Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Mayıs)

Conversations with Friends

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Domuz, Conversations with Friends, Karanlık Kız, Koridor ve Sen Ben Lenin gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftanın öne çıkan dizi ve filmlerini bir araya getirdiğimiz haftalık gösterim rehberimiz Altyazı Öneriyor’da vizyonun öne çıkan filmi başrolüne Nicolas Cage’i taşıyan Domuz. Dijital platformlarda ise başarılı yazar Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan dizi Conversations with Friends dikkat çekiyor. Ayrıca Karanlık Kız, Bir Zamanlar… Hollywood’da, Carol, Hudutların Kanunu gibi farklı dönemlerden pek çok film bu hafta içerisinde Türkiye’deki dijital platformların kataloglarına eklendi. David Fincher’ın yapımcıları arasında bulunduğu Love, Death & Robots’ın üçüncü sezonu da bu hafta itibariyle yayında. Cannes Film Festivali’nin başladığı ve önümüzdeki sezonun gündemini belirleyecek yapımların bir bir seyirciyle buluştuğu bugünlerde, haftanın sinema gündemine genel bir bakış atıyor ve bu hafta izlenebilecek yapımları bir araya getiriyoruz.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bir Zamanlar… Hollywood’da

BluTV

Quentin Tarantino’nun son uzun metrajı Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time… In Hollywood, 2019) BluTV’de gösterimde. Şöhretli günleri geride kalan yıldız oyuncu Rick Dalton ile dublörü ve yakın dostu Cliff Booth’un başından geçen olayları takip eden film, başrollere Leonardo DiCaprio, Brad Pitt ve Margot Robbie’yi taşıyor. Gerçek insanları ve kurmaca karakterleri bir araya getirerek 60’ların Hollywood’una alternatif bir bakış atan Bir Zamanlar… Hollywood’da popüler kültür göndermelerinden ve dönemin ruhunu taşıyan şarkılardan kuvvet alan tipik bir Tarantino filmi.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Carol

MUBI Türkiye

Son dönemin en sevilen aşk filmlerinden Carol (2015), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Patricia Highsmith’in romanından uyarlanan filmin başrollerinde Cate Blanchett ve Rooney Mara yer alıyor. Yönetmenlik koltuğunda ise Todd Haynes oturuyor. 1950’ler New York’unda iki kadının yaşadığı aşka odaklanan Carol, hem döneme bakışıyla, hem melodram unsurlarını kullanma biçimiyle, hem de aşkı merkezine olan incelikli bakışıyla tekrar tekrar izlenmeyi hak eden bir film. 

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Conversations with Friends

BluTV

2018 yılında yayımlanan ‘Normal People’ kitabı ve 2020 yılında kitaptan uyarlanan aynı adlı diziyle uluslararası çapta üne kavuşan genç romancı Sally Rooney’nin bir önceki romanı ‘Arkadaşlarla Sohbetler’den uyarlanan Conversations with Friends (2022- ) dizisi BluTV’de yayında. Oyuncu kadrosunda Alison Oliver, Sasha Lane, Joe Alwyn ve Jemima Kirke’nin bulunduğu yapım, Dublinli iki üniversite öğrencisinin evli bir çiftle sürpriz biçimde gelişen ilişkilerine odaklanıyor. Dizinin yönetmenliği ise Lenny Abrahamson ve Leanne Welham’a ait. 

Hudutların Kanunu

MUBI Türkiye
Hudutların Kanunu

Hem Yılmaz Güney’in hem de Lütfi Ö. Akad’ın sinema yolculuğunda dönüm noktası kabul edilen Hudutların Kanunu (1966), Martin Scorsese’nin kurucusu olduğu The Film Foundation tarafından World Cinema Project kapsamında restore edilen kopyasıyla MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir kaçakçının öyküsü üzerinden Türkiye tarihinin kadim merkez-taşra çatışmasını ele alan film, toplumsal gerçekçi geleneği western konvansiyonlarıyla harmanlayan bir başyapıt.

Lütfi Ö. Akad sinemasını Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayın.

Karanlık Kız

Netflix Türkiye

Yıldız oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi Karanlık Kız (The Lost Daughter, 2021) Netflix Türkiye’de gösterimde. Elena Ferrante’nin aynı adlı sevilen romanından uyarlanan film, huzurlu bir tatil ümidiyle geldiği sahil kasabasında geçmişiyle hesaplaşmaya girişen bir kadın üzerinden annelik, aile, suçluluk duygusu, özgürlük gibi kavramları mercek altına alıyor. Venedik Film Festivali’nde Maggie Gyllenhaal’a En İyi Senaryo ödülü kazandıran film, son derece etkileyici performanslar ortaya koyan Olivia Colman ve Jessie Buckley’ye de Oscar adaylıkları getirmişti.

