Şu An Okunan
Institut français Türkiye Jean-Paul Belmondo’yu Anıyor

Institut français Türkiye Jean-Paul Belmondo’yu Anıyor

16-17 Eylül  

Institut français Türkiye, 6 Eylül’de hayata veda eden Jean-Paul Belmondo anısına aktörün 60’lı yıllardan iki filmini izleyiciyle buluşturacak. ‘Jean-Paul Belmondo’nun Anısına Özel Gösterim’ etkinliğinde Belmondo’nun başrolde olduğu Rio Macerası (L’homme de Rio, 1964) ve Çılgın Pierrot (Pierrot le Fou, 1965) filmleri Institut français’in İstanbul, İzmir ve Ankara şubelerindeki sinema salonlarında gösterilecek. 


Advertisement

Jean-Paul Belmondo, 16-17 Eylül tarihlerinde Institut français Türkiye’nin üç şehirdeki mekânlarında yapılacak film gösterimleriyle hatırlanacak. Efsanevî oyuncunun filmleri 16 Eylül’de İstanbul ve İzmir’de, 17 Eylül’de de Ankara’da izleyiciyle buluşacak. Etkinliğin İstanbul ayağına Atilla Dorsay konuşmacı olarak katılım sağlayacak. 

Etkinliğin ilk filmi Paris’teki sevgilisini görmeye gittiğinde onun kaçırıldığını öğrenen Adrien’ın bir dizi talihsizlikle karşılaştığı Brezilya yolculuğunu anlatan Philippe de Broca imzalı Rio Macerası. Jean-Luc Godard’ın ilk uzun metrajı Serseri Âşıklar‘daki (À Bout de Souffle, 1960) performansıyla dünya çapında bir yıldıza dönüşen Belmondo’nun Godard’la olan işbirliklerinden Çılgın Pierrot ise programda yer alan bir diğer film. Belmondo’nun Anna Karina’yla başrolleri paylaştığı film, eşi ve çocuklarını terk eden bir adamla karanlık işlere bulaşmış sevgilisinin gizli saklı yaşamını konu alıyor.

‘Jean-Paul Belmondo’nun Anısına Özel Gösterim’ etkinliğinin gösterim programı ise şu şekilde:

Institut français İstanbul 

  • Rio Macerası / L’homme de Rio – 16 Eylül, saat 18.00 
  • Çılgın Pierrot / Pierrot le Fou – 16 Eylül, saat 20.30 

Institut français İzmir 

  • Rio Macerası / L’homme de Rio – 16 Eylül, saat 18.00 
  • Çılgın Pierrot / Pierrot le Fou – 16 Eylül, saat 20.30 

Institut français Ankara 

  • Rio Macerası / L’homme de Rio – 17 Eylül, saat 18.00 
  • Çılgın Pierrot / Pierrot le Fou – 17 Eylül, saat 20.30 

Filmlerin Türkçe altyazılı olarak gösterileceği etkinliğe katılım ücretsiz olacak. Etkinliğe kayıtlar Institut français Türkiye’nin internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.  

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.