Şu An Okunan
Altyazı Yazarları Seçti: 2021’in En İyi Dizileri

Altyazı Yazarları Seçti: 2021’in En İyi Dizileri

Succession

Birçok önemli filmin seyirciyle buluştuğu 2021’de dizi gündemi de oldukça yoğundu. Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘Yılın En İyi Dizileri’ listemizle 2021 televizyon yılını da uğurluyoruz.

Son yıllarda sinemasal ifade alanında giderek daha fazla güç kazanan diziler, 2021’in seyir gündeminde de oldukça büyük bir yer işgal etti. Fenomen hâline gelmiş dizilerin yeni sezonlarından filmleriyle tanıdığımız büyük yönetmenlerin dizi projelerine, derinlikli mini dizilerden belgesel yapımlara pek çok önemli televizyon işi izledik. Filmlerin yanı sıra diziler açısından da oldukça verimli geçen bu sinema yılını uğurlarken geri dönüyor ve geleneksel olarak hazırladığımız ‘Yılın En İyi Filmleri’ listelerimizi paylaşıyoruz.

Bu yılki ‘En İyi Diziler’ seçkisi Altyazı yazarlarından Şenay Aydemir, Janet Barış, Yeşim Burul, Ekrem Buğra Büte, Ali Ercivan, Ahmet Gürata, Aslı Ildır, Kaan Karsan ve Eray Yıldız’ın oylarıyla belirlendi.

Yazarlarımızın kişisel listelerine sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.


2021’in En İyi Dizileri

5. Mare of Easttown

Mare of Easttown

Mare of Easttown, Amerikan kültürünün sıkı sıkıya bağlı olduğu ve parlatmaktan hiç vazgeçmediği kahramanlık geleneğinden âdeta intikam alıyor. Ne karakterlerine ne de seyirciye bir zafer duygusu bahşediyor.Selin Gürel

Başrolündeki Kate Winslet’ın performansıyla yıla damga vuran diziler arasına giren Mare of Easttown, küçük bir ABD kasabasında görev yapan Mare adlı dedektifin yaşanan bir cinayeti soruşturmasına odaklanıyor. Yaratıcılığını Brad Ingelsby’nin üstlendiği HBO dizisi 73. Emmy Ödülleri’nde toplam 16 dalda adaylık kazanmış ve törenden Kate Winslet’ın En İyi Kadın Oyuncu ödülü de dâhil olmak üzere 4 ödülle ayrılmıştı.

Selin Gürel’in dizi hakkındaki yazısının tamamını okumak için tıklayın.


4. Yeraltı Demiryolu / The Underground Railroad

The Underground Railroad

Gerçekten de kolay yutulur lokma değil Yeraltı Demiryolu. Boğazınıza bir yumru oturuyor; kimi zaman nefes almakta bile zorlanıyor, teninizin acıdığını dahi hissediyorsunuz.Aslı Özgen

Yönetmenliğini Barry Jenkins’ın üstlendiği, Colson Whitehead’in aynı adlı Pulitzer ödüllü romanından uyarlanan Yeraltı Demiryolu, izleyicisini 19. yüzyıl ABD’sine götürüyor. Güney eyaletlerinden kuzeye kaçmaya çalışan siyahların hikâyesine odaklanan Amazon yapımı mini dizi merkezine Cora (Thuso Mbedu) adlı genç kadını alırken kölelik düzeninin şiddetini gözler önüne seriyor.

Aslı Özgen’in dizi hakkındaki yazısının tamamını okumak için tıklayın.


3. How to with John Wilson

How to with John Wilson

Serinin güzel taraflarından biri de, John Wilson’ın bir yaratıcı olarak kendine sadık kalması. Takıntılı biçimde arşivleme alışkanlığı, Wilson’ın insan davranışına olan gönülden ilgisiyle birleşince çekim, kurgu ve yazım arasında hep yeni bağlantıların kurulduğu akışkan bir yapı mümkün oluyor.Merve Kayan

Seriye ismini veren John Wilson adlı ‘kamera-insan’ın günlükleri biçiminde işleyen How to with John Wilson, HBO’nun bu yıl yeni sezonunu yayınladığı dizilerden biri. John Wilson’ın kişisel gündelik dertlerini kamerası, New York şehri ve insanlarla etkileşim çabalarıyla ilişkilendirerek kendi günlüğünü tuttuğu dizinin ikinci sezonunda altı yeni bölüm bulunuyor.

