Şu An Okunan
Engin Ertan ile ‘Yönetmen Sineması’ Semineri

Engin Ertan ile ‘Yönetmen Sineması’ Semineri

Konuşmacı: Engin Ertan
Seminer Tarihleri: 25 Kasım Cumartesi – 23 Aralık Cumartesi
Seminer Süresi: 5 hafta (günde 3 saat, toplamda 15 saat)
Saatler: 15:00-18:00 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 1950 TL (tam), 1450 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
İletişim: [email protected]

Film eleştirisi ya da analizinde anlama ulaşmaya çalışırken yönetmenin filmografisindeki devamlılık veya filmlerindeki benzer tema ve imgeler çoğunlukla en önemli anahtardır. Beş hafta sürecek bu seminer, her biri sinema tarihinde kendine has bir yer edinmiş beş yönetmenin filmografileri üzerinden film teorisi ve sinema tarihine dair; auteur teorisi, tür sineması, minimal sinema, feminist sinema, sinemada post-modernizm gibi temel kavramları ele almayı hedeflemekte.

1.HAFTA: Klasik sinemada bir auteur

Alfred Hitchcock

2.HAFTA: Avrupa sinemasında “yeni”ler

Rainer Werner Fassbinder

3.HAFTA: Kadınların sineması

Chantal Akerman

4.HAFTA: Aşırılık ve yaratıcılık

Nicolas Roeg

5.HAFTA: Tür sineması ve ikonografi

Park Chan-wook

Engin Ertan kimdir?
1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılında Sinema Dergisi’nde sinema yazarlığına başladı. 2009 yılından derginin Aralık 2013’te kapatılmasına değin yine Sinema’da Yazı İşleri Müdürü görevini sürdürdü. Dergide yaklaşık 13 yıl boyunca aralıksız devam eden Kült Filmler köşesini hazırladı. Sinema Dergisi dışında Radikal, Rolling Stone Türkiye, Total Film Türkiye, Film+, Milliyet Sanat, Altyazı gibi gazete ve dergilerde sinema ve müzik alanında yazıları yayımlandı. 2015 yılından bu yana devam eden, Goethe-Institut’un düzenlediği Kino başlıklı film programının proje koordinatörlerinden biri. Yine 2015’ten bu yana İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nda yer almakta. Sinema yazılarına Altyazı ve Milliyet Sanat’ta devam ediyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.