Şu An Okunan
Doğumunun 100. Yılı Şerefine Fellini’ye Özel Bir Set

Doğumunun 100. Yılı Şerefine Fellini’ye Özel Bir Set

Tarihsel ve güncel değeriyle sinema tarihinde yer etmiş filmleri bir araya getirdiği kataloğuyla tanınan The Criterion Collection, Federico Fellini’nin filmografisine odaklanacak bir set yayınlayacağını duyurdu. Seçkide İtalyan ustanın 14 filminin yanı sıra pek çok özel içerik de yer alıyor.

Kurulduğu 1984 yılından bu yana ev sineması alanında faaliyet gösteren ve sinema tarihinden klasiklerin restore edilmiş versiyonlarının yanı sıra güncel sinemanın değerli filmlerini kataloğunda bir araya getiren The Criterion Collection, aynı zamanda büyük yönetmenlerin filmografilerine odaklanan özel DVD formatındaki box-set’leriyle de tanınıyor.


Advertisement

Yakın zamanda Ingmar Bergman ve Agnès Varda için hazırlanan ve içeriğiyle olduğu kadar tasarımıyla da dikkat çeken bu özel setlerin yeni konuğunun bu yıl doğumunun 100. yılı kutlanan Federico Fellini olacağı açıklandı. Yönetmenin İtalyan Yeni Gerçekçiliği etkili ilk dönem filmlerinden Sekiz Buçuk (8 ½, 1963) ve Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960) gibi klasiklerine, kısa filmlerinden daha kişisel ve rüyavari bir atmosfere sahip karnavalesk son dönem filmlerine uzanan 14 filmlik seçkinin tamamı 4K restorasyonlarıyla sunulurken pek çok özel içerik de bu sette yer alacak. Fellini sineması hakkında çekilmiş belgeseller ve videoların yanı sıra iki kitap da seçkiye eşlik edecek.

‘Essential Fellini’ adı verilen özel set 24 Kasım 2020’de satışa sunulacak.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.