Şu An Okunan
Sinema Tarihinden 4 İnteraktif Film

Sinema Tarihinden 4 İnteraktif Film

Geçen ay vizyona giren Ölümcül Sular’ın (Crawl, 2019) yönetmeni, Yüksek Tansiyon (Haute Tension, 2003), Pirana 3D (Piranha 3D, 2010) ve Boynuzlar (Horns, 2013) gibi filmleriyle tanınan Alexandre Aja “kendi maceranı kendin seç” türünde interaktif bir korku filmi yönetecek. Bir tür perili ev hikâyesi anlatan filmin yapımcılığını Steven Spielberg’ün yapım şirketi Amblin Partners üstleniyor. Son olarak Netflix’te yayınlanan Black Mirror: Bandersnatch sayesinde deneyimleme imkânı bulduğumuz interaktif anlatının sinema salonunda nasıl işleyeceği ise merak konusu. Seyircilerin telefonlarına indirdikleri bir uygulama üzerinden ekrandaki olayları yönlendireceği film, yönetmenlere interaktif anlatılar yaratma olanağı sağlayan CtrlMovie adında yeni bir teknolojik uzantı yardımıyla tasarlanacak.

İnteraktif yapımın James Cameron imzalı Avatar’la (2009) ilgili 3D tartışmalarında olduğu gibi seyirciyi sinema salonuna çekmeye yönelik bir hamleden ibaret olup olmadığı da merak konusu. Ancak Aja’nın filmi, sinema salonunda seyirciyle buluşacak ilk interaktif film değil. Bilgisayar oyunları ile filmleri birleştiren bu “ara türün” en az 1967’ye kadar uzanan bir tarihi var. Türlerin ve mecraların iç içe geçtiği günümüz medyasının yeni gözdesi olacak gibi duran interaktif yapımların sinema salonundaki kısa ama ilginç tarihinden dört ana örneği hatırlayalım.

>>>

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.