Şu An Okunan
Benliğini Keşfetmekten Korkmayanlar

Benliğini Keşfetmekten Korkmayanlar

Büyüyen, ergenlik sancılarıyla mücadele eden, hayatın zorlukları karşısında geri adım atmayan karakterler ve onların zorlu yolculukları… Utku Ögetürk genç ve cesur kahramanlarıyla kendisinde iz bırakan korku ve gerilim filmlerini seçti.

Büyüme hikâyeleri tarih boyunca yönetmenlerin ve yazarların dikkatini çeken, her daim beyazperdeye konu olan temaların başında gelir. Çoğunlukla içinde bulunduğu toplum tarafından baskılanan, belirli bir kalıba sokulmak istenen, yetişkin bir birey olana kadar görmezden gelinen karakterlerin hikâyelerini izlediğimiz bu filmlerin ortak özelliğinin, seyirciyle kurdukları bağ olduğunu düşünmüşümdür. Nitekim, çocukluğumuza dair yaşadığımızı düşündüğümüz bu süreç yalnızca yetişkinliğe geçiş dönemine dair değil, ömrümüz boyunca benliğimizi aramak, evrimin de bir parçası olarak insan olmamızın getirdiği bir süreç sanırım. Büyüme sürecini, zamanda fiziksel ilerleyişin yanı sıra hatıralarıyla ve hayatımızda bıraktığı izlerle çocukluktan ergenliğe, ardından yetişkinliğe geçiş olarak görsek de bir noktada bu sürecin hiçbir zaman sona ermediğini ve bunun bir keşiften ziyade karşı koyulamaz bir acı çekme süreci olduğunu da görüyoruz belki de.

The VVitch
The VVitch (2015)

Sinema ve edebiyatta hikâye anlatıcılarının olduğu gibi, bir seyirci olarak benim de dikkatimi çeken temaların başında geliyor benliğini keşfetmek. Korku filmleri ise vazgeçilmezim, sinemanın büyüleyici dünyasını keşfedişim… Bu sebeple, dünyayı baştan yaratan filmlerin olduğu ya da sinema tarihinde gizli kalmış hazinelerin yer aldığı bir seçki değil, aksine benim kişisel olarak çok sevdiğim, izlerken korktuğum ama benliğini keşfeden karakterlerin tüm korku öğeleri arasındaki korkusuzluğundan ilham aldığım bir seçki…


Benliğini Keşfetmekten Korkmayanlar

Hazırlayan: Utku Ögetürk

1. Hayal ve Görüntü (Images, 1972)
YÖN. ROBERT ALTMAN

2. Carrie (1976)
YÖN. BRIAN DE PALMA

3. Suspiria (1977)
YÖN. DARIO ARGENTO

4. Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder, 1990)
YÖN. ADRIAN LYNE

5. Gir Kanıma (Låt den Rätte Komma in, 2008)
YÖN. TOMAS ALFREDSON

6. The VVitch (2015)
YÖN. ROBERT EGGERS

7. Deniz Kızlarının Şarkısı (Córki Dancingu, 2015)
YÖN. AGNIESZKA SMOCZYNSKA

8. Raw (2016)
YÖN. JULIA DUCOURNAU

9. Blue My Mind (2017)
YÖN. LISA BRÜHLMANN

10. Thelma (2017)
YÖN. JOACHIM TRIER

11. Azize (Saint Maud, 2019)
YÖN. ROSE GLASS


Açılış görseli: Raw (2016).

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.