Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Mayıs – 3 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Mayıs – 3 Haziran)

Bu haftayla birlikte Mayıs ayını da geri bırakmaya hazırlanıyoruz. Pandemi gölgesinde geçecek ikinci yazımızın kıyısındayız. 1 Haziran’da gelmesi beklenen normalleşmenin neleri kapsayacağı, sinemaların açılıp açılmayacağı belirsizliğini koruyor. Bir gözümüz yazda, normalleşme ihtimallerinde ve aşılama gündemindeyken diğer gözümüz de dijital platformlarda gösterime giren yeni filmlerde. Bu hafta gösterimleri devam eden çevrimiçi festivaller ile dijital platformların kataloglarına ekledikleri klasik yapıtlar dikkat çekiyor. 


Bo Burnham: Inside

Netflix Türkiye

Bo Burnham’ın son bir yılda tek başına çektiği komedi dizisi Bo Burnham: Inside pazar günü Netflix Türkiye’de gösterime giriyor. 2006 yılında evde çektiği videolarla henüz on altı yaşındayken büyük bir internet fenomenine dönüşen, ardından çeşitli film ve dizilerde rol alan Burnham, yönetmenliğini üstlendiği Eighth Grade’le (2018) son yılların en sevilen gençlik filmlerinden birine imza atmış, son olarak geçtiğimiz senenin dikkat çeken filmlerinden Promising Young Woman’ın (2020) başrolünü Carey Mulligan’la paylaşmıştı. Bo Burnham: Inside, Burnham’ın tabuları yıkan keskin mizah anlayışının pandemi koşullarında nasıl bir çehreye büründüğünü görmek isteyen izleyiciler için ideal tercih.


Çikolata

MUBI Türkiye

Claire Denis’nin 1988 yapımı filmi Çikolata (Chocolat) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Denis sinemasının önemli hatlarından birini oluşturan Batı Afrika’nın kolonyalizm sürecine odaklanan filmlerden Çikolata, Fransa sömürgesi Kamerun’da yaşayan Fransız bir ailenin yaşamına genç France’ın gözünden tanıklık ediyor. Aile bireylerinin yerel halkla ve birbirleriyle ilişkileri üzerinden ilerleyen film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmıştı. 

Claire Denis sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini Gözde Onaran’ın kaleminden okumak için tıklayın.


The Florida Project

MUBI Türkiye


“Çirkin bir dünya hakkında mutlu bir film”. Sight & Sound dergisindeki The Florida Project eleştirisinin bu başlığı, filmi mükemmelen özetliyor. Bir grup trans seks işçisinin yaşamına odaklanan Tangerine’le (2015) gönülleri çalan Sean Baker, kamerasını bu kez yoksul ailelerin kaldığı, Walt Disney World’ün hemen yanı başındaki bir otele çeviriyor. Hava güneşli, otel mor, yetişkinlerin öyküleri bir hayli hüzünlü. Annesi seks işçiliği yapan altı yaşındaki kız çocuğu Moonee ve kankaları ise türlü haylazlıkla, çocukluğa özgü yaşam coşkusunu sonuna kadar yaşıyorlar. Dünya prömiyerini Cannes’ın Yönetmenler Haftası’nda yapan, tatlı-sert otel müdürü rolündeki Willem Dafoe’ya En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı getiren film, marjinal kesimlerin velveleli yaşamlarını ele alan Baker’ın, günümüz sinemasının en hümanist bakışlarından birine sahip olduğunu gösteriyor. The Florida Project, MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. 


Güvercin

BluTV

Banu Sıvacı’nın pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun metrajı Güvercin (2018) BluTV kataloğuna eklendi. Film, dünya prömiyerini 68. Berlin Film Festivali’nin Generation bölümünde yapmış ve ardından Sofya, Giffoni, Valencia ve İstanbul film festivallerinde çeşitli ödüllere layık bulunmuştu. Bilhassa konusuna yaklaşımındaki incelikli üslupla ve başroldeki Kemal Burak Alper’in performansıyla dikkat çeken Güvercin, Adana’nın yoksul mahallelerinden birinde yaşayan Yusuf’un güvercinleriyle çevrili iç dünyasıyla toplumsal yaşam arasında bağlar kurmakta zorlanan hikâyesini anlatıyor. 


