Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Mayıs)

Kurak Günler

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Kurak Günler, Hayaletler, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ve Bir Umut gibi güncel Türkiye sineması örnekleri öne çıkıyor.

Seçim ve ülke gündeminin hayatın hemen her alanını etkilediği bugünlerde vizyon ve dijital platformların gündemi de Türkiye’nin yakın geçmişine bakan filmler tarafından belirleniyor. Yaşadığımız döneme keskin ve politik bakışlar atan Kurak Günler ve Hayaletler gibi yapımların yanı sıra 2000’li yılların önemli yerli filmlerinden Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ve geçtiğimiz yıl Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yer alan Bir Umut da bu hafta izlenebilecek yapımlar arasında. Yeni Beyazlar Beceremez uyarlaması, Yunan Tuhaf Dalgası’nın önemli filmlerinden Attenberg ve Claire Denis imzalı Öğle Güneşinde Yıldızlar da dikkat çeken alternatifler.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Attenberg

MUBI Türkiye

Yunan Tuhaf Dalgası’nın en önemli yapımlarından Attenberg (2010) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Lanthimos filmlerinin yapımcısı olarak da tanınan Athina Rachel Tsangari’nin üstlendiği film, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde iki ödül kazanmıştı.

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

MUBI Türkiye

Ezel Akay’ın 2000’lerde çektiği önemli yapımlar arasında yer alan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) MUBI Türkiye’de yayında. Başrollerine Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk’ü taşıyan film, Hacivat ile Karagöz öyküsünü 13. yüzyıl Anadolu’sunda yorumluyor.

Hayaletler

BluTV

Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı Hayaletler (2020) BluTV kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik’ten ödülle dönen ve sonrasında pek çok festivalde gösterilen film, dört ana karakter üzerinden büyük bir elektrik kesintisinin yaşandığı bir İstanbul gününe odaklanıyor. 

Ekrem Buğra Büte’nin film üzerine yazısını okumak için tıklayın.

Berke Göl’ün Azra Deniz Okyay’la gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Berke Göl’ün Altın Portakal Günlükleri kapsamında yazdığı Hayaletler yazısını okumak için tıklayın.

Howards End

MUBI Türkiye

E. M. Forster’ın aynı adlı klasik romanını beyazperdeye taşıyan Howards End (1992) MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini James Ivory’nin üstlendiği filmde Anthony Hopkins, Vanessa Redgrave, Helena Bonham Carter ve Emma Thompson gibi isimler rol alıyor.

Kibarca Öldürmek

MUBI Türkiye

George V. Higgins’in romanından uyarlanan Kibarca Öldürmek (Killing Them Softly, 2012) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Andrew Dominik’in yönetmenliğini üstlendiği filmde başrol Brad Pitt’e emanet. 

Kurak Günler

Netflix Türkiye

Emin Alper’in dünya prömiyerini Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde yapan yeni filmi Kurak Günler (2022) ses getiren vizyon yolculuğunun ardından Netflix Türkiye’de yayında. Başrolüne Selahattin Paşalı’yı taşıyan Kurak Günler, Yanıklar adlı bir Anadolu kasabasına yeni atanan genç savcı Emre’nin kasabadaki düzenle karşılaşmasını ve kendini bir sarmalın içinde bulmasını anlatıyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Emin Alper’le Kurak Günler üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Ekrem Buğra Büte’nin Altın Portakal Günlükleri kapsamında yazdığı Kurak Günler yazısını okumak için tıklayın.

Öğle Güneşinde Yıldızlar

TOD

Claire Denis’nin dünya prömiyerini Cannes’da yapan yeni filmi Öğle Güneşinde Yıldızlar (Stars at Noon, 2022) TOD kataloğuna eklendi. Başrollerine Margaret Qualley ve Joe Alwyn’i taşıyan film, Denis Johnson’ın iç savaş sırasında Nikaragua’daki deneyimlerini anlattığı aynı adlı romanından uyarlama.

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.

White Men Can’t Jump

Disney+

90’ların efsanevi basketbol filmlerinden Beyazlar Beceremez’in (White Men Can’t Jump, 1992) yeniden çekimi Disney+’ta yayında. Orijinal filmde rol alan Wesley Snipes ve Woody Harrelson’ın rollerini bu yeni uyarlamada Sinqua Walls ve Jack Harlow üstleniyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise Calmatic oturuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bir Umut

Mavi Bisiklet (2015) filmiyle tanınan Ümit Köreken’in yeni filmi Bir Umut (2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan film, yirmi yıldır görmediği annesinin yaşadığı şehre gelmesiyle hayatı değişen Umut’un yaşadıklarını anlatıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.