Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 2 Temmuz

Vizyonda Bu Hafta: 2 Temmuz

Cruella

Kasım 2020’den bu yana kapalı olan sinemalar bu hafta açılıyor. Oldukça zorlu geçen, birçok anlamda etkileri hâlâ devam eden pandemi süreci içerisinde sinemalar geçtiğimiz yaz bir süreliğine açılmış, ancak seyircinin salonlara dönüşü tam olarak sağlanamamıştı. Aşılamaların hızla devam ettiği, salonlara özlemin giderek arttığı bu dönemde seyircinin sinemaya dönmeye hazır olup olmadığı merak edilen konuların başında geliyor.

Toplamda 9 filmin vizyona girdiği 2 Temmuz haftasında Christian Petzold ve Gaspar Noé gibi başarılı yönetmenlerin yeni filmlerinin yanı sıra ABD’de rekor bir açılış yapan Hızlı ve Öfkeli 9 dikkat çekiyor.


Azap / Relic

Yaşlı annesi Edna bir anda ortadan kaybolunca Kay, kızı Sam’le birlikte onun evine gider. Sırra kadem basan Edna, bir süre sonra gizemli bir şekilde, sadece göğsünde bir çürükle geri döner. Ancak tuhaf davranışlar sergilemekte ve yaşadıklarına dair hiçbir şey hatırlamamaktadır.

İZLENMELİ Mİ? Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Azap, farklı kuşaklardan üç kadın arasındaki gerilimi tekinsiz ve dokunaklı bir biçimde anlatıyor. Yönetmen Natalie Erika James’in bu ilk uzun metrajı, 2020 yılının en iyi korku filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

Yönetmen: Natalie Erika James

Senaryo: Natalie Erika James, Christian White

Oyuncular: Robyn Nevin (Edna), Emily Mortimer (Kay), Bella Heathcote (Sam), Steve Rogers (Mike Adler), Chris Bunton (Jamie)

ABD-Avustralya/2020/İngilizce/89 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Cruella

Yaptığı tasarımlarla adını duyurmaya çalışan yetenekli bir kız ve bir dolandırıcı olan Estella’nın hayatı, onun haylazlık hevesini takdir eden iki hırsızla arkadaş olmasıyla bambaşka bir yön alır. Moda konusunda çok yetenekli olan Estella, korkutucu moda efsanesi Barones von Hellman’ın dikkatini çekmeyi de başarır. Aralarındaki ilişki, Estella’nın kötü tarafını kabullenip Cruella’ya dönüşmesine neden olacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Başrolünde Emma Stone’un yer aldığı Cruella, Disney’in klasik animasyonlarından 101 Dalmaçyalı’da (101 Dalmatians, 1996) yavru köpeklerin peşine düşen kötü karakter Cruella’nın orijin hikâyesini, punk esintiler taşıyan alternatif bir anlatı eşliğinde aktarıyor. Filmin yönetmenliğini ise Ben, Tonya’yla (I, Tonya, 2017) dikkatleri üzerine çeken Craig Gillespie üstleniyor.

Yönetmen: Craig Gillespie

Senaryo: Tony McNamara, Dana Fox

Oyuncular: Emma Stone (Estella/Cruella), Emma Thompson (Barones), Joel Fry (Jasper), Paul Walter Hauser (Horace), John McCrea (Artie), Emily Beecham (Catherine), Mark Strong (John), Kayvan Novak (Roger)

ABD/2021/İngilizce/134 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Ehrimen: Kanlı Yol

Bir korku filminin çekimleri için gidilen Anadolu kasabasında, çekimin başlamasından önceki gece tüm film ekibi aynı kâbusu görür. Ekibin büyük bölümü bu durumun iyiye işaret olmadığını düşünerek İstanbul’a geri döner. Yönetmen Fatih, görüntü yönetmeni Gürsel, sanat yönetmeni Meyra ve sesçi İsmail ise, yaşanan olayları araştırmak için köyde kalmaya karar verir.