Inland Empire 

BluTV

David Lynch, ‘Hollywood kâbusu’ Mulholland Çıkmazı’nın (Mulholland Dr., 2001) ‘kardeşi’ olduğu söylenebilecek bir dünya kuruyor Inland Empire’da (2006). Ancak bu kez daha da karanlık, daha da karmaşık âlemlere sürüklüyor seyirciyi. Laura Dern’ün canlandırdığı aktris Nikki Grace, bir melodramda başrolü üstleniyor. Başrol oyuncusu öldürülünce yarım kalmış bir filmin yeniden çevrimi olan bu yeni filmin prodüksiyon süreci ilerledikçe, farklı zaman dilimleri, farklı mekânlar ve karakterlerin kolayca birbirine dönüştüğü, uzun ve tekinsiz bir yolculuğa çıkıyoruz. Film, BluTV kataloğuna eklenmiş durumda.


The Kominsky Method – Üçüncü Sezon 

Netflix Türkiye

Kariyerinde bir dönem başarıyı yakalamış eski bir Hollywood oyuncusunun yaşlılık yıllarına odaklanan The Kominsky Method’ın üçüncü ve son sezonu Netflix Türkiye’de yayına girdi. Dharma & Greg (1997-2002), Two and a Half Men (2003-2015) ve The Big Bang Theory (2007-2019) gibi popüler sit-com’ların arkasındaki isim Chuck Lorre’nin yaratıcılığını üstlendiği ve ilk iki sezonda rol alan Michael Douglas ve Alan Arkin’in performanslarıyla dikkat çeken dizinin yeni sezonunda Alan Arkin yer almıyor. Yeni sezonda en iyi arkadaşı ve menajeri Norman Newlander’dan ayrı kalan Sandy Kominsky’nin tek başına yaşadıklarını izleyeceğiz. 


Oyun Zamanı

BluTV

Jacques Tati’nin başyapıtı Oyun Zamanı (Playtime, 1967), yönetmenin unutulmaz karakteri Mösyö Hulot’nun 60’ların Paris’indeki maceralarına odaklanır. Hulot’nun Amerikalı bir turist grubu eşliğinde gezindiği ultra modern Paris, tüm gelişkin teknolojisine ve ciddi insanlarına rağmen absürd, anlamsız bir yerdir. Tati’nin benzersiz mizah anlayışıyla, inanılmaz derecede ayrıntılı mizansen ve koreografileriyle Oyun Zamanı, bugün bile izleyicisini şaşırtmayı başaran bir komedi başyapıtı. Oyun Zamanı BluTV kataloğuna eklenmiş durumda.

Jacques Tati sinemasını Yeşim Burul’un kaleminden okumak için tıklayın.


Özcan Alper Filmleri 

BluTV
Sonbahar
Sonbahar

2008 yapımı ilk uzun metrajı Sonbahar’la dönemin en çarpıcı filmlerinden birine imza atan ve hızla kuşağının en önemli yönetmenleri arasına adını yazdıran Özcan Alper’in üç filmi BluTV’de gösterime girdi. Sonbahar’ın yanı sıra yönetmenin farklı politik ve toplumsal meseleleri ele alan Gelecek Uzun Sürer (2011) ve Rüzgârın Hatıraları (2015) filmleri de dijital platformun kataloğuna eklenmiş durumda. Alper’in filmleri Türkiye’nin yakın dönem tarihine kendine has bir sinemacının gözünden tanıklık etmek için oldukça kıymetli bir imkân sunuyor.

Yönetmen Özcan Alper’le Gelecek Uzun Sürer üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Persona

MUBI Türkiye

Ingmar Bergman’ın başyapıtlarından Persona (1966) MUBI Türkiye’de yayına girdi. İsveçli ustanın günümüzde dahi güncelliğini koruyan zamansız eseri, tekrar izlendikçe anlamı katmanlanan, farklılaşan bir klasik. Bergman sinemasının iki usta oyuncusunu, Bibi Andersson ve Liv Ullmann’ı bir araya getiren Persona, temel olarak genç bir hemşire ile hastası arasındaki ilişkiye odaklanır. Kimlik, benlik, bilinç ve zaman temaları arasında deneysel bir üslupta dolaşan Persona, Bergman biyografisinin yazarı Peter Cowie’nin “Hakkında söylediğimiz her şey birbiriyle çelişebilir, her şeyin tersi de doğru olabilir,” ifadeleriyle tanımladığı bir film. 

