Şu An Okunan
13. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali

13. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali

9-13 Aralık / Beyoğlu Sineması, Aynalı Geçit, Postane

Documentarist tarafından düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, ‘Kent ve Barınma Hakkı’ temasıyla 13’üncü kez kapılarını açıyor. Festival barınmadan kente, çevreden mahpus haklarına kadar günümüze dair pek çok meseleye odaklanan 30’dan fazla filme yer veriyor. Türkiye’den ve dünyadan hak ihlal ve mücadelelerini konu alan filmlerin yanı sıra güncel meselelere dair etkinlikleriyle de dikkat çeken festival Beyoğlu’nda üç mekâna yayılıyor.


Advertisement

Her sene olduğu gibi bu yıl da dolu dolu bir program sunan festivalde filmler Bangladeş’ten İtalya’ya, Danimarka’dan Lübnan’a, Brezilya’dan İrlanda’ya, Almanya’dan Küba’ya ve Filistin’e kadar uzanıyor. ‘Kent ve Barınma Hakkı’ temalı filmler arasında İmre Azem imzalı Hatay: 1- 11 Eylül 2023 öne çıkıyor. Azem’in deprem felaketinden en çok etkilenen illerden Hatay’da insanlarla yaptığı görüşmelerden oluşan belgeseli Hatay: 17-24 Nisan 2023‘ün devamı olan film ilk kez festival kapsamında gösterilecek. Türk Tabipleri Birliği’nin Şubat depremlerinin ardından bölgede yürüttüğü çalışmaları anlatan Sibel Tekin imzalı Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut belgeselinin de yer aldığı seçkide Karel Ducasse Manzano imzalı Geleceğin Cenneti (Futuro Paraíso, 2021), Luke McManus imzalı The North Circular (2022), Mehedi Mostafa imzalı Beton Ormanında Düşler (Fantasy in a Concrete Jungle, 2022) ve Danielle Khoury Gregorio imzalı Amazon Sularında Yaşam (Life on the Amazon Waters) gibi belgeselleri izlemek mümkün. Gösterimlerin yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri, bu alanda çalışan hak savunucuları ve barınma hakkı için mücadele eden yerel inisiyatiflerin katılımıyla ‘Kent ve Barınma Hakkı’ temalı bir forum düzenlenecek.

Şehrazad’ın Günlükleri

Festivalin Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’yle (CİSST) ortaklaşa hazırlandığı ‘Mahpus Hakları İnsan Haklarıdır’ adlı bölümünde gösterilecek filmler arasında Beyrut’ta bir kadın hapishanesinde drama terapisi gören kadın mahpusların hikâyeleri üzerinden Arap dünyasında kadınların hangi haklardan yoksun olduklarını tartışmaya açan Zeina Daccache imzalı Şehrazad’ın Günlükleri (Yawmiyat Scheherazade, 2013), Grönland’da dünyanın en yüksek güvenlikli ve en güzel manzaralı hapishanesinin inşa edilme sürecini takip eden Ole Stenum imzalı Görünüm (The View, 2022) ve Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan hasta ve engelli mahpusları konu alan Büşra Taşkıran imzalı Elimi Bırakma (2022) dikkat çekiyor. Elimi Bırakma‘nın gösteriminin ardından düzenlenecek ‘Mahpus Hakları İnsan Haklarıdır’ başlıklı forum ise yönetmen Taşkıran, mahpus yakını Songül İlker, akademisyen Dr. Yonca Güneş Yücel ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı avukat Gülseren Yoleri ve CİSST temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek.

‘Başka Dünya Yok!’ Sekiz Kenti Dolaşacak

Documentarist’le ortaklaşa hazırlanan ‘Başka Dünya Yok!’ festivalin önemli bölümleri arasında yer alıyor. Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen seçki, ‘Başka Dünya Yok!’: Gezici Ekolojik Belgeseller Gösterimleri adı altında, Documentarist organizasyonuyla önümüzdeki bir yıl boyunca sekiz kenti dolaşacak. Programda insanlığın eriyen buzullara ve dünyanın yaklaşan sonu karşısındaki kayıtsızlığına ironik bir dille yaklaşan Liliana Colombo imzalı Icemeltland Park (2020), Norveç’in en uzak adalarından birinde karaya vuran bir Alman bira şişesinin izini süren Steffen Krones imzalı Kuzey Akıntısı (The North Drift, 2022) ve Steffen Meyn’in Almanya’daki Hambach Ormanı’nın olaylı işgalini belgelediği kamera kayıtlarından Kilian Kuhlendahl, Fabiana Fragale ve Jens Mühlhoff tarafından oluşturulan Yalnız Meşeler (Vergiss Meyn Nicht) gibi filmler yer alıyor. Bu bölüm kapsamında düzenlenecek ‘Kuzey Kutbu’ndan Türkiye’ye Mikroplastikler’ başlıklı forum Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Mine B. Tekman ve Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun katılımıyla gerçekleşecek.

Festivalin özel gösterimler kısmında ise iki film yer alıyor. Güliz Sağlam’ın 2015’te çektiği Tepecik Hayal Okulu, geçtiğimiz Eylül ayında hayata veda eden görüntü yönetmeni İlker Berke anısına gösterilecek. Belmin Söylemez’in ilk gösterimini Altın Portakal’da yapan ödüllü filmi Ayna Ayna (2022) da bu kapsamda seyirciyle buluşacak.

Festivalin bu yılki afişini Volkan Ölmez tasarladı.

Tamamı ücretsiz olan gösterimler ve etkinliklere Beyoğlu Sineması, Aynalı Geçit ve Postane ev sahipliği yapıyor. Program takvimine festivalin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

hihff.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.