Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Ocak)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Bazı Anlamsız Olaylar

MUBI Türkiye

Faslı yönetmen Mostafa Derkaoui’nin 1974 yılında çektiği ve o dönemde sansürlenip kayıplara karışan ilk uzun metrajı Bazı Anlamsız Olaylar (De Quelques Événements sans Signification) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Yirmi beş yıl boyunca ulaşılamayan filmin bir kopyası Katalonya Sinemateki tarafından bulunmuş ve film, yapımından yıllar sonra 2019’da Berlinale’nin Forum bölümünde seyirciyle buluşmuştu. Derkaoui’nin filmi Yeni Dalga ile Üçüncü Sinema arasında gidip gelen sıradışı bir örnek.

Fırat Yücel’in filmin Berlinale’de seyirciyle buluştuğu dönemde kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Biz

Netflix

2017’de Kapan’la (Get Out) son yılların en çok etki yaratan ilk filmlerinden birine imza atan Jordan Peele’ın ikinci uzun metrajı Biz (Us, 2019) Netflix kataloğuna eklendi. Yeni filminde türler arası bir yapı kuran Peele, seyircisini çiftgezerlerin ve gölgelerin dünyasında tekinsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Film bilhassa gerilim unsurlarını kullanan iddialı yapısının yanı sıra oyuncu kadrosunda yer alan Lupita Nyong’o ve Elisabeth Moss gibi isimlerin performanslarıyla da dikkat çekmişti.

Aslı Ildır’ın Biz üzerine ‘Gölgeyle El Ele’ başlıklı yazısını okumak için tıklayın.


Bonkis

BluTV

Deniz Tezuysal’ın senaryosunu kaleme alıp aynı zamanda başrolünü üstlendiği yeni dizi Bonkis, BluTV’de başladı. ‘Bonkis’ adını verdiği kafesini ayakta tutmaya çalışan Deniz adlı bir kadının geçim derdiyle, sosyal hayatla ve toplumsal normlarla mücadelesini takip eden dizide Tezuysal’a Vildan Atasever, Sergen Deveci ve Öykü Naz Altay gibi isimler eşlik ediyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise ilk uzun metrajı Kar’la (2017) beğeni toplayan Emre Erdoğdu oturuyor.


David Lynch: Yaşam Sanatı

MUBI Türkiye

David Lynch’in nispeten az bilinen ressam kimliğine odaklanan David Lynch: Yaşam Sanatı (David Lynch: The Art Life, 2016) belgeseli MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Seyirciyi yönetmenin zihninin derinliklerinde ve ‘sanat hayatı’nda ‘Lynchien’ bir gezintiye çıkaran film bir yandan dört başı mamur bir sanatçı biyografisi olma gayreti gözetirken aynı zamanda David Lynch’in adına yaraşır bir biçimsel rota tutturmaya çalışıyor.

Film hakkında Gözde Onaran’ın kaleme aldığı ‘Bir Sanatçı Olarak David Lynch’ başlıklı yazıyı okumak için tıklayın.


Elly Hakkında

BluTV

Asghar Farhadi’nin Oscar ve Altın Ayı ödüllü Bir Ayrılık’tan (Jodaeiye Nader az Simin, 2011) önceki filmi Elly Hakkında (Darbareye Elly, 2009) BluTV kataloğuna eklendi. Farhadi sinemasının doruk noktalarından biri olarak görülen film, tatil için beraber ev kiralayan bir grup arkadaşla birlikte kiralık eve gelen anaokulu öğretmeni Elly’nin ortadan kaybolması sonrası yaşananları konu ediniyor. Film, Farhadi’ye Berlinale’de En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı.

Sine Ergün’ün Bir An köşemiz için kaleme aldığı Elly Hakkında yazısını okumak için tıklayın.


The Florida Project

BluTV

İlk olarak Tangerine’le (2015) dikkatleri üzerine çeken Sean Baker’ın bir sonraki filmi The Florida Project (2017) BluTV’de izlenebiliyor. Film, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan annesiyle birlikte Disneyland’in sınırlarında bir motelde yaşayan altı yaşındaki Moonee’yi bir yaz mevsimi boyunca takip ediyor. The Florida Project özellikle sahici atmosferi, marjinalize edilmiş karakterlere sıradışı yaklaşımı ve başarılı oyunculuklarıyla öne çıkıyor. Gösterime girdiği sene ödül sezonunun iddialı filmleri arasında yer alan film, oyuncu kadrosunda bulunan Willem Dafoe’ya bir Oscar adaylığı da kazandırmıştı.


Gelecek Kısa

İstanbul Modern Sinema
Gelecek Kısa, İstanbul Modern
Büyük İstanbul Depresyonu, seçkide yer alan yerli kısa filmlerden birisi.

İstanbul Modern Sinema’nın yeni yıldaki ilk programı ‘Gelecek Kısa’ başladı. İstanbul Modern’in web sitesi aracılığıyla çevrimiçi ortamda, tamamen ücretsiz gerçekleştirilen seçki, geride bıraktığımız yılın öne çıkan kısa filmlerinden bazılarını bir araya getiriyor. Temelde iki ana seçkiden oluşan programın bir kısmı Türkiye’de üretilmiş kısa filmlerden, diğer bölümü ise 2020 yılında Oscar’a aday olmuş kısalardan oluşuyor. İstanbul Modern’in web sitesinden kayıt olunarak izlenebilen filmlerin her biri 24 saat gösterimde kalacak.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, gözünüzden kaçmış olabilecek 5 çarpıcı belgesel:

  • 24 City | MUBI Türkiye
  • Cameraperson | MUBI Türkiye
  • Disclosure | Netflix
  • Shirkers | Netflix
  • Şehitler | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.