Persona’yı Müge Turan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri

Yörüngeyi Değiştirenler (Bending the Arc, 2017) 

Kars ve Ardahan’dan çeşitli oluşumların destekleriyle gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri – Kars organizasyonu, sürdürülebilirlik üzerine düşünen 12 filmlik bir belgesel seçkisinden oluşuyor. 27 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyon kapsamında seyirciyi çeşitli temaları sürdürülebilirlik teması etrafında birlikte düşünmeye davet eden belgeseller izlenebiliyor. Tamamen ücretsiz olarak düzenlenen film gösterimlerine, programın internet sitesi üzerinden kayıt yaptırarak erişilebiliyor.

Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Berlinale 2021
Küçük Anne

Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 24. kez gerçekleştiriliyor. Programının bir kısmını çevrimiçi, bir kısmını da fiziksel gösterimlerle sunacak olan festivalin çevrimiçi gösterimleri 27 Mayıs’ta başladı. 3 Haziran’a kadar sürecek bu gösterimlerin ardından 4 Haziran’da yapılacak açılış töreniyle Ankara’daki fiziksel gösterimler de başlayacak. Festival kapsamında Céline Sciamma’nın Küçük Anne (Petite Maman), Chloé Zhao’nun Nomadland, Emerald Fennell’ın Promising Young Woman, Zeynep Dadak’ın Ah Gözel İstanbul ve Nisan Dağ’ın Bir Nefes Daha filmlerinin de aralarında olduğu pek çok önemli filmi takip etmek mümkün.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’yle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Vahşiler Firarda 

Bein Connect

Vahşiler Firarda (Hunt for the Wilderpeople, 2016), adının açık ettiği üzere, aksiyonu bol bir komedi. Taika Waititi’nin imzasını taşıyan film, Yeni Zelandalı komedyen, oyuncu ve yönetmenin Tavşan Rabbit’le (Jojo Rabbit, 2019) zirvesine ulaşacak kariyer yolculuğunun neden hem bağımsız sinema seyircisini hem de popüler sinema çevrelerini tatmin edebildiğinin kanıtı. Vahşiler Firarda, kolayca içine girilebilen öyküsü ve anlatım tarzını dur durak bilmeden yaratıcı hamlelerle zenginleştiriyor. Filmde yetimhanede büyümüş on üç yaşındaki Ricky, kırsal kesimde yaşayan, yaşlıca bir koruyucu ailenin yanına yerleştiriliyor. Kadının kısa süre sonra ölmesi üzerine yetimhaneye geri gönderilmesi gündeme gelen Ricky, üvey babasıyla (tam formundaki Sam Neill) birlikte devlet görevlilerinden kaçarak ormanın derinliklerine doğru çılgın bir serüvenin içine dalıyor. Film, dijital platform Bein Connect üzerinden izlenebiliyor.


İzliyorum: Ekim Acun

Altyazı YouTube Kanalı

İzliyorum’un çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ikinci bölümü, Türkiye’nin en derin magazin çukurunun yaratıcısı Şokopop olarak hayatımıza giren Ekim Acun’u konuk ediyor. Şokopop’un BluTV için hazırladığı “açık öğretim programı” Yeşilçam 101’i vesile ederek, Ekim Acun’la ekran karşısına geçtik. Bir sanat eseri olarak Banu Alkan’dan ikincil rollerden sıyrılıp başrole oturan vamp kadınlara, melodramın geçirdiği dönüşümlerden Beyoğlu’nun arka sokaklarına ve giderek tanıdıklığını yitirmeye başlayan nostaljik simalarına uzanan bu zevkli sohbet huzurlarınızda.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 yaz filmi:

  • Deniz Seviyesi | BluTV
  • Geceyarısından Önce / Before Midnight | Netflix Türkiye
  • Jaws | Amazon Prime Video
  • Pauline Plajda / Pauline à la plage | MUBI Türkiye
  • Yarın Yokmuş Gibi / Palm Springs | Bein Connect

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.