Şu An Okunan
Sert Adamların Hassas Aktörüne Veda: 10 Filmde Kirk Douglas

Sert Adamların Hassas Aktörüne Veda: 10 Filmde Kirk Douglas

103 yaşında aramızdan ayrılan efsanevi oyuncuyu, sinema kariyerinin on unutulmaz performansıyla anıyoruz.

Hollywood’un ‘Altın Çağ’ının hayattaki son büyük yıldızı Kirk Douglas da, 103 yaşında aramızdan ayrıldı. Douglas son derece maskülen karakterleri incelikleriyle ve müthiş bir yoğunlukla perdeye taşıdığı rolleriyle 1950’lerde yıldızlaşmış; 1980’lerden itibaren hayırsever çalışmalara yoğunlaşmıştı. Rusya’dan göç etmiş Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Issur Danielovitch adıyla 1916’da New York’ta doğan oyuncu, canlandırdığı roller gibi sinema sektörü içinde de cesur bir karakter sergilemiş ve Hollywood’da McCarthy döneminin ‘kara listeci’ anlayışının son bulmasında kilit rollerden birini üstlenmişti.

Üç kez Oscar’a aday gösterilen, 1996’da Hayat Boyu Başarı Oscar’ıyla ödüllendirilen Douglas, yazar olarak da iki romana (‘Dance with the Devil’, ‘The Secret’) ve bir otobiyografiye (‘The Ragman’s Son’) imza atmıştı. Kirk Douglas’ın son filmlerinden biri, oğlu Michael, eşi Diana ve torunu Cameron ile birlikte rol aldığı It Runs in the Family (2003) olmuştu.

>>>

 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.