Şu An Okunan
Altyazı Yazarları Seçti: 2020’nin En İyi Dizileri

Altyazı Yazarları Seçti: 2020’nin En İyi Dizileri

Altyazı yazarları yılın en iyi dizilerini seçti. Sinema gündeminin tamamen pandemi gölgesinde geçtiği, pek çok filmin seyirciyle buluşamadığı 2020 yılı, diziler açısından oldukça verimli geçti. Oylamaya katılan sinema yazarlarının seçimleriyle belirlenen liste bu yılın öne çıkan beş dizisini bir araya getiriyor.

Önemli bölümünü evde geçirdiğimiz bir yılda en büyük yoldaşlarımızdan biri de diziler oldu hâliyle. I May Destroy You ve Normal People gibi parlak işlerden The Mandalorian ve Babylon Berlin gibi sevilen yapımların yeni sezonlarına pek çok başarılı dizinin izleyici karşısına çıktığı 2020’nin, bu anlamda epey verimli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu yılki ‘En İyi Diziler’ seçkisi Altyazı yazarlarından Şenay Aydemir, Burcu Aykar, Abbas Bozkurt, Yeşim Burul, Ekrem Buğra Büte, Hasan Cömert, Ali Ercivan, Ahmet Gürata, Aslı Ildır ve Fırat Yücel’in oylarıyla belirlendi. (Yazarların kişisel listelerine sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.)


2020’nin En İyi Dizileri

5. The Mandalorian

İlk sezonu geçtiğimiz yıl yayınlanan ve bu yıl sekiz bölümlük yeni sezonuyla geri dönen The Mandalorian, şimdiden en sevilen Star Wars karakterlerinden ikisini yaratmış durumda. Başroldeki Pedro Pascal’ın canlandırdığı Din Djarin ve ‘Bebek Yoda’ olarak da bilinen The Child’ın Star Wars evrenindeki maceralarını anlatan dizide bu sezon orijinal üçlemeden karakterlere ve olaylara çok daha sık gönderme yapılıyor. Şimdiden fenomene dönüşen karakterleriyle The Mandalorian bu yılın en sevilen dizilerinden birisiydi.


4. Better Call Saul

Tüm zamanların en popüler dizilerinden Breaking Bad‘de yer alan bir karakterin spin-off‘u olma özelliği taşıyan Better Call Saul (2015-), hayran kitlesini her geçen sene artırıyor. Avukat karakter Jimmy McGill’in Breaking Bad‘deki olaylardan önceki yaşantısına odaklanan Better Call Saul‘da bilhassa başroldeki Bob Odenkirk’ün performansı dikkat çekiyor. Bu yıl beşinci sezonu yayınlanan dizi, yeni sezonuyla 2021’de de yayınlanmaya devam edecek.


3. Normal People

İrlandalı yazar Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan 12 bölümlük mini dizi Normal People, Marianne ve Connell adlı iki gencin lise ve üniversite hayatları boyunca süren ilişkilerine odaklanıyor. Başrollerdeki Daisy Edgar-Jones ve Paul Mescal’a uluslararası çapta tanınırlık kazandıran Normal People, bilhassa sade üslubu ve insan ilişkilerine getirdiği duygusal yaklaşımla öne çıkıyor. Dört dalda Emmy adaylığı da kazanan dizi, Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘2020’nin En İyi Dizileri’ listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Erhan Bilen’in diziyle ilgili yazısını okumak için tıklayın: ‘Normal People: Normalliğin Sancıları’


2. We Are Who We Are

Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) ve Suspiria (2018) gibi filmlerin yönetmeni Luca Guadagnino’nun ilk televizyon projesi We Are Who We Are, İtalya’daki bir Amerikan üssüne çeviriyor kamerasını. Yönetmenin bütün bölümlerini yönettiği ve aynı zamanda senaristleri arasında bulunduğu dizi, merkezine aldığı Fraser ve Harper adlı iki gencin ilişkisini enerjik ve coşkulu bir üslupla anlatıyor. Yayınlandığı günden itibaren heyecan yaratan We Are Who We Are, kesinlikle bu yılın unutulmaz dizilerinden birisiydi.

Fırat Yücel, ‘Hareketli Kavramlar’ köşesi için kaleme aldığı ‘Sabit Kare: Görüntünün Durduğu Kavramlar’ yazısında We Are Who We Are‘a da değindi. Yazıyı okumak için tıklayın.


1. I May Destroy You

Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘2020’nin En İyi Dizileri’ listesinde birinci sırada I May Destroy You yer alıyor. Michaela Coel’in Londra’da yaşayan bir Gana göçmeni olarak kişisel deneyimlerinden beslenerek yarattığı ve aynı zamanda başrolünü üstlendiği dizi, bir yazar olan ana karakterinin başından geçen bir cinsel saldırı sonrasında yaşadıklarına odaklanıyor. Günümüz toplumunda insan ilişkilerine tavizsiz ve cesur bir bakış atan I May Destroy You, cinsel şiddetin gündemi belirleyen ana meselelerden birisi olduğu 2020 yılında en çok dikkat çeken işlerden biriydi kuşkusuz ki.

Çiğdem Öztürk’ün diziyle ilgili yazısını okumak için tıklayın: ‘I May Destroy You: Hep Hakikatten Yana’


2020’nin En İyi Dizileri – Sinema Yazarlarının Listeleri

Şenay Aydemir

 1. Babylon Berlin
 2. The Queen’s Gambit
 3. Ted Lasso
 4. The Mandalorian
 5. The Boys

Burcu Aykar

 1. I May Destroy You
 2. We Are Who We Are
 3. Better Call Saul
 4. Bojack Horseman
 5. How to with John Wilson

Abbas Bozkurt

 1. Normal People
 2. I May Destroy You
 3. We Are Who We Are
 4. How to with John Wilson
 5. Ramy

Yeşim Burul

 1. Normal People
 2. Succession
 3. The Mandalorian
 4. The Great
 5. Ramy

Ekrem Buğra Büte

 1. We Are Who We Are
 2. I May Destroy You
 3. Normal People
 4. The Mandalorian
 5. The Last Dance

Hasan Cömert

 1. I May Destroy You
 2. Better Call Saul
 3. The Last Dance
 4. How to with John Wilson
 5. Ramy

Ali Ercivan

 1. The Good Fight
 2. Better Call Saul
 3. Normal People
 4. Ted Lasso
 5. How to with John Wilson

Ahmet Gürata

 1. We Are Who We Are
 2. Normal People
 3. I May Destroy You
 4. Watchmen
 5. Killing Eve

Aslı Ildır

 1. I May Destroy You
 2. We Are Who We Are
 3. The New Pope
 4. Sex Education
 5. Tiger King

Fırat Yücel

 1. We Are Who We Are
 2. I May Destroy You
 3. Normal People
 4. I Hate Suzie.
 5. Bir Başkadır

Altyazı yazarlarının belirlediği ‘2020’nin En İyi Filmleri’ listesi için tıklayın.

Altyazı yazarlarının belirlediği ‘2020’nin En İyi Yerli Filmleri’ listesi için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.