Selin Gürel’in filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Esin Paça Cengiz’in filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Koridor 

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Erkan Tahhuşoğlu’nun yaptığı Koridor (2021), MUBI Türkiye’de yayına girdi. Yaş almış iki kardeşin ev içi yaşamlarına içeriden bir bakış getirme amacı taşıyan film, çeşitli festival gösterimlerinin ardından genel seyirciyle MUBI üzerinden buluşuyor. Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleriyle dönen Koridor haftanın öne çıkan yerli bağımsızı konumunda. 

Love, Death & Robots: 3. Cilt

Netflix Türkiye

Yapımcıları arasında David Fincher ve Tim Miller’ın da yer aldığı animasyon antolojisi Love, Death & Robots’ın yeni bölümleri Netflix Türkiye’de yayına girdi. ‘3. Cilt’ başlığıyla sunulan seçki, tıpkı 2019 ve 2021 yıllarında yayınlanan sezonlarda olduğu gibi dünyanın farklı noktalarından yaratıcıların çeşitli tarz ve üsluplarda ürettiği kısa filmleri bir araya getiriyor. Serinin üçüncü kısmında dokuz bölüm bulunurken yönetmenliğini David Fincher’ın üstlendiği ‘Bad Travelling’, merak uyandıran bölümlerin başında geliyor. 

Fatma Cihan Akkartal’ın Love, Death & Robots’ın ilk sezonu hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Aslı Ildır’ın Love, Death & Robots’ın ikinci sezonu hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Sen Ben Lenin

Netflix Türkiye

Tufan Taştan’ın ilk uzun metrajı Sen Ben Lenin (2021) Netflix Türkiye programına eklendi. Küçük bir kasabada kıyıya bir Lenin heykelinin vurmasını ve ardından yaşanan beklenmedik olayları takip eden film, trajikomik tonuyla dikkat çeken bir politik taşlama. Yaşanmış bir olaydan ilham alan ve yönetmenin senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte kaleme aldığı Sen Ben Lenin, zengin oyuncu kadrosuyla da ilgiyi hak ediyor.

Filmin yönetmeni Tufan Taştan’la gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Toscana

Netflix Türkiye

https://youtu.be/E26VtF4dURE

Mehdi Avaz imzalı Toscany (2022) Netflix Türkiye’de gösterimde. Danimarkalı, hırslı bir şefin bir miras meselesi için gittiği İtalya’nın Toskana bölgesinde başına buyruk bir kadınla tanışmasını ve bu tanışmanın ikisinin de hayatlarını değiştirmesini anlatan bu aşk filminin başrollerinde Anders Matthesen ve Cristiana Dell’Anna yer alıyor.

Yasaklı Oda

MUBI Türkiye

Kanadalı yönetmen Guy Maddin’in Evan Johnson’la birlikte yönettiği 2015 yapımı Yasaklı Oda (The Forbidden Room) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Sessiz sinemanın kodlarını ustaca kullanan, kendine has bir estetiğe sahip filmler yapan Guy Maddin’in imzasını derinden hissettirdiği film çok sayıda hikâyenin yanı sıra yönetmenlerin farklı biçimlerdeki müdahalelerinin öne çıktığı bir yapım. 

Senem Aytaç’ın yönetmen Guy Maddin’le film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Öykü Sofuoğlu’nun Bir Yönetmen Beş Madde köşemiz için kaleme aldığı Guy Maddin yazısını okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: Direniş Deneyimleri

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta Direniş Deneyimleri adlı iki bölümlük bir programla devam ediyor. Boğaziçi Direnişi deneyiminden ilhamla oluşturulan bu videolar Osman Baran Özdemir ve H. Işık’ın imzalarını taşıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Domuz

Başrolüne Nicolas Cage’i taşıyan Domuz (Pig, 2021) 20 Mayıs vizyon haftasının öne çıkan filmi. Michael Sarnoski’nin yönetmenlik ve senaristliğini üstlendiği film ABD’li yönetmenin ilk uzun metrajı. Domuz, Oregon’un vahşi ormanlarında tek başına yaşayan bir trüf mantarı avcısının çok sevdiği domuzunun kaçırılmasının ardından şehre ve geçmişine yapmak zorunda kaldığı yolculuğu takip ediyor. Tür kodlarını farklı biçimde kullanması ve adım adım genişleyen senaryo yapısıyla dikkat çeken yapım, vizyonda haftanın öne çıkan filmi. 

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.