İZLENMELİ Mİ? Yönetmen Kemal Danacı’nın korku türündeki filminin senaryosunda, Danacı’yla birlikte Onur Özcan’ın imzası bulunuyor.

Yönetmen: Kemal Danacı

Senaryo: Kemal Danacı, Onur Özcan

Oyuncular: Erol Sertel, Mustafa Aydın, Sevim Çömlek, Turgut Çömlek, Duhan Çetin, Metin Köse

Türkiye/2021/Türkçe/93 dk./Uğur Karakuzu Film (TME Films)

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Hababam Sınıfı Yaz Oyunları

Hababam Sınıfı’ndan dört kafadar Kıbrıs’ta düzenlenen yaz oyunlarına katılır. Yarışmayla ilgilenmeyen ekibin tek amacı güzel bir tatil geçirebilmektir. Ancak bu yarışma Hababam’ın arkadaşlığın ve birlik olmanın önemini anlamasını sağlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Üçüncü nesil Hababam Sınıfı serisinin ikinci filminin yönetmen koltuğunda, Hababam Sınıfı Yeniden’de (2019) olduğu gibi yine Doğa Can Anafarta bulunuyor.

Yönetmen: Doğa Can Anafarta

Senaryo: Giray Altınok, Muammer Tali, Levent Çimen

Oyuncular: Altan Erkekli (Mehmet Hoca), Toygan Avanoğlu (Laminor Bülent), Yusuf Çim (Yakışıklı), Fırat Albayram (Format Hasan), Giray Altınok (Racon Faruk), Deniz Akkaya (Nilüfer)

Türkiye/2020/Türkçe/103 dk./HANN (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Hızlı ve Öfkeli 9 / F9: The Fast Saga

Dominic Toretto’nun artık tek önceliği oğlu Brian’ı korumaktır. Oğlu ve Letty’yle birlikte gözlerden uzak sakin bir yaşam sürmeye çalışsa da, geçmişinden kurtulması mümkün olmaz. Siber suçlu Cipher’a ve onunla birlikte çalışan kardeşi Jakob’a karşı savaşmak zorunda kalan Dom, ekibiyle yeniden bir araya gelir ve dünyayı tehdit eden planı durdurmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

İZLENMELİ Mİ? Justin Lin’in yönetmen koltuğuna geri döndüğü, serinin hayranları tarafından merakla beklenen son Hızlı ve Öfkeli filmi, sinemaların aylar sonra yeniden açıldığı günlerde özellikle aksiyon severleri salonlara çekecek gibi görünüyor.

Yönetmen: Justin Lin

Senaryo: Daniel Casey, Justin Lin

Oyuncular: Vin Diesel (Dominic Toretto), Michelle Rodriguez (Letty), Jordana Brewster (Mia), Tyrese Gibson (Roman), Ludacris (Tej), Nathalie Emmanuel (Ramsey), Charlize Theron (Cipher), John Cena (Jakob), Finn Cole (Jakob’ın gençliği), Sung Kang (Han)

ABD/2021/İngilizce/145 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Karınca

Uzun yol şoförü Şemsi, dağ yolunda önüne çıkan Fidan adındaki genç kızı iyilik olsun diye İstanbul’a getirir. Fidan’ın bir canlı bomba eylemcisi olduğunu öğrendiğinde ise, gerçekleştirilecek katliamlarda sorumluluğu olduğunu düşünür. Eylem gerçekleşmeden Fidan’ı bulmak, örgütün elinden kurtarmak, yuvasına teslim etmek ister.

İZLENMELİ Mİ? Yönetmenliğini Nazif Tunç’un üstlendiği Karınca, iyilik niyetiyle yaptığı yardımın kötü sonuçlara yol açacağını öğrenen orta yaşlı bir adamın, hatasını telafi etmek için giriştiği ölümüne mücadeleyi konu alıyor.

