşı

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Kör Noktada 
 3. Aniden
 4. Sanki Her Şey Biraz Felaket

Öykü Sofuoğlu

 1. Kuru Otlar Üstüne
 2. Unutma Biçimleri
 3. Sanki Her Şey Biraz Felaket
 4. Aniden
 5.  Kavur
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.