Merve Kayan’ın dizi üzerine yazısının tamamı çok yakında bayilerde olacak ‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nda!


2. The White Lotus

The White Lotus

Günün birinde birisi “her şey hakkında” bir dizi yazdı ve herkes bu dizinin çuvaldızından nasibini aldı. Mike White sunar: İçimizdeki şeytan, The White Lotus.Selin Gürel

HBO’nun bu yılki çok sevilen dizilerinden The White Lotus, Hawaii’deki bir tatil köyünün bir haftasına odaklanıyor. Otelin farklı odalarında kalan ve aynı ortak alanları paylaşan misafirlerin otel personeli ve yerel halktan insanlarla girdiği ilişkiler üzerinden eleştirel bir çerçeve üreten The White Lotus, bu yılın toplumsal tarafı güçlü yapımlarından birisi.

Selin Gürel’in dizi hakkındaki yazısının tamamını okumak için tıklayın.


1. Succession

Succession

Hepsi de şirketin başına geçmek isteyen dört çocuğun babalarıyla ve güçle kurduğu hastalıklı ilişkiye dair grotesk anlatı, kimi zaman pembe dizileri hatırlatan entrikalar, izleyiciyi şoktan şoka sürükleyen sürprizlerle örülü olsa da Succession’ın en büyük meziyeti baş döndüren diyalogları.Ali Deniz Şensöz

Son yılların en sevilen dizilerinden, HBO yapımı Succession bu yıl heyecanla beklenen üçüncü sezonuyla yeniden seyirciyle buluştu. Kapitalist dünya düzeni, ABD siyaseti, iktidar mücadelesi, güç ve aile ilişkileri üzerine dinamik anlatısıyla şimdiden fenomenleşen Succession, yeni sezonuyla da popülerliğini korumuşa benziyor. Jesse Armstrong’un yaratıcılığını üstlendiği dizi güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Altyazı yazarlarına göre de bu yılki ‘Yılın En İyi Dizileri’ listesinin ilk sırasında Succession yer alıyor.

Ali Deniz Şensöz’ün dizi üzerine yazısının tamamı çok yakında bayilerde olacak ‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nda!


2021’in En İyi Dizileri – Sinema Yazarlarının Listeleri

Şenay Aydemir

1. Ted Lasso

2. For All Mankind

3. Succession

4. Arcane

5. The Great

Janet Barış

1. The White Lotus 

2. Succession

3. Mare of Easttown 

4. Maid

5. How to with John Wilson

Yeşim Burul

1. The Beatles: Get Back

2. Succession

3. 1971: The Year That Music Changed Everything

4. The Underground Railroad

5. Line of Duty

Ekrem Buğra Büte

1. Succession 

2. The Underground Railroad

3. How to with John Wilson

4. The White Lotus 

5. Ted Lasso

Ali Ercivan

1. The White Lotus

2. Squid Game

3. Succession

4. Gibi

5. How to with John Wilson

Ahmet Gürata

1. Succession

2. Kulüp

3. The White Lotus

4. Mare of Easttown

5. Reservation Dogs

Aslı Ildır

1. The White Lotus

2. Kingdom

3. The Underground Railroad

4. Succession

5. Mare of Easttown

Kaan Karsan

1. How to with John Wilson

2. The Beatles: Get Back

3. The Underground Railroad

4. Succession

5. What We Do in the Shadows

Eray Yıldız

1. Mare of Easttown

2. How to with John Wilson

3. Ted Lasso

4. Arcane

5. The Beatles: Get Back


Altyazı yazarlarının belirlediği ‘2021’in En İyi Filmleri’ listesi için tıklayın.

Altyazı yazarlarının belirlediği ‘2021’in En İyi Yerli Filmleri’ listesi için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.