Yönetmen: Nazif Tunç

Senaryo: Halit Karaata, Nazif Tunç

Oyuncular: Murat Akdağ, Jale Arıkan, Turgay Atalay, Oktay Dal, Birgen Engin, Halit Karaata, Yaşar Karakulak

Türkiye/2019/Türkçe/116 dk./Halk Film (SİSAY)

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Lux Æterna

Charlotte Gainsbourg ve Béatrice Dalle bir film setinde bir araya gelirler. İki ünlü oyuncu, birbirlerine cadılar hakkında hikâyeler anlatacaklardır. 

İZLENMELİ Mİ? Gaspar Noé’nin tartışmalı Climax’i (2018) takip eden yeni filmi Lux Æterna, neonlarla bezeli gösterişli estetiğiyle dikkat çeken bir orta metraj. Aynı zamanda sinema tutkusuna dair bir deneme niteliği de taşıyan Lux Æterna’nın, sürekli yanıp sönen ışıklarıyla bazı izleyiciler için zor bir seyir deneyimi vaat ettiğini de belirtelim.

Yönetmen: Gaspar Noé

Senaryo: Gaspar Noé

Oyuncular: Charlotte Gainsbourg (Charlotte Gainsbourg), Béatrice Dalle (Béatrice Dalle), Abbey Lee (Abbey), Félix Maritaud (Felix), Karl Glusman (Karl)

Fransa/2019/İngilizce/50 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Salinger Yılım / My Salinger Year

Yazar olma hayalleri kuran Joanna, ünlü yazar J.D. Salinger’ın edebiyat ajansının huysuz sahibi Margaret’ın asistanı olarak işe başlar. Joanna’nın temel görevi ise Salinger’ın hayranlarından gelen yüzlerce mektubu okumaktır. Dünyanın dört bir yanından gelen dokunaklı mektupları okudukça ajansın basmakalıp yanıtlarını bir kenara bırakan Joanna, içinden gelenleri cevap olarak yazmaya başlar. Böylece, büyük yazarı taklit ederken yavaş yavaş kendini keşfetmeye başlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Başrolünde Margaret Qualley’nin yer aldığı Salinger Yılım, 90’lı yılların ikinci yarısında ünlü yazar J.D. Salinger’ın edebiyat ajansında işe başlayan Joanna Rakoff’un gerçek hikâyesini anlatıyor. Esrarengiz yazar Salinger’ın edebî dünyasına dair filmlerin bu yeni örneğinin odağında, genç bir yazar adayının kendini bulma öyküsü yer alıyor.

Yönetmen: Philippe Falardeau

Senaryo: Philippe Falardeau (Joanna Smith Rakoff’un kitabından)

Oyuncular: Margaret Qualley (Joanna), Sigourney Weaver (Margaret), Douglas Booth (Don), Seána Kerslake (Jenny), Brían F. O’Byrne (Hugh), Tim Post (J.D. Salinger)

İrlanda-Kanada/2020/İngilizce/101 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Undine

Berlin’deki küçük dairesinde basit bir hayat süren tarihçi Undine, sevgilisi tarafından başka bir kadın için terk edilince bir tür batıl inanışa kapılır. Buna göre kendisini aldatan adamı öldürmeli ve bir zamanlar kendisini çağıran suya geri dönmelidir. Ancak efsanenin aksine Undine, kimseyi öldürmek istemez. Tam da bu sırada karşısına Christoph adında bir adam çıkar. Undine Christoph’a ilk görüşte âşık olur. Başlarda her şey yolunda gider, ta ki Undine, Christoph’un kendisinden bir şey sakladığını düşünmeye başlayana kadar.

İZLENMELİ Mİ? Usta yönetmen Christian Petzold’un geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ve FIPRESCI ödüllerine layık görülen filmi, özellikle başrol oyuncusu Paula Beer’in performansıyla öne çıkan özgün bir dram.

Yönetmen: Christian Petzold

Senaryo: Christian Petzold

Oyuncular: Paula Beer (Undine), Franz Rogowski (Christoph), Maryam Zaree (Monika), Jacob Matschenz (Johannes), Anne Ratte-Polle (Anna)

Almanya-Fransa/2020/Almanca/90 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 2 Temmuz


Hazırlayan: Erhan Bilen

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.