Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Şubat – 3 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Şubat – 3 Mart)

Cyrano

Altyazı Öneriyor’da bu hafta vizyonda Emre Erdoğdu ve Joe Wright’ın yeni filmleri, dijitalde ise İzlanda yapımı Kuzu dikkat çekiyor. 

Şubat ayını geride bırakmaya hazırlandığımız bugünlerde 2021’de üretilmiş birçok önemli yapım gösterime girmeye devam ediyor. Vizyon tarafında haftanın öne çıkan yerli yapımı Halil Babür’ün başrolde yıldızlaştığı Beni Sevenler Listesi. Cyrano ve Bir Tutam Açlık da diğer vizyon alternatifleri. Dijital platformlara gelen dizi ve filmlerde ise Valdimar Jóhannsson’un ilk uzun metrajı Kuzu, Yeşim Ustaoğlu imzalı Pandora’nın Kutusu ve başrollerini Çağlar Çorumlu ile Güven Murat Akpınar’ın paylaştığı Ayak İşleri’nin yeni sezonu öne çıkıyor. Ayrıca İstanbul Modern ve Pera Müzesi’nin yeni ücretsiz çevrimiçi film programlarının da sürdüğünü hatırlatmakta fayda var. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ayak İşleri – 2. Sezon

GAİN

Aksiyon-komedi türündeki Ayak İşleri’nin (2021– ) ikinci sezonunun ilk iki bölümü dijital platform Gain’de yayında. Başrollerini Çağlar Çorumlu ve Güven Murat Akpınar’ın paylaştığı dizi yeni sezonda da kaldığı yerden devam ediyor ve Vedat ile Evren’in patronlarının ayak işlerini yaparken kendilerini içinde buldukları birbirinden absürd durumları takip ediyor.

Don Kişot’u Öldüren Adam

BluTV

Terry Gilliam’ın 90’lı yılların sonunda başladığı fakat yapım süreci yılan hikâyesine dönen ve ancak 2018’de izleyiciyle buluşabilen filmi Don Kişot’u Öldüren Adam (The Man Who Killed Don Quixote) BluTV’de gösterimde. Kendini Don Kişot zanneden yaşlı bir adam ile bir zamanlar bir Don Kişot uyarlaması çekmiş genç bir reklamcının İspanya kırsalındaki absürd ve fantastik maceralarını konu alan filmin başrollerini Adam Driver ile Jonathan Pryce paylaşıyor. 

Filmi Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.

Elveda Oğlum

MUBI Türkiye

Bir baraj gölünde oynayan iki yakın arkadaştan birinin ölümünün iki ailenin tüm yaşamı üzerinde yarattığı yıkıcı etkiyi ele alan Elveda Oğlum (Di Jiu Tianchang) MUBI Türkiye’de gösterimde. Trajik bir olay üzerinden Çin’in 1980’lerden günümüze geçirdiği toplumsal ve kültürel dönüşümü takip eden film, Wang Xiaoshuai’nin imzasını taşıyan bir melodram. 2019 yılında Berlin Film Festivali’nde yarışan Elveda Oğlum başrollerdeki Yong Mei ve Wang Jingchun’a En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandırmıştı.

Gelecek Kısa

İstanbul Modern Sinema
Balkon ve Bizim Rüyalar

Yakın dönemin dikkat çekici kısa filmlerini bir araya getiren ‘Gelecek Kısa’ başlıklı program İstanbul Modern Sinema’da devam ediyor. İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden gerçekleştirilen gösterimler kapsamında her film iki gün boyunca yayında kalıyor. ‘Gelecek Kısa’daki filmlerin yönetmenleri ve ekipleriyle yapılan söyleşilerin İstanbul Modern’in YouTube kanalı üzerinden takip edilebileceğini de hatırlatalım.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Genç Pehlivanlar

MUBI Türkiye

Mete Gümürhan’ın Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu’ndaki öğrencilere odaklanan spor belgeseli Genç Pehlivanlar (2016) MUBI Türkiye programına eklendi. Bir yandan geleceğin güreş şampiyonu olma hayalleri kurarken bir yandan da büyüme sancılarıyla mücadele eden gençleri mümkün olduğu kadar müdahalesiz ve yorumsuz bir şekilde gözlemleyen film, dünya prömiyerini Berlinale’nin Generation Kplus bölümünde yapmıştı.

Filmi Şenay Aydemir’in kaleminden okumak için tıklayın.

Kayıp Sayfalar Anıtı

Pera Film
Ev Karadır (Khaneh siah ast, 1963)

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Pera Müzesi’ndeki ‘Yarına Notlar’ sergisi kapsamında hazırlanan ‘Kayıp Sayfalar Anıtı’ seçkisiyle devam ediyor. ‘Yarına Notlar’ sergisi, pandemi sürecinde yaşanan kültürel geçişe odaklanan güncel sanat çalışmalarını bir araya getiriyor. 25 ülkeden 30 küratörün hazırladığı sergideki çalışmaların birçoğu maneviyatı bir temellendirme mekanizması olarak ele alıyor ve belirsizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını arıyor. Program 7 Mart’a kadar film.peramuzesi.org.tr adresi üzerinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Kuzu

MUBI Türkiye

Valdimar Jóhannsson’un ilk uzun metrajı Kuzu (Lamb, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. İzlanda kırsalında, dünyadan yalıtılmış bir çiftlikte hayvancılıkla geçinen bir karı-kocanın, hayatlarına beklenmedik bir zamanda giren Ada’yla birlikte yaşadıkları mutluluğu konu alan Kuzu mitolojiden, halk masallarından, korku ve gerilim gibi türlerden beslenmekle birlikte özünde bir aile dramı. Başrolünü Noomi Rapace ile Hilmir Snær Guðnason’un paylaştığı Kuzu, bu yılki Akademi Ödülleri’nde İzlanda’yı temsil eden filmdi. 

Berke Göl’ün filmin yönetmeni Valdimar Jóhannsson’la yaptığı söyleşiyi okumak için tıklayın.

Minari

Bein Connect

Kendi çiftliklerini kurma hayaliyle Kaliforniya’dan Arkansas’a taşınan ve bu süreçte çeşitli zorluklarla mücadele eden Güney Kore göçmeni bir ailenin öyküsünü anlatan Minari (2020) 27 Şubat’tan itibaren Bein Connect’te izlenebiliyor. Lee Isaac Chung’un yazıp yönettiği film Sundance Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönmüş, yılın en sevilen filmleri arasına girmiş ve tam altı dalda Akademi ödülüne aday gösterilmişti. 

Pandora’nın Kutusu

MUBI Türkiye

Yeşim Ustaoğlu’nun 2008 yapımı filmi Pandora’nın Kutusu, ‘Arafta Kalmak’ başlıklı retrospektif kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir ailenin üç kuşaktan fertleri üzerinden günümüz Türkiye’sine bakan filmin başrollerinde Tsilla Chelton, Derya Alabora, Övül Avkıran, Onur Ünsal ve Osman Sonant yer alıyor. Ustaoğlu’nun senaryosunu Sema Kaygusuz’la birlikte kaleme aldığı Pandora’nın Kutusu, San Sebastián Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulunmuştu.

Senem Aytaç ve Fırat Yücel’in Yeşim Ustaoğlu’yla film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

UFO

Netflix Türkiye

Adana’nın yoksul mahallelerinden birinde motosiklet yarışçılığı yaparak geçinen Ese ile müzisyen olma hayalleri kuran Deniz arasında beklenmedik bir anda filizlenen aşkı konu alan UFO Netflix Türkiye’de gösterimde. “Ayrı dünyaların insanı” olan iki gencin ilişkisi üzerinden bir aşk ve macera öyküsü anlatan UFO’nun başrolünde Aşk 101 (2020– ) dizisiyle tanınan İpek Filiz Yazıcı’ya Mert Ramazan Demir eşlik ederken, filmin yönetmenliğini Onur Bilgetay üstleniyor.

Vikings Valhalla

Netflix Türkiye

Tarihî macera dizisi Vikings’in (2013-2020) devamı niteliğindeki Vikings Valhalla’nın ilk sezonu Netflix Türkiye’de gösterimde. Vikings’teki olayların yaklaşık yüz yıl sonrasında geçen dizi Leif Erikson, Freydis, Harald Hardrada ve Norman Kralı Fatih William’ın maceralarına odaklanıyor. Yaratıcılığını Michael Hirst’ün üstlendiği Vikings Valhalla’nın başrollerindeyse Sam Corlett, Frida Gustavsson ve Leo Suter gibi oyuncular var.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Beni Sevenler Listesi

2017 yapımı ilk uzun metrajı Kar’la adını duyuran yönetmen Emre Erdoğdu’nun yeni filmi Beni Sevenler Listesi (2021), haftanın öne çıkan yerli yapımı. Cihangir’deki çevresiyle uyuşturucu tedariği merkezinde sosyal bağlar kuran bir Bağcılarlının dünyasına odaklanan film toplumsal kontrasttan faydalanan kolaycı yollardan kaçınmasıyla değer kazanan, incelikli bir karakter çalışması sunuyor. Başroldeki Halil Babür’ün performansıyla ve siyah-beyaz sinematografisiyle de övgü toplayan film 40. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Film ödülüyle dönmüştü. Beni Sevenler Listesi’ni Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün.

Filmi Erman Ata Uncu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Bir Tutam Açlık

Restoranlarına gastronomi dünyasının en prestijli mertebelerinden Michelin yıldızını almak için çabalayan bir çiftin hikâyesini anlatan Bir Tutam Açlık (Smagen af sult) 25 Ocak vizyon haftasının ilgiye değer alternatiflerinden. Başrollerine Katrine Greis-Rosenthal ve Nikolaj Coster-Waldau’yu taşıyan yapımın yönetmenliğini ise Christoffer Boe üstleniyor. Danimarka yapımı Bir Tutam Açlık Kuzey Avrupa sineması meraklılarının gözden kaçırmaması gereken bir film.

Cyrano 

19. yüzyıl Fransız edebiyatı klasiği Edmond Rostand imzalı ‘Cyrano de Bergerac’ oyununu beyazperdeye taşıyan Cyrano’nun yönetmen koltuğunda Joe Wright oturuyor. Klasik öyküyü Erica Schmidt’in 2018 yapımı tiyatro müzikalinden sinemaya uyarlayan Wright, son dönemin dikkate değer müzikal yapımlarından birine imza atıyor. Başrollere Peter Dinklage, Haley Bennett, Kelvin Harrison Jr. ve Ben Mendelsohn’u taşıyan Cyrano, En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar’a da aday gösterildi. Film, haftanın vizyon seçenekleri arasında öne çıkan alternatiflerden